Metaxa: Hvězdná řecká pálenka

0

Vysoká lahev, úzké hrdlo, zlatá etiketa, již z dálky jasně rozpoznatelná a neodolatelně lákavá. Metaxa je jistota, kterou nic nezkazíte. Právě naopak, můžete s ní překvapit. V tomto článku se dozvíte, odkud Metaxa pochází a jaký je proces její výroby. Prozradíme vám, jaké drinky si z ní můžete namíchat. Nechte se unášet sladkou vínovou chutí sušených řeckých hroznů a prožijte opět své oblíbené léto.

Kde koupit Metaxu

Jantarově průzračný likér ve vysoké elegantní lahvi koupíte v Tescu, Kauflandu, Bille i Lidlu. Nestane se, že byste museli pro Metaxu sáhnout hluboko do kapsy. 0,7 l řecké pálenky stojí kolem 250 Kč, 1 l o něco více, zhruba 380 Kč. Výše ceny se neodvíjí pouze od množství, ale také od druhu nápoje.

Metaxa je rozdělena podle počtu hvězdiček na etiketě. Každá hvězdička představuje jeden rok, který pálenka strávila zráním v dubových sudech. Dá se říci, že každá hvězdička znamená pár korun navíc. Čím starší Metaxa, tím dražší. 0,7 l 12 hvězdičkové Metaxy vás bude stát přibližně 500 Kč. Plus mínus pár korun v závislosti na tom, zda je Metaxa ve slevě. Akce může prodejní cenu snížit o několik korun.

Historie

Kdo by byl řekl, že zakladatel Metaxy pocházel z rodiny obchodníků s hedvábím? Člověk by očekával, že muž ze zabezpečené rodiny převezme rodinný byznys. Ne však Spyros Metaxa. Narodil se v roce 1848 v Řecku, procestoval nejeden kout své země a překročil i hranice. Byl to vášnivý cestovatel a nenapravitelný dobrodruh. Postavil si hlavu, že si vybuduje vlastní podnikání. Orientovat se chtěl na potraviny, které na svých toulkách rád ochutnával.

Spyros Metaxa za svůj život vytvořil několik druhů vín a také samotnou Metaxu. Ta vznikla v roce 1888. Podnětem k tomu byla Spyrosova nespokojenost se současným stavem alkoholu v jeho zemi. Alkoholické nápoje měly planý charakter, chyběla jim vůně i chuť. Metaxa se rozhodl vytvořit nápoj, který všechny tyto nedostatky pokryje. Bude chutný, pěkné barvy a vůně. Tak vznikla slavná řecká pálenka se jménem Metaxa.

Metaxa lahev
Metaxa vznikla v roce 1888 v palírně v athénském přístavu Piraeus. Zdroj: wikipedia

Když Spyros vytvořil Metaxu, postavil svou první palírnu v aténském přístavu Piraeus. V okolí Středozemního moře se jeho zlatavý nápoj velmi rychle rozšířil. Nebylo člověka, který by ho neznal. V roce 1900 byla Metaxa poprvé exportována do USA.

Sklepy Metaxy se později přesunuly z přístavu na předměstí Atén. Tam mohou čerpat studený vánek z hor. Díky tomu se ve sklepích udržuje stabilní a o poznání nižší teplota než v exteriéru. V těchto skladech zrají muškátová vína v dubových sudech po dobu několika let. Dokud nezískají kulatý a dokonale plný charakter, nemohou být použita k výrobě Metaxy.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Legenda praví, že Spyros Metaxa při stavění pálenice v přístavu narazil na prastarý medailon. Medailon zobrazoval bojovníka ze Salamíny. Bitva o Salamínu se odehrála v místě přístavu Piraeus v roce 480 před Kristem. Dnes zdobí pečeť medailonu etiketu Metaxy.
logo Metaxy
Logo Metaxy znázorňuje medailon s podobiznou bojovníka Salamíny. Zdroj: metaxa.com

Zpočátku byla Metaxa srovnávána s koňakem, později s Brandy. I odborníci na alkohol však museli před řeckou pálenkou sklonit zbraně. Přiznali, že je prostě jedinečná. Dodnes je Metaxa považována za svébytný druh alkoholu, který na světě nemá obdoby.

Proces výroby

Metaxa, na rozdíl od jiných druhů alkoholu, nezná Master Distillera ani Master Blendera. O její výrobu se zajímá jediný člověk. V pořadí již pátý Metaxa Master od založení značky. Kontroluje muškátová vína z ostrova Samos a také vinné destiláty z jiných koutů země. Testuje, ochutnává, voní. Dává pozor, aby zůstal charakter Metaxy nezměněn, zároveň však experimentuje, neboť vše jednoho dne zevšední. Potřebuje pálenku inovovat, nikoliv však na úkor její podstaty. Není to snadná práce a Metaxa Master se musí neustále vzdělávat. Práce s Metaxou vyžaduje maximální soustředění. Finální odstín přidá směsi samoských vín a vinných destilátů směs středomořských bylin.

