Moët & Chandon: Poznejte světově nejoblíbenější šampaňské

0

Kombinace luxusu, elegance a dlouholeté tradice výroby originálního šampaňského. Tak by se ve zkratce dala popsat značka Moët & Chandon, která ve svém řemesle pracuje již více než 270 let. Spojuje se s mnoha světově známými jmény a událostmi, což svědčí o její popularitě. Pokud vás zajímá, proč se právě Moët & Chandon podává na nejprestižnějších akcích světa, čtěte dále.

Kde koupit Moët & Chandon?

Je pravdou, že většinu vín od značky Moët & Chandon v běžném hypermarketu nekoupíte. Avšak na první ochutnávku jejich šampaňského vám postačí i nejzákladnější Moët & Chandon Impérial. Tento produkt prodávají v Tescu, Bille a jiných obchodech s potravinami. Vzhledem k jeho popularitě je často v akci, takže ušetříte pár korun. Pokud ale budete chtít ochutnat jejich další vína, musíte hledat v obchodech zaměřených na alkoholické nápoje, ideálně v e-shopech.

Historie

Jak se dá očekávat, historie světově nejoblíbenějšího šampaňského se začala psát ve vinařské oblasti Champagne. Francouzský vinař Claude Moët v roce 1743 založil společnost Moët et Cie (v překladu Moët a spol.). Díky svým zkušenostem z oblasti podnikání se od prvního momentu držel jednoduchého pravidla. Podle něj závisel úspěch firmy hlavně na síti kontaktů, kterou dokáže majitel vybudovat. S odstupem času, když se podíváme na vývoj Moët & Chandon, je vidět, že Claude Moët měl pravdu. (3)

Vláda Ludvíka XV.

Pro pochopení prvotního rozvoje značky Moët & Chandon je dobré podívat se na situaci ve francouzské společnosti. V letech 1715-1774 ve Francii panoval Ludvík XV. Po nástupu na trůn musel řešit velký dluh země. Najal si na to skupinu ministrů, kteří byli poměrně úspěšní a země tak mohla opět rozvíjet svou infrastrukturu. Vznik mnoha manufaktur a vzrůst obchodu se zámořím byly důvody k radosti. S radostí se napříč francouzskou společností šířila i poptávka po šumivém vínu a právě to pomohlo Claudovi Moëtovi. Našel způsob, jak svůj produkt dovážet z oblasti Champagne přímo do Paříže. Díky tomu začali do skupiny jeho zákazníků ve velkém počtu přibývat vysoce postavení a bohatí šlechtici. (4)

lahev šampaňského Moët & Chandon
Moët & Chandon je ve světě šampaňského symbolem luxusu.

Jean-Rémy Moët a Napoleon Bonaparte

Po smrti zakladatele společnosti Moët et Cie se vlastníkem stal jeho vnuk – Jean-Rémy Moët. Naštěstí se rozhodl pokračovat v tradici svého dědečka. Snažil se produkty rodinné firmy posouvat do nejvyšších kruhů společnosti. Do značné míry mu k tomu pomohla i šťastná náhoda. Když v roce 1782 sbíral objednávky na šumivé víno ve vojenské akademii, seznámil se tam s jedním studentem. Stali se z nich dobří kamarádi, zůstali v kontaktu a o 22 let později byl zmíněný student – Napoleon Bonaparte – korunován za francouzského císaře. (5, 6)

Moët & Chandon a jejich nová vína

Napoleon Bonaparte si samozřejmě svého kamaráda vinaře velmi vážil. Dokonce mu později udělil vyznamenání Řád čestné legie. Kromě toho mu poskytl příležitost pro obrovský rozvoj společnosti. Jean-Rémy si tedy musel najít obchodního partnera, aby zvládal všechny povinnosti související s podnikáním. V roce 1833 se jím stal Pierre-Gabriel Chandon de Brailles, následkem čehož byla společnost přejmenována na Moët & Chandon. V roce 1842 představili své první ročníkové víno. Velmi významným krokem byla i výroba vína Brut Impérial v 60. letech 19. století. Právě to je dnes nejprodávanějším produktem značky Moët & Chandon.

