Proper No. Twelve: whiskey jednoho z nejznámějších zápasníků světa

0

Jméno Conor McGregor snad ani není potřeba představovat. V rámci podnikání se rozhodl založit vlastní značku whiskey. Ta si velmi rychle našla masy fanoušků z celého světa. Proper No. Twelve ale není ledajaká whiskey. Jde o alkoholický nápoj s příběhem, kterým se jiné pochlubit nemohou.

Prodej whiskey Proper No. Twelve

Proper Twelve v České republice patří k méně populárním značkám whiskey. S jejím nákupem byste však neměli mít problém. Nenajdete ji v běžných obchodních řetězcích, jako je Tesco nebo Lidl. Ale internetové obchody zaměřené na alkoholické nápoje ji běžně mají v nabídce.

Historie

Pokud chcete pochopit celý příběh vzniku Proper No. Twelve, je dobré dozvědět se něco o Conorovi McGregorovi. Milovníkům bojových umění ho není potřeba představovat. Pro ostatní je zde v krátkosti jeho životní příběh.

Když v roce 2008 skončil se zaměstnáním instalatéra a nastoupil do MMA, nikdo netušil, kam až se dostane. McGregor měl blízko k bojovým uměním už od dětství. Věnoval se boxu, kickboxu, karate i capoeiře. V roce 2011 mu odstartovala šňůra 13 výher v řadě. Mezi nimi předvedl i jeden z nejrychlejších knock-outů v MMA (4 sekundy). Rok 2012 mu jako prvnímu Irovi v historii přinesl najednou 2 tituly ve dvou různých váhových kategoriích. O rok později McGregor podepsal smlouvu s UFC, čímž zpečetil svou budoucnost v bojových sportech. (1)

Logo Proper No. Twelve
Logo whiskey Proper No. Twelve. Zdroj: properwhiskey.com

Proper No. Twelve není whiskey, která by se mohla pochlubit bohatou historií. McGregor ji totiž představil teprve nedávno. Její prodej byl spuštěn v září roku 2018. Mnozí si možná řeknou, že tak ,,mladá“ whiskey nemůže být kvalitní. Opak je však pravdou. Ve své cenové kategorii (okolo 750 Kč za 0,7 l lahev) je to jedna z těch whiskey, které určitě dokážou zpříjemnit večer. McGregor je perfekcionista a na její přípravě si dal opravdu záležet. (2, 3)

Jak se sám McGregor vyjádřil, v názvu se skrývá velká část jeho mládí. Proper No. Twelve je pojmenována podle části jeho rodného města, Dublinu. Vyrůstal v oblasti s názvem Crumlin, jejíž poštovní směrovací číslo je Dublin 12. Proto No. Twelve. McGregor říká, že právě v ulicích Crumlinu se učil bojovat a formoval se jeho charakter. Chtěl tedy svému rodnému městu alespoň takto symbolicky vyjádřit vděk. (3)

Lahev

Balení Proper No. Twelve není ničím výjimečné, ale nepůsobí laciným dojmem. Lahev je vyrobena ze zeleného skla a etikety nalepené na ní jsou černé. McGregor se v tomto případě držel jednoduchosti, kterou rozhodně nic nepokazil. Etiketě dominuje nápis ,,Proper Twelve“ a obrázek hlavy tygra s korunou. Tento prvek má symbolizovat samotného McGregora a jeho bojovnou povahu. Kromě toho na lahvi najdete tradiční popis vlastností whiskey, kterou si za chvíli budete nalévat do sklenice a vychutnávat. (4)

Chuť a vůně

Při ochutnávání Proper Twelve vás v první řadě může zaujmout barva, která se moc vydařila. Odborníci ji přirovnávají ke zlatavé barvě s nádechem podzimu. Ve sklenici vypadá přesně tak, jak byste od pravé irské whiskey očekávali.

