Legendario rum: zažijte pravou kubánskou atmosféru

0

S Kubou si většina lidí spojuje teplo, moře, veselé lidi, doutníky a určitě i rum. Není to vůbec překvapující – tento karibský stát poskytuje dokonalé podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Díky tomu se produkty kubánských lihovarů již dlouho objevují na prvních příčkách žebříčků nejlepších rumů světa. Vše tedy nasvědčuje tomu, že lahev s označením Legendario Elixir de Cuba bude obsahovat tradiční kubánský rum. Pravda je však trochu jinde.

Kde koupit Legendario rum?

V České republice není Legendario rum moc populární. Proto není zaručeno, že ho najdete v nabídce běžných hypermarketů, jako Tesco či Kaufland. Občas se v regálech mezi rumy objeví, ale raději se na to nespoléhejte. Pokud si ho budete chtít koupit, obraťte se na e-shopy specializované na alkoholické nápoje. Ty obvykle mají produkty Legendario v nabídce. Cena se pohybuje v rozmezí 350 – 750 Kč za jednu lahev, v závislosti na konkrétním produktu.

Historie

Příběh značky Legendario je poměrně úzce spojen s kubánským rumem Bocoy. Ten se už dnes nevyrábí, ale právě v lihovaru Fabrica de Ron Bocoy, který byl založen v roce 1878, se začala psát historie rumu Legendario. (1)

Založení Legendario

Zmíněný lihovar se od svého založení do roku 1946 zaměřoval na výrobu rumu Bocoy. Byl to lokálně oblíbený produkt, takže majitelé společnosti neměli důvod uvažovat nad vymýšlením nových rumů. Ve vedení Fabrica de Ron Bocoy se postupně vystřídalo několik Kubánců, kteří kladli důraz na dodržování tradičního postupu výroby. Teprve v roce 1946 se firma rozhodla pro výrobu nového produktu, který by jí pomohl k většímu rozvoji. Vyrobili tedy rumový nápoj pod názvem Legendario.

Bez označení ,,rum“

Ve Fabrica de Ron Bocoy se už tradiční rum vyráběl, a proto se mistři lihovaru rozhodli se značkou Legendario trochu experimentovat. Do jejich nabídky přibyl nápoj s názvem Elixir de Cuba. Nemohli ho nazvat rumem, neboť podle legislativy musel (a dodnes musí) nápoj obsahovat minimálně 37,5% alkoholu, aby se mohl prodávat pod označením ,,rum“. Ačkoliv při výrobě byly použity kvalitní a pravé rumy, různé metody dochucování je zředily na 34% směs. Mistři lihovaru si ale řekli, že jim to za pokus stojí a Elixir de Cuba poslali do prodeje.

lahev Legendario rumu
Legendario Elixir de Cuba spojuje pravý rum se sladkou chutí sušeného ovoce. Zdroj: flickr.com

Nápoj pro ženy

Tajemstvím značky Legendario bylo dochucení pravých rumů různými sladkými přísadami. Například v nich nechávali macerovat rozinky a jiné druhy ovoce. Tak docílili jedinečné, dosud neznámé a poměrně sladké kombinace chutí. Sice to nebylo původním záměrem společnosti, ale Elixir de Cuba si svou cílovou skupinu velmi rychle našel mezi ženami. V zemi, kde se dlouhá léta vyráběly pouze rumy, se objevil produkt, který spojoval charakter kubánského rumu se sladkostí sušeného ovoce. Dámy se tedy radovaly z nápoje, který byl výborný na pohodové popíjení doma nebo na pláži.

Stále větší zájem

I přesto, že byl označen za nápoj pro ženy, se Elixir de Cuba těšil velkému nárůstu popularity. Lihovar byl narůstající poptávkou nucen postupně zvyšovat svou výrobní kapacitu. Dokonce představili i nové produkty ve své nabídce. Časem se o jejich rumových nápojích dozvěděli i lidé ze zahraničí, což ještě více prospělo byznysu značky Legendario.

Vývoj po revoluci

Kubánská revoluce v roce 1959 přinesla znárodňování podniků, které zasáhlo i lihovar Fabrica de Ron Bocoy. Jeho výroba byla pozastavena a budova se změnila na interaktivní muzeum. To ale neuškodilo značce Legendario – právě naopak. Z jednoho lihovaru se postupně výroba rozdělila do 6 nových objektů v různých částech ostrova. Společnost díky tomu dostala příležitost k rozběhnutí výroby, která v původní budově lihovaru Ron Bocoy nebyla možná. (2, 3)

Výroba

Ve snaze zachovat charakter původního Elixir de Cuba se značka Legendario rozhodla držet tradičního postupu výroby. Pojďme se tedy podívat na to, jaké metody vymysleli mistři lihovaru Fabrica de Ron Bocoy před 75 lety.

