Kraken rum: rum poznamenaný chobotnicí z legend

0

Legendy o obrovském hlavonožci, který útočí na lodě a zabíjí námořníky, slyšel téměř každý. Kraken podle legend svými obrovskými chapadly ničí celé lodě, námořníky shazuje z paluby a táhne je do temných hlubin moře. Právě podle této příšery byl pojmenován tmavý rum Kraken, který je původem z karibské země Trinidad a Tobago.

Kde koupit Kraken rum?

Společnost vyrábějící Kraken rum svou marketingovou aktivitu zacílila hlavně do větších států světa. U nás se tedy nedá nazvat populárním, ale problémy s jeho nákupem byste přesto neměli mít. Pravděpodobně ho nenajdete v regálech hypermarketů, jako Tesco nebo Kaufland, ale e-shopy zaměřené na alkoholické nápoje ho většinou mají v nabídce. Dokonce v nich můžete najít i různé limitované edice lahví, ve kterých Kraken rum občas přijde na trh.

Příběh Kraken rumu

Kraken rum byl představen a uveden do prodeje v roce 2010. Je to tedy mladý rum, který se nemůže pochlubit bohatou historií. Ve světě alkoholických nápojů je však příběh značky z hlediska marketingu mimořádně důležitý. Nejdražší a nejoblíbenější rumy, whisky či jiné druhy destilátů lákají zákazníky na dlouholeté zdokonalování procesu výroby, které se projevilo na bohaté a vyvážené chuti. Jelikož Kraken rum vznikl teprve nedávno, musela společnost Proximo Spirits vymyslet jiný přístup k popularizaci svého nového výrobku. Rozhodli se tedy, že hlavní bod lákání nových zákazníků bude spočívat v zajímavém fiktivním příběhu o jeho vzniku.

Logo Kraken rum
Kraken rum sice nemá dlouhou historii, ale přesto si získal své příznivce. Zdroj: wikipedia

Zbarvený inkoustem Krakena

Když velká loď naložená sudy s kořeněným rumem vyplula z Karibiku, její posádka netušila, že do cíle nedojede. Na moři se totiž setkala s Krakenem – obrovským a obávaným hlavonožcem z námořnických legend. Právě toto setkání jí bylo osudným, neboť Kraken loď potopil a celou posádku zabil. Při tomto incidentu byl zničen i náklad. Zachoval se pouze jeden sud s rumem, do kterého pronikl černý inkoust mořské příšery. Tento jedinečný rum se lidem zalíbil natolik, že ho začali napodobovat. Díky tomu dnes Krakenova chapadla sahají i na pevninu, kde tak může šířit temný chaos, který způsobuje i na moři.

Když příběh zafungoval…

Tento příběh začal rychle lákat pozornost, navíc byl doplněn o několik reklamních videí zachycujících ničivou sílu Krakena. Společnost ho podpořila i billboardy v Chicagu, širokou škálou produktů s tématikou Krakena a byznys se začal rozrůstat. Dokonce vytvořili i hru pro smartphony The Kraken: The Simulation Application for Nautical Maneuvering, ve které bylo úkolem hráče kormidlovat loď přes moře plné krakenů. Kombinací těchto marketingových tahů společnost Proximo Spirits přilákala tolik pozornosti, že lidé prostě nedokázali odolat jejich zajímavému rumu. (1, 2)

Výroba

O procesu výroby Kraken rumu toho nevíme mnoho, jelikož společnost své tajemství přísně střeží. Víme jedině to, že pochází ze země Trinidad a Tobago ležící v Karibiku. Vyrábí se z lokálně pěstované cukrové třtiny, takže si zachovává vlastnosti tradičního rumu z této oblasti. V sudech dozrává 1-2 roky a následně se dochucuje směsí 11 koření. Z nich jsou zatím známé pouze tři – skořice, hřebíček a zázvor. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Kraken pochází z norské mytologie a původně byl popisován jako obrovský krab?
lahev Kraken rumu spolu se sklenicí
Kraken rum se prodává v originálních designových lahvích. Zdroj: krakenrum.com

Chuť, barva, aroma

Jelikož jde o spiced rum (kořeněný rum), je očekávána bohatá kombinace různých vůní a chutí. Před nimi vás však zaujme barva, která odpovídá celému názvu produktu – Kraken Black Spiced Rum.

Po nalití do sklenice si hned všimnete jeho tmavé, téměř černé barvy. Podle příběhu o vzniku je to inkoust Krakena. Ve skutečnosti je barva způsobena karamelem, který funguje jako barvivo, ale ovlivňuje i vůni a chuť rumu.

Pokud ke skleničce s Kraken rumem přiložíte nos, ucítíte bohatou kombinaci vůní. Dominuje jí vanilka a karamel, ale je doplněna o náznaky skořice a limetky.