TIP: Whiskey byste neměli chladit. Snížením teploty ztrácíte schopnost rozeznávat chutě.
Dárkové balení whiskey Proper No. Twelve
Proper No. Twelve je irská whisky z dílny Conora McGregora. Zdroj: properwhiskey.com

Po přivonění ucítíte lehké, ale kyselé aroma. Může připomínat vůni citrusů, kterou si mnozí vychutnávají. První momenty po ochutnání přinášejí jemnou chuť ovoce, konkrétně jablek a hrušek. Chuť ovoce přechází do sladké medové následované hořkým ,,nárazem“ alkoholu.

Na závěr se můžete těšit na aroma dubového dřeva a karamelu. To zůstává ještě dlouho poté, co samotná whiskey již není ve vašich ústech. Od Proper No. Twelve neočekávejte nic speciálního. Je to whiskey, jejíž výrobci myslí na běžné lidi, kteří si chtějí v klidu domova vychutnat dobrou, ale ne zbytečně drahou whiskey. (4, 5)

RADA ODBORNÍKA: Pokud se vám zdá, že alkohol je příliš silný a přebíjí chutě, dejte do sklenice s whiskey pár kapek vody. Nápoj se trochu zředí, ale ne tolik, aby se chutě ztratily.
Irská whiskey ve sklenicích s ledem
Whiskey Proper No. Twelve má jemnou zlatavou barvu připomínající podzim.

Proces výroby

Conor McGregor věděl, že chce světu nabídnout co nejlepší možnou whiskey. Z toho důvodu si na pomoc zavolal odborníka. Bývalého člena společnosti Guinness Brewing a Bushmills lihovaru. David Elder převzal odpovědnost za projekt Proper Twelve. Zajímavostí je, že lihovar v Bushmills se považuje za nejstarší destilérku whiskey v Irsku. Proper No. Twelve se destiluje právě v jejích prostorech.

Příprava

McGregor odzkoušel více než 100 kombinací, než se rozhodl pro výsledný produkt. Ten je vyroben smícháním fine grain a single malt whiskey. Prvním krokem je příprava sladu. Proper Twelve je vyráběna z ječmene, který se nejprve namočí, nechá vyklíčit a následně vysuší. Pak se z něj tradiční irskou mlynářskou technologií vyrábí prášek.

Fermentace

Následuje fermentace, tudíž proces podobný tvorbě piva. Produktem tohoto kroku je tekutina nazývaná ,,the wash“, která obsahuje přibližně 8% alkoholu. Správná fermentace je důležitá, protože ovlivňuje většinu vlastností výsledné whiskey.

Destilace

Proper Twelve se destiluje v tradičních měděných nádobách, které jí dodávají charakter pravé irské whiskey. Nápoj je výsledkem trojité destilace typické pro whisky pocházející z Irska.

Zrání

Po destilaci je na řadě zrání whiskey. V této fázi je potřeba dbát na správný výběr sudu. Dřevo a nápoj, který v něm odpočíval předtím, jsou další z faktorů ovlivňující chuť whiskey. Proper Twelve se odkládá do sudů, kde předtím zrál bourbon. Díky tomu se během tří let zrání do nápoje přenese aroma dřeva a vanilky. Barva se změní na výslednou zlatavou.

sudy, ve kterých zraje whiskey
Proper No. Twelve se ukládá do sudů, kde byl dříve bourbon.

Blending

Blending je závěrečná fáze výroby whiskey předtím než se nalije do lahví a rozveze do světa. Proper No. Twelve je kombinací sladké fine grain a single malt whiskey. Vlastnosti jednotlivých částí a poměr, ve kterém se smíchají, se také projeví na nápoji následně rozváženém do obchodů po celém světě. (6)

Produktová řada

Bohužel, Proper No. Twelve je jedinou whiskey, kterou zatím McGregor představil. Je to jeho první pokus o úspěch ve světě alkoholu. Je možné, že v budoucnu se dočkáme rozšíření nabídky.

Koktejly

Někteří lidé nepožadují, aby byla whiskey ve sklenici samotná. Prostě mají rádi její chuť, ale v kombinaci s jinými přísadami. Pokud i vy patříte mezi ně, máme tu pro vás dva recepty na koktejly s Proper No. Twelve.