Příprava rumu

Výroba produktů Legendario se neobejde bez kvalitního kubánského rumu. Ten tvoří základ pro následující dochucování. Prvním krokem je tedy zpracování cukrové třtiny. Z ní se získává třtinová melasa – hustá hmota s vysokým obsahem cukru. Po jejím smíchání s vodou a kvasinkami přichází fáze fermentace. Kvašením se cukr přeměňuje na alkohol, který se následně destilací odděluje od nechtěných složek fermentované směsi.

Zrání

Tekutina získaná destilací se uzavírá do sudů z dubového dřeva. V nich pomalu nasává aroma ze dřeva, díky čemuž rum dostává své charakteristické vlastnosti. Doba zrání závisí na tom, jaký produkt se bude z obsahu daného sudu vyrábět. Legendario ve svých výrobcích používá 5 – 15leté rumy.

dubové sudy s destilátem
Destilát se na nějakou dobu uzavírá do dubových sudů

Dochucování

Jak již bylo výše v článku zmíněno, rumové nápoje Legendario jsou známé svou sladkou chutí. Ta se získává zejména pomocí macerace rozinek, které jsou pravděpodobně doplněny i jinými druhy sušeného ovoce. Legendario si ale přesný seznam ingrediencí nechává pro sebe. Rum se po zrání zředí destilovanou vodou, vloží se do něj sušené ovoce a tato směs se opět nechá odpočívat. Aby chutě poctivě pronikly do výsledného nápoje, tato fáze trvá až jeden měsíc.

Filtrování

Posledním krokem při výrobě produktů Legendario je filtrování. Samozřejmě, nejprve se z rumu oddělí rozinky a ovoce, které mu už předaly svou sladkou chuť. Pak ale tekutina prochází mnohem jemnějším filtračním systémem, který sestává z křemíku a aktivního uhlí. Tento krok je v procesu výroby závěrečný, takže pak následuje už pouze plnění do lahví a transport do obchodů. (2, 4)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Legendario Elixir de Cuba se často v obchodech prodává pod nesprávným označením ,,rum“. Pokud ho tedy nenajdete mezi likéry, kam oficiálně patří, tak neváhejte a hledejte mezi pravými rumy, i když by tam neměl být.

Chuť, barva, aroma

Nejpopulárnější produkt z nabídky Legendario je 7letý Elixir de Cuba. Proto se také v tomto odstavci budeme věnovat právě jemu.

Lahev je příliš tmavá na to, abyste ještě před nalitím do sklenice mohli posoudit barvu jejího obsahu. V průhledné sklenici však uvidíte, že je velmi tmavá, s náznaky hnědé. Docela by se dala přirovnat ke kolovým nápojům. Ve srovnání s běžným rumem je Elixir de Cuba poměrně hustý, což je způsobeno vysokým obsahem cukru.

První dojem z vůně je jednoznačný – hnědý cukr a sušené rozinky. Vzhledem k postupu výroby a dochucování je to docela očekávané. Za silnými sladkými vůněmi se ale skrývá i aroma kůže a olejů, které je typické pro některé kubánské rumy.

Po ochutnání zjistíte, že za názvem Elixir de Cuba se skutečně neskrývá rum, ale likér. A rozhodně patří k těm sladším. Cukr je v tomto nápoji tak dominantní, že téměř neumožňuje chuti rumu proniknout na povrch. Podobně jako u vůně, tak i v chuti převládají sušené rozinky. Pokud tedy chcete zažít pravý kubánský rum, Elixir de Cuba nebude nejlepším řešením. Avšak v případě, že hledáte sladký likér, například do koktejlů, určitě stojí za vyzkoušení. (3)

Lahev

Produkty Legendario najdete ve štíhlých lahvích z tmavého i světlého skla. Závisí to na konkrétním typu nápoje. Pod hrdlem lahve je netradiční zářez, který umožňuje přichycení malé vlajky Kuby pomocí šňůrky. Výjimkou je pouze lahev 15letého rumu Legendario. Ten se prodává v nižší lahvi se širší spodní částí. (5)

lahev Legendario Elixer de Cuba
Legendario Elixir de Cuba není rum v pravém slova smyslu, ale řadí se k likérům. Zdroj: flickr.com

Produktová řada

Je pravdou, že nejpopulárnější z produktů Legendario je likér Elixir de Cuba, který se oficiálně rumem nazvat nedá. I přesto však společnost nabízí několik dalších produktů, které splňují všechna kritéria rumu. Díky tomu se můžete s pravým kubánským rumem seznámit i prostřednictvím jejich výrobků.

Legendario Elixir de Cuba

„Vlajková loď“ značky Legendario, která kubánský rum využívá jako základ pro sladký likér. S 34 procenty alkoholu potěší zejména milovníky likérů a slabších nápojů. Je výborný na popíjení bez přísad, do koktejlů a díky vysokému obsahu cukru i do koláčů a jiných dezertů.

