Mojito: mátovo-citrónové osvěžení s kapkou alkoholu

0

Kdo by neznal mojito? Tradiční kubánský koktejl plný čerstvého ovoce a bylinek. S vysokou sklenicí, brčkem a míchadlem k sobě prostě patří. Tento kubánský skvost je vítaným hostem na každé párty. Bílý rum, ze kterého se mojito připravuje, decentně rozproudí zábavu kdekoliv. Perfektní drink na relax u bazénu a nezávaznou konverzaci.

Kde koupit přísady na mojito?

Ingredience na přípravu mojita jsou snadno dostupné a levné. Pořiďte si pár lístků máty, cukr nebo mojito sirup a pár citrónů či limetek. Na virgin (nealkoholické) mojito vám to bohatě stačí. Ideální drink v situacích, kdy potřebujete řídit. Pokud se však chcete odvázat, nealko mojito potřebuje menší úpravy. V obchodě se budete muset zastavit u regálu s alkoholickými nápoji. Bílý rum je přesně to, co potřebujete. Jako přísada se do mojita používá již od jeho vzniku. Pohodlně ho můžete koupit i přes internet.

Historie

Původ mojita lze vystopovat až na Kubu v 16. století. Korzár Richard Drake na výrobu historicky prvního mojita použil aguardiente (předchůdce rumu), limetku, cukr a mátu. Svůj výtvor pojmenoval El Draque na počest svého nadřízeného Francise Draka. Koktejl El Draque na Kubě tak zdomácněl, že ho domorodci pili téměř na denní bázi.

Když začali korzáři s výboji do Evropy, rozšířilo se ,,mojito“ v 19. století na evropský světadíl. I tam si rychle vybudovalo základnu fanoušků. Mojito, jak ho známe dnes, se začalo připravovat až ve 20. století. Tehdy došlo k náhradě alternativního aguardiente za pravý bílý rum a změně názvu z El Draque na mojito. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: V knize Ramóna de Palma z roku 1838 pije hlavní hrdina mojito denně, prý jako prevenci před cholerou?
Mojito ve sklenici s mátou a limetkou
Mojito je osvěžující nápoj s bílým rumem.

Příprava

Recept na mojito najdete v každé barmanské příručce vydané od roku 1931 až do současnosti. Abyste se nemuseli trápit listováním tlustých knih, recept na tento osvěžující nápoj jsme přinesli jako na stříbrném podnose až k vám.

Pro přípravu domácího mojita budete potřebovat cukr, mátu, limetku nebo citrón a bílý rum. Lístky máty před přípravou drinku důkladně omyjte pod tekoucí vodou. Místo cukru někteří lidé používat sladký sirup. Surový třtinový cukr je však zdravější a lépe chutná, takže doporučujeme jít touto cestou.

pomůcky na přípravu mojita
Mojito si můžete připravit také jako nealkoholický nápoj bez bílého rumu.

Cukr, mátu i pár plátků citrónu či limetky umístěte do sklenice a rozdrťte. Následně ingredience zasypte ledem a zalijte 4 cl bílého rumu. Přidejte ještě perlivou vodu bez příchutě a drink je hotový.

Pokud vám více vyhovuje mojito bez alkoholu, vynechejte krok s přidáním bílého rumu. Podávejte ve vysoké sklenici ozdobené kolečkem limetky a lístky máty. Zásadně pijte s brčkem. (1)

Recepty

Jednoduchý drink jako mojito je stejně snadno kombinovatelný s jinými přísadami.

Pomerančovo-bazalkové mojito

Na jeho přípravu budete potřebovat deset velkých bazalkových lístků bez stonků, šálek čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, šálek rumu, šálek minerálky a zahušťovací sirup. Dekorační prvky jako kolečko pomeranče jsou samozřejmostí. Předtím, než přidáte rum a sodu, podrťte bazalku. Všechny přísady smíchejte a po přidání ledu můžete servírovat. Na zdraví. (2)

Mandarinkové mojito

Když potřebujete něco sladkého a svěžího zároveň, je tu mandarinkové mojito. Na dno sklenice umístěte spirály z mandarinkové kůry a kostky cukru. Dva lístky máty o sebe navzájem promněte, čímž uvolníte chuť a vůni. Potom je položte na zmíněné přísady. Vše zalijte pomerančovým džusem a bílým rumem. Na závěr přidejte ještě mandarinkový sirup. (2)

Mojito z červeného pomeranče

Do vysoké sklenice přidejte osm lístků máty a limetkový džus. Zamíchejte, abyste uvolnili chuť máty. Potom přidejte rum, džus z červeného pomeranče a klasický sirup. Své dílo završte přidáním perlivé minerálky. Vyvarujte se minerálek s příchutí nebo atypickou vůní. Vašemu účelu nejlépe poslouží obyčejná minerální voda bez chuti. (2)

Melounové mojito

Ve sklenici citlivě rozmístěte lístky máty a červený meloun. Přidejte citrónovou šťávu nebo agáve sirup. Ingredience zalijte bílým rumem a rozdrceným ledem. Na okrasu přidejte pár lístků máty. (2)

melounové mojito s mátou
Melounové mojito s kousky limetky, melounu a máty.

Jahodové mojito

Jak připravit jahodové mojito? Vyrobte si domácí mátový sirup a nechte ho chvíli odstát. Zatím do sklenice vložte mátu, kolečka limetky a jahody. Vše důsledně promíchejte, aby se z limetky a jahod uvolnila šťáva. Na vrch nalijte mátový sirup a rum. Opět promíchejte. Ozdobte mátovými lístky a jahodou. (3)

TIP: Ne každý je rozený barman. Nic si z toho nedělejte, když se vám příprava mojito drinku napoprvé nepodaří podle plánu. Zachránit to můžete použitím Kinley mojita. To je hotový mojito nápoj, kterým snadno doladíte vzniklé nedostatky.

Shrnutí

Nyní už víte, jak se dělá mojito. Cena mojita se odvíjí podle toho, jaké suroviny kupujete, ale v zásadě je velmi nízká. Za málo peněz vyrobíte vašim přátelům nezapomenutelný drink, který je osvěží. Pokud se bojíte, že klasický drink už všichni dobře znají, inspirujte se jedním z receptů, které jsme pro vás připravili.

Zdroje:

(1) Mojito – wikipédia – https://cs.wikipedia.org/wiki/Mojito

(2) Recepty na drinky –  https://www.marieclaire.com/food-cocktails/g3858/best-mojito-recipes/

(3) Jahodové mojito https://vanillaandbean.com/strawberry-mojito/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..