Proper Julep

Na přípravu Proper Julep budete potřebovat:

 • 60 ml whiskey Proper No. Twelve
 • 7 g hnědého cukru
 • 8 -10 listů máty
 • ledovou drť

Postup:

 1. Do sklenice vložte mátu a cukr, které spolu jemně podrťte nebo zamíchejte. Cílem je z máty uvolnit její chuť.
 2. Přidejte Proper Twelve a ledovou drť.
 3. Znovu zamíchejte.
 4. Na ozdobu můžete navrch položit pár menších listů máty. (7)
whiskey spolu s kostkami ledu
Whiskey Proper No. Twelve má zpočátku ovocnou, jemně sladkou chuť.

Proper Blitz

Na přípravu drinku Proper Blitz s whiskey Proper No. Twelve si nachystejte:

 • 2 díly whiskey Proper No. Twelve
 • 4 díly pomerančové limonády (např. Fanta)
 • led
 • plátek pomeranče na ozdobu

Postup:

 1. Do sklenice vložte led a nalijte whiskey Proper Twelve.
 2. Dolijte pomerančovou limonádu podle vašeho výběru.
 3. Ozdobte plátkem pomeranče. (8)

Vyplatí se koupit si Proper No. Twelve?

Proper No. Twelve možná není whiskey, která by měla vyhrávat soutěže. Pravděpodobně nezíská tolik titulů jako její majitel. To je však v pořádku, neboť Conor McGregor takové cíle ani neměl. Jeho snaha spočívala v tom, že chtěl světu nabídnout kvalitní whiskey za dobrou cenu.

A většina lidí se shodne na tom, že se mu to podařilo. Není to nápoj, který by se naléval v nejluxusnějších restauracích. Více se hodí do domácího prostředí. Můžete si ho vychutnat například při sledování Conora McGregora během zápasu v ringu.

Také se výborně hodí do koktejlů. I to z ní udělalo whiskey, která se stala populární po celém světě. Je všestranně využitelná, chutí nezklame, ale ani neokouzlí a zároveň je cenově dostupná. Všechny její vlastnosti se spojily s dobrým marketingem postaveným na popularitě Conora McGregora. Nemůžeme se proto divit, že dosáhla takového úspěchu. Ať už McGregora podporujete v jeho kariéře zápasníka, nebo si pouze chcete vychutnat netradiční whiskey, Proper Twelve je dobrým řešením.

Zdroje:

(1) Conor McGregor – https://cs.wikipedia.org/wiki/Conor_McGregor

(2) Our story – https://properwhiskey.com/pages/story

(3) Conor McGregor Launches Proper No. Twelve Irish Whiskey – https://www.prnewswire.com/news-releases/conor-mcgregor-launches-proper-no-twelve-irish-whiskey-300712543.html

(4) Whiskey Review: Proper No. Twelve Irish Whiskey – https://thewhiskeywash.com/reviews/whiskey-review-proper-no-twelve-irish-whiskey/

(5) Proper No. Twelve – https://www.masterofmalt.com/whiskies/proper-whiskey/proper-no-twelve-whiskey/

(6) Triple Distilled Irish Whiskey – https://properwhiskey.com/pages/whiskey

(7) Proper Julep – https://properwhiskey.com/blogs/recipes/proper-julep

(8) Proper Blitz – https://properwhiskey.com/blogs/recipes/proper-blitz

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
7.5/10
Barva:
9/10
Vůně:
6.5/10
Chuť:
7/10
Poměr cena-kvalita:
9/10
proper-twelveJméno Conor McGregor snad ani není potřeba představovat. V rámci podnikání se rozhodl založit vlastní značku whiskey. Ta si velmi rychle našla masy fanoušků z celého světa. Proper No. Twelve ale není ledajaká whiskey. Jde o alkoholický nápoj s příběhem, kterým se jiné pochlubit...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..