Moët & Chandon ako symbol luxusu

Když už se jejich vína objevovala na nejprestižnějších událostech a nakupovali je bohatí lidé, měla společnost Moët & Chandon o dobré jméno postaráno. Šampaňské s tímto názvem na lahvi se dodnes považuje za symbol luxusu. Dokonce se v letech 1971 a 1987 postupně spojili s Hennessy Cognac a Louis Vuitton. Tak vznikla mezinárodní korporace LVMH (Louis-Vuitton-Moët-Hennessy) zaměřená na výrobu luxusních produktů. V roce 2006 vznikla limitovaná edice ,,Be Fabulous“, která měla na lahvi jako dekoraci krystaly Swarovski. Dnes je Moët & Chandon podáván například na Oscarech. (1, 2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Tradice ,,sprchování“ šampaňským vznikla v roce 1967 při oslavě výhry závodů 24-H Le Mans právě s lahví od Moët & Chandon.
Logo Moët & Chandon.
Logo šampaňského Moët & Chandon. Zdroj: wikipedia

Výroba

Proces výroby začíná ve vinicích známé oblasti Champagne na severovýchodu Francie. Specifické klimatické podmínky a křídová půda dodávají hroznům jedinečnou chuť. I proto se pravé šampaňské může vyrábět pouze z hroznů, které jsou vypěstované zde.

Vinice

Moët & Chandon v oblasti Champagne vlastní 1150 hektarů půdy. Pěstují tři odrůdy révy – Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Z nich později dělají směsi s důkladně vybranými poměry, čímž dosahují výsledné chutě jednotlivých vín. Společnost Moët & Chandon má přístup k největšímu počtu druhů hroznů, které se v oblasti Champagne vypěstují. Proto si může vybrat to nejlepší, díky čemuž jsou jejich vína nejkvalitnější.

Vinice v oblasti Champagne
Na výrobu Moët & Chandon se používají ty nejkvalitnější odrůdy hroznů z oblasti Champagne.

Sběr a zpracování

Vinobraní se považuje za jakousi formu slavnosti ve vinicích po celém světě. Po celoroční práci se sbírá úroda, která bude následně použita na výrobu vína. Avšak v oblasti Champagne je atmosféra vinobraní ještě intenzivnější. Celý region je totiž oddán pěstování hroznů. Takže, když do vinic přijde 3500 sběračů, aby ručně sbírali letošní trsy, vzniká opravdu unikátní atmosféra.

Blending

Jelikož společnost Moët & Chandon vlastní největší plochu vinic v oblasti Champagne, má na výběr až z 800 druhů vín. Enologové je postupně chutnají, diskutují o vlastnostech jednotlivých vzorků a své poznatky prezentují sklepmistrovi. Ten na základě vlastních pocitů, ale i názorů ostatních, rozhodne, ze kterých vín se budou výsledné produkty skládat. Vybírá se z letošní, ale i loňské úrody, takže tato fáze může trvat poměrně dlouho.

Zrání a čištění

Výsledná směs se naplní do lahví a uloží do sklepů. Moët & Chandon vlastní dohromady přibližně 28 km sklepů, ve kterých se udržuje teplota 10-12°C. Některé sklepy mají až 100 let a do největších se vejde okolo 500 tisíc lahví. Součástí zrání je i příprava na čištění. Z vína je totiž potřeba odstranit mrtvé kvasinky, které v lahvi zůstaly po fermentaci. Lahve se nakloněné hrdlem dolů vloží do stojanů a v pravidelných intervalech jsou otáčeny. Z velké části se využívají automatické otočné palety. Ale některá speciální vína se otáčejí ručně. Po 4-5 týdnech se sediment uloží v hrdlech lahví. Následně se zátka na lahvi odstraní, tlakem plynů nahromaděných při fermentaci se nečistoty dostanou ven a lahev se nanovo zazátkuje. (1)

Lahev Moët & Chandon se skleničkami
Brut Impérial patří k nejpopulárnějším druhům Moët & Chandon.