Svěží koktejl s ledem
Legendario Elixir de Cuba je oblíbenou ingrediencí do koktejlů

Legendario Añejo Blanco

Bílý rum se často využívá v barech na přípravu koktejlů, například Mojito. Proto se i značka Legendario rozhodla do své nabídky zařadit tento 4letý bílý rum. Jemné ovocné příchutě se mísí s náznaky ořechů, což z něj dělá lehký rum se 40% obsahem alkoholu.

Legendario Dorado

Jde o 38% tmavý rum, jehož složky v sudech dozrávají až 5 let. Nádherně zlatavá až měděná barva na první pohled zaujme každého milovníka rumu. V tomto případě se dá hovořit o komplexnější chuti, která začíná vanilkou a poskytuje i náznaky kořeněného závěru.

Legendario Añejo

Další z tmavých rumů v nabídce značky Legendario. Výsledný produkt je namíchán z několika rumů, které dosahují stáří až 9 let. Obsahuje 40% alkoholu a doporučuje se pít samotný, případně s ledem. Chuť kombinuje náznaky čokolády s dřevnatým aromatem získaným ze sudů.

Legendario Reserva 15 Años

Nejstarší z rumů Legendario, který v sudech odpočívá až 15 let. Se 40% alkoholu poskytuje komplexní chuťový zážitek s náznaky vanilky, švestek, rozinek, dubového dřeva a pomerančů. (4, 5)

TIP: Rum Legendario klidně můžete použít i při vaření a pečení masa. Do jídla tak vnesete zajímavé aroma kubánského rumu.

Koktejly

K životu na Kubě rozhodně patří i exotické koktejly, tak proč si z kubánského rumu nějaký nenamícháte i doma? Produkty Legendario jsou pro tento účel díky své sladké chuti jako stvořené.

Blue Hawaii

Chcete překvapit přátele netradičně vyhlížejícím koktejlem? Blue Hawaii vypadá i chutná exoticky, což se určitě hodí na letní posezení.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 50 ml Legendario Elixir de Cuba
 • 30 ml Blue Curaçao
 • 100 ml pomerančové šťávy
 • 100 ml ananasové šťávy
 • led
 • pomerančovou kůru na ozdobu

Postup:

 1. Do koktejlové sklenice vložte led a nechte ji zchladit.
 2. V šejkru se 4 kostkami ledu pořádně promíchejte Elixir de Cuba, Blue Curaçao a ovocné šťávy.
 3. Přes sítko směs přelijte do vychlazené sklenice.
 4. Ozdobte plátkem pomerančové kůry a podávejte. (6)

La Imprenta

Pro milovníky kávy bude tento koktejl určitě velmi lákavou volbou. Na rozdíl od prvního koktejlu je ale méně svěží, neboť neobsahuje ovocné šťávy. Proto si ho připravte tehdy, když máte opravdu chuť na něco sladkého.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 30 ml Legendario Elixir de Cuba
 • 15 ml kávového likéru
 • 15 ml kakaového likéru
 • 20 ml Triple Sec likéru
 • led
 • kávová zrnka na ozdobu

Postup:

 1. Do koktejlové sklenice vložte led a nechte ji zchladit.
 2. V šejkru se 4 kostkami ledu přibližně 30 sekund míchejte všechny čtyři likéry.
 3. Zlehka vychlazenou směs přes sítko přelijte do studené koktejlové sklenice.
 4. Na hladinu opatrně položte 2 – 3 kávová zrnka na ozdobu tak, aby plavala a podávejte. (6)

Závěr

Značka Legendario svým příznivcům nabízí širokou škálu nápojů, které rozhodně budou zajímat milovníky rumu. Na své si přijdou ti, kteří preferují sladké likéry, ale i tradiční kubánské rumy. Pokud tedy chcete poznat alkohol z exotického státu ležícího na jednom z karibských ostrovů, rum Legendario je správnou volbou.

Zdroje:

(1) Cuban Rum, Cigars, Art – https://dicetowereast.com/cuban-rum-cigars-art/

(2) Rum Legendario: a brief description of the history and features – https://eng.drinkpinkonline.com/4342322-rum-legendario-a-brief-description-of-the-history-and-features

(3) Legendario Elixir de Cuba – https://thefatrumpirate.com/legendario-elixir-de-cuba

(4) Ron Legendario – https://www.legendario.cz/cz

(5) Rum legendario – https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=rum+legendario

(6) Cocktails – https://www.legendario.ca/cocktails/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Lahev:
7.5/10
Barva:
8/10
Vůně:
9/10
Chuť:
8/10
Poměr cena-kvalita:
9/10
legendario-rumS Kubou si většina lidí spojuje teplo, moře, veselé lidi, doutníky a určitě i rum. Není to vůbec překvapující - tento karibský stát poskytuje dokonalé podmínky pro pěstování cukrové třtiny. Díky tomu se produkty kubánských lihovarů již dlouho objevují na prvních příčkách žebříčků nejlepších...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..