Chuťový zážitek reprezentuje temnotu, ve které se Kraken ukrývá. Pokud jste fanouškem lehkých a ovocných rumů, tento vám pravděpodobně nebude vyhovovat. Na jazyku působí těžce, ale zachovává si poměrně bohatou škálu různých chutí. Melasa, zuhelnatěný dub a karamel se mísí se skořicí, zázvorem, muškátovým oříškem a hřebíčkem, čímž vzniká překvapivě komplexní zážitek. (3)

rum ve skleničkách
V Kraken rumu je cítit karamel a vanilka

Lahev a limitované edice

Fanoušci Kraken rumu vědí, že tato značka do designu lahví vkládá opravdu hodně snahy. Běžně se prodává v obyčejné lahvi z průhledného skla se dvěma oušky u jejího hrdla. V ní už na první pohled vyniká tmavá barva samotného rumu.

Kromě toho ale značka Kraken připravuje pro své zákazníky limitované edice, které se odlišují právě tvarem, barvou či materiálem lahve. Ty bývají keramické a na povrchu mají vymodelovaná chapadla Krakena. Barvy se většinou drží v tmavších odstínech, ale jedna limitovaná edice už překvapila čistě bílou lahví. Pokud tedy rádi sbíráte zajímavé lahve z alkoholických nápojů, Kraken rum vám ještě s jistotou přinese mnoho příležitostí na uspokojení sběratelských chutí. (4)

Produktová řada

V nabídce značky Kraken jsou tři druhy rumu. Bohužel, v českých obchodech najdete pouze jeden – Kraken rum original.

Kraken rum original

Tento black spiced rum sice může působit jako produkt, u kterého výrobce vložil všechny prostředky do marketingu a že se na kvalitě šetřilo. Pravdou ale je, že rum v lahvi s jedinečným designem rozhodně naplní všechna očekávání a za cenu do 500 Kč za 0,7 l poskytne až překvapivě zajímavý a komplexní chuťový zážitek.

Kraken rum dark label

Máte raději jemnější a sladší rumy? V tom případě značka Kraken myslela při výrobě Kraken rumu dark label právě na vás. Přidáním většího množství vanilky ve fázi dochucování rumu byla dosažena jemnější chuť, která se výborně hodí do koktejlů, ale i na pití bez jiných přísad.

Kraken black roast coffee rum

Tento produkt je zaměřen na milovníky kávy a rumu. Pokud se vám zalíbí chuť originálního Kraken rumu a bez kávy si neumíte svůj život představit, možná se vám vyplatí koupit ho v zahraničních e-shopech a nechat si ho doručit do České republiky. (1)

lahev Kraken rum Black Roast Coffee
Kraken rum Black Roast Coffee je kombinací tradiční chuti rumu a kvalitní kávy. Zdroj: krakenrum.com
RADA ODBORNÍKA: Se svými 40% je Kraken rum poměrně silným alkoholickým nápojem. Pokud chcete, aby více vynikly jeho chutě, přidejte do sklenice pár kapek vody.

Koktejly

Kraken rum do vašich koktejlů vnese zajímavý charakter, a to díky své temné barvě. Můžete jím ozvláštnit koktejly, které si pravidelně mícháte nebo sáhněte po méně známých alternativách.

Seeing red

Chcete svým přátelům na letní posezení připravit netradičně vypadající a svěží koktejl? Seeing red je rychlým a nenáročným řešením.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 2 díly Kraken rumu
 • 0,5 dílu limetkové šťávy
 • 3 díly ananasové šťávy
 • trochu grenadiny na ozdobu
 • ledovou drť

Postup:

 • Naplňte vysokou sklenici podrceným ledem.
 • Nalijte všechny přísady kromě grenadiny.
 • Promíchejte, aby se směs ochladila.
 • Navrch opatrně přidejte trochu grenadiny tak, aby se se zbytkem moc nepromíchala. Vytvoří to zajímavě vypadající efekt.
 • Podávejte. (1)
Seeing red s kostkami ledu
Koktejl Seeing red s ledem

Toucan

Hledáte koktejl, který by vám domů přinesl trochu exotiky? Nakupte si potřebné ingredience, postupujte podle následujícího receptu a spolehněte se na to, že Toucan vám ji doručí přímo do obývacího pokoje.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 1,5 dílu Kraken rumu original
 • 0,5 dílu Campari
 • 1 díl mrkvové šťávy
 • 1 díl ananasové šťávy
 • 0,5 dílu limetkové šťávy
 • 0,25 dílu cukrového sirupu
 • 3 kapky Angostura Bitters
 • led

Postup:

 • Do šejkru vložte led a nalijte všechny ingredience.
 • Pořádně promíchejte.
 • Do nízké sklenice na koktejly vložte čerstvý led a přes sítko do ní přelijte směs ze šejkru.
 • Můžete ozdobit čerstvým ananasem nebo mrkví.
 • Podávejte. (1)

Závěr

Pokud máte rádi sladší rumy s těžší chuťovou paletou, Kraken rum vás rozhodně nezklame. Pokud se řadíte mezi sběratele, klidně si můžete připlatit a koupit jednu z limitovaných edic. Užijete si tak nejen zajímavý chuťový zážitek, ale i pohled na novou dekoraci, kterou si klidně budete moci vystavit na poličku.

Zdroje:

(1) Kraken rum – https://www.krakenrum.com/

(2) Kraken rum – https://en.wikipedia.org/wiki/