Barva, aroma, chuť

Pokud v obchodě hledáte Moët & Chandon, máte největší šanci, že narazíte na Brut Impérial. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti jejich nejpopulárnějšího vína.

Barva je v porovnání s jinými běžně dostupnými neročníkovými víny velmi pěkná. Místo bledě žluté tekutiny si do sklenice naléváte sytě žluté šampaňské. Zlatavé odlesky napomáhají k dotvoření zářivé a lákavé barvy.

Lahev Moët & Chandon s logem
Logo Moët & Chandon znázorňuje královskou korunu a je výrazné červené barvy.

Vůně je přesně taková, jakou byste od poctivého francouzského šampaňského mohli očekávat. Ucítíte čerstvě upečené pečivo, náznak lískových oříšků a aroma různých druhů ovoce. Nejvýraznější je citrónová a meruňková vůně.

Pokud jde o první ochutnání, mnozí zůstanou překvapeni. Je to šampaňské, které se vyrábí v obrovském množství. I přesto ale poskytuje zážitek na poměrně vysoké úrovni. Chuť je vyvážená kombinace svěží kyselosti a ovocné sladkosti. Podobně jako u vůně, i zde můžete cítit francouzské pečivo a lískové oříšky. Ty jsou doplněny o chutě různých druhů exotického ovoce, jako například ananasu a manga. (7)

Lahev

Jak se dá očekávat, design lahve a balení závisí na konkrétním vínu. Obecně se ale dá říci, že Moët & Chandon je i v této oblasti zaměřen na eleganci. Logo s královskou korunou dominuje etiketě, ale najdete ho i na obrázku pečeti na hrdle lahve. Dárkové balení nebo kvalitnější ročníková vína se prodávají v krabici. Ta je většinou barvou a designem přizpůsobena konkrétnímu druhu vína v ní (růžové víno – růžová krabice, bílé víno – bílá krabice…). I v případě těchto balení společnost Moët & Chandon vsadila na jednoduchost a zdůraznění luxusu.

Produktová řada

V následujícím textu vám představíme 4 základní a nejpopulárnější produkty Moët & Chandon. Kromě nich najdete mezi jejich produkty i ročníková vína, případně některé limitované edice.

Moët & Chandon Impérial

Produkt byl zmíněn v tomto článku už několikrát. Právě toto je nejpopulárnější šumivé víno společnosti Moët & Chandon, které běžně koupíte za 750 – 1000 Kč. Skládá se z více než 100 jednotlivých druhů vín vypěstovaných v oblasti Champagne. Poměr jednotlivých odrůd hroznů je udáván jako:

 • Pinot Noir – 30-40%
 • Pinot Meunier – 30-40%
 • Chardonnay – 20-30%

Moët & Chandon Rosé Impérial

Pro milovníky růžového vína si společnost Moët & Chandon připravila Rosé Impérial. Výborně se hodí na večer plný romantiky, ať už barvou, nebo příchutěmi. Na rozdíl od bílého Impérial v něm ucítíte červené bobulové ovoce – maliny, jahody a rybíz. 3 odrůdy hroznů jsou rozděleny takto:

 • Pinot Noir – 40-50%
 • Pinot Meunier – 30-40%
 • Chardonnay – 10-20%
nalévání vína do sklenice
Na trhu existuje několik druhů vín Moët & Chandon.

Moët & Chandon Ice Impérial

Jde o první a zatím jediné šampaňské, které je vyrobeno cíleně na vychutnávání s ledem. Proto se výborně hodí na formální události nebo pohodové setkání s přáteli během letních večerů. Blend se skládá ze stejných poměrů odrůd hroznů jako Rosé Impérial, tudíž:

 • Pinot Noir – 40-50%
 • Pinot Meunier – 30-40%
 • Chardonnay – 10-20%

Moët & Chandon Ice Impérial Rosé

Stejně jako v případě předešlého produktu je i tento určen na studené podávání. V kombinaci chutí se mísí višně s brusinkami. Exotiku do tohoto šampaňského vnáší chuť čerstvých fíků. Zastoupení jednotlivých odrůd hroznů vypadá následovně:

 • Pinot Noir – 45-55%
 • Pinot Meunier – 35-45%
 • Chardonnay – 5-10% (1, 8)
TIP: Před podáváním šampaňského Moët & Chandon Ice Impérial (Rosé) se doporučuje vychladit ho na 7°C. Při této teplotě nejlépe vyniknou jeho chutě.
šampaňské ve sklenici
Moët & Chandon spojuje chuť lískových oříšků s jemným pečivem a svěžím ovocem.