Ostrov Samos a Metaxa

Vinice rostoucí na ostrově Samos byly proslulé již za dob starověkého Řecka. Tuhá, na minerály bohatá půda, teplé klima a vydatné deště jsou důvodem, proč se vínu na ostrově tak daří. A nejenže daří, ono je unikátní. Kombinace všech tří vlivů z něj dělá světovou raritu. Muškátové hrozny jsou díky nim bohaté na chuťové stopy. Jsou šťavnaté a dorůstají úctyhodných rozměrů. Na výrobu Metaxy se použije pouze limitované množství těchto nejkvalitnějších hroznů. Pracovníci vinic ho sbírají ručně.

Sortiment

Řecká pálenka Metaxa přichází v několika provedeních. Je na vás, kolik hvězd preferujete.

Metaxa 5

Květinová chuť přeměněná do tekutého zlata. Klasika, které nikdy neodzvoní. Vzduchem se nese vůně pomerančů, okvětních lístků růže a meruněk. V chuti jsou znatelné květinové tóny, dále stopy vanilky a bílých hroznů. Závěr vnáší do celého zážitku balanc. Je spíše sladký než kořenitý a je v něm cítit výrazná přítomnost vinných destilátů. Pět hvězdiček prozrazuje, že víno použité na výrobu této Metaxy zrálo po dobu pěti let.

Dárkové balení Metaxy 5
Víno na výrobu Metaxy 5 zraje 5 let. Zdroj: wikipedia

Metaxa 7

Sedm hvězd je uděleno Metaxe s podmanivou měděnou barvou, která připomíná západ slunce. Vůně sušených květů uvolněný a ,,ospalý“ efekt ještě umocňuje. Kulatá chuť prozrazuje použití zralého ovoce a karamelu. Závěr s ovocnými tóny je delší a delikátnější než v případě pětihvězdičkové Metaxy. Také lahev Metaxy 7 se odlišuje od klasického designu. Má oblé linie a podobá se vínové lahvi.

Metaxa 12

Dvanáct let muselo zrát ostrovní muškátové víno, aby mohla vzniknout luxusní Metaxa 12. Energická ohnivá barva ukrývá více, než se na první pohled zdá. Stačí si přivonět k hrdlu lahve. Hned ucítíte sladce nahořklou vůni pomerančové kůry, kávy, čokolády a dřeva. V elegantní chuti se spojuje pomerančová kůra, sušené ovoce a koření. Dlouhý a aromatický závěr nemůže končit jinak než pomerančovou kůrou a kořením. Celý zážitek z Metaxy 12 se nese v duchu citrusového ovoce a koření. Hranatá lahev, která připomíná lahev whisky, je skladná a vypadá opravdu efektně.

Metaxa Grande Fine

Nejzajímavější na Metaxa Grande Fine je asi balení. Keramická lahev s rozšířeným tělem, dlouhým žirafím krkem a řeckou patinou bílé barvy s modrými detaily je sběratelským kouskem. Je to krásný odkaz na řecké tradice a kulturu. Bílá a modrá barva spolu s keramikou je u Řeků hluboce zakořeněna.

Po nalití do sklenice vás Metaxa Grande Fine překvapí svou tmavě jantarovou barvou. Okamžitě se do prostoru rozplyne vůně sušených švestek, bílých hroznů, sladkého dřívka a dubového dřeva. Chuť této Metaxy je jedním velkým výstavištěm řeckého umění. Projevuje se v ní muškátový ořech, sušené ovoce, dubové dřevo a med. Závěr je charakteristický chutí sladkého ovoce a koření.

Metaxa Private Reserve

Velmi osobitý nápoj vznikl v roce 1992 jako výsledek práce Metaxa Mastera Constantina Raptisa. Metaxa Private Reserve je vyráběna pouze jednou ročně, a to z těch nejvyzrálejších vín. Vše je na ní intenzivní, počínaje medovou barvou až po vůni a chuť. Vůní se nesou stopy sušených švestek a meruněk, medu a černých rozinek. Chuti vládne směs druhů černého pepře, černé rozinky a karamel. Velmi dlouhý závěr hladce navazuje na celkový požitek.

Metaxa ve skleničkách
Metaxa je pálenka světle hnědé barvy s pronikavou vůní

Metaxa Angel’s Treasure

V překladu ,,Andělský poklad“. Už samotná lahev nabízí domněnku, že byla snesena na Zemi z nebe. Na výrobu Metaxy Angel’s Treasure jsou použity výhradně vína zrající několik dekád. Je potřeba, aby dosáhly vrcholu koncentrace svého charakteru. To se odráží v chuti i vůni, které jsou ze všech druhů Metaxy nejkomplexnější.

Angel’s Treasure má v sobě ukryté sušené švestky, sušené fíky, muškátový ořech, cejlonskou skořici, zázvor, med divokých včel, karamel, lístky sušených květů a stopy starého dubového dřeva. V bohaté chuti se koncentrují rozinky, sušené švestky, sladké koření, hroznový sirup a směs koření. Závěr je ve své podstatě sladký a je ,,hromosvodem“ bouře chutí, které odnáší do ztracena. Přítomna je v něm chuť starého medu a sladkého koření.

Metaxa Aen Cask No 2 – Despina

Tato exkluzivní pálenka je vytvořena ze směsí dovezených z původní palírny v Piraeus. Ty jsou opatrovány po pět generací Metaxa Masterů. Má tmavě mahagonovou barvu. Pro vůni jsou příznačné tóny sušeného ovoce, lanýžů, vlašských ořechů a medu z lučních květů. Na samém konci se ozývá dotek doutníků. Chuť vytvářejí sušené švestky, rozinky, sladké koření, hroznový sirup a dubové dřevo. Velmi dlouhý závěr je příjemným zakončením luxusního gurmánského zážitku.

Koktejly

Osvěžte se během léta (i mimo něj) vynikajícími drinky za použití Metaxy.

Lemonade Falls

Jednoduchý recept, který zvládnete s domácími ingrediencemi za méně než dvě minuty. Lemonade Falls je osvěžující koktejl vhodný do každého počasí.

Co budete potřebovat:

  • 50 ml Metaxy 5*
  • citronádu (doporučuje se Fever Tree Tonic)
  • limetkovou kůru

Na dno vysoké sklenice umístěte tři až čtyři kostky ledu. Led polijte pětiletou Metaxou a sklenici dolijte vychlazenou citronádou. Na ozdobení drinku můžete použít limetkovou kůru, která mu dodá příjemnou citrusovou vůni.

TIP: Jak se nejsnadněji dostat k originálním sklenicím Metaxy? Kupte si dárkové balení Metaxy, ke kterému jsou přibaleny!
Lemonade Falls koktejl
Lemonade Falls koktejl s kostkami ledu a limetkou

Orange Summit

Orange Summit je koktejl, který vám na rodinné oslavě vyslouží pověst kreativního hostitele. Jeho příprava je pouze o něco náročnější než v případě Lemonade Falls. S naším návodem ho však hravě zvládnete. Šokujte přátele vaším dobrým vkusem a barmanským uměním.

Co budete potřebovat:

  • 50 ml Metaxy 7*
  • 50 ml čerstvé pomerančové šťávy
  • 20 ml limetkové šťávy
  • 3 dávky čokoládového Bittersu
  • 15 ml tekutého cukrového sirupu
POZNÁMKA: Chocolate Bitters s dávkou papriky a pepře koupíte online nebo ve specializované prodejně. Při přípravě Orange Summit je nezbytný, protože přidá nápoji pikantnost a chuť čokolády.

Předtím, než začnete s přípravou drinku, zmrazte sklenici i šejkr. Do šejkru následně vlijte Metaxu 7, pomerančovou šťávu, limetkový džus, Chocolate Bitters a cukrový sirup. Směs pořádně protřepejte a nalijte do vychlazené sklenice. Jako ozdobu doporučujeme použít kousek grapefruitu, pomerančovou kůru či čokoládové lupínky.

Shrnutí

Výjimečný řecký počin si zaslouží vaši pozornost. Nepochybujeme o tom, že jste už Metaxu minimálně viděli, případně ochutnali. Je velmi populární díky své sladké vínové chuti a rozumné ceně.

Zdroje:

(1) Metaxa is a journey – https://www.metaxa.com

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.6/10
Barva:
8.9/10
Vůně:
9/10
Bohatost chuti:
8.2/10
Chuť:
9.5/10
Lahev:
8.4/10
metaxaVysoká lahev, úzké hrdlo, zlatá etiketa, již z dálky jasně rozpoznatelná a neodolatelně lákavá. Metaxa je jistota, kterou nic nezkazíte. Právě naopak, můžete s ní překvapit. V tomto článku se dozvíte, odkud Metaxa pochází a jaký je proces její výroby. Prozradíme vám, jaké drinky...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..