Koktejly

Koktejly se šampaňským možná nevidíte moc často, ale rozhodně stojí za pokus. Šumivé víno do drinku vnáší zajímavou svěžest, což se hodí hlavně v období léta. V případě Moët & Chandon je tento efekt ještě znásoben víny ze série Ice, které jsou speciálně určeny k pití s ledem.

Sparkling Colada

Pro milovníky exotických chutí a šampaňského je tento koktejl jako stvořený. Nezapomeňte víno před mícháním drinku vychladit.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 60 ml kokosové vody
 • kostku zmrazeného ananasu, např. 5x5x5 cm
 • 90 ml Moët & Chandon Ice Impérial
 • čerstvý ananas na ozdobu

Postup:

 1. Do sklenice vložte kostku zmrazeného ananasu.
 2. Přilijte kokosovou vodu a šampaňské.
 3. Obsah sklenice promíchejte.
 4. Ozdobte plátkem čerstvého ananasu a podávejte.

Raspberry 75

Jednoduchý, rychlý a svěží – tak by se dal popsat koktejl Raspberry 75. Kromě příjemné chuti vás určitě upoutá i zajímavou barvou, kterou drinku dodávají čerstvé maliny.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 4 čerstvé maliny
 • 15 ml citrónové šťávy
 • 15 ml simple (cukrového) sirupu
 • 30 ml vodky
 • 90 ml Moët & Chandon Brut Impérial

Postup:

 1. Do šejkru vložte led, maliny a nalijte všechny přísady kromě šampaňského.
 2. Pořádně promíchejte.
 3. Přes sítko přelijte do vysoké sklenice na šampaňské.
 4. Dolijte Moët & Chandon Brut Impérial.

Závěr

I navzdory tomu, že Moët & Chandon vyrábí největší počet lahví šampaňského na světě, dokázali si zachovat svůj charakter. Luxus a elegance září z každého milimetru jejich vín – od loga společnosti přes lahev a balení až po samotnou chuť. Díky cenové dostupnosti si kvalitu originálního šampaňského mohou vychutnávat lidé po celém světě. Pokud si i vy chcete dopřát kousek francouzské kultury, Moët & Chandon je na to jako stvořený.

Zdroje:

(1) Moët & Chandon – https://www.moet.com/en-int

(2) Moët & Chandon – https://en.wikipedia.org/wiki/Mo%C3%ABt_%26_Chandon

(3) Claude Moët – https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Mo%C3%ABt

(4) Ľudovít XV. – https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%BDudov%C3%ADt_XV.

(5) Jean-Rémy Moët – https://en.wikipedia.org/wiki/Jean-R%C3%A9my_Mo%C3%ABt

(6) Napoleon Bonaparte – https://sk.wikipedia.org/wiki/Napoleon_Bonaparte#Za%C4%8Diatok_vojenskej_kari%C3%A9ry

(7) How Good is Moët & Chandon Imperial Brut Champagne? – http://socialvignerons.com/2017/10/16/how-good-is-moet-chandon-brut-imperial-champagne/

(8) Moet&Chandon Brut Impérial 0,75 l – https://vina.heureka.sk/moet-chandon-brut-imperial-0_75-l/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
9/10
Barva:
8.5/10
Vůně:
8/10
Chuť:
9/10
Poměr cena-kvalita:
9.5/10
moet-chandonKombinace luxusu, elegance a dlouholeté tradice výroby originálního šampaňského. Tak by se ve zkratce dala popsat značka Moët & Chandon, která ve svém řemesle pracuje již více než 270 let. Spojuje se s mnoha světově známými jmény a událostmi, což svědčí o její popularitě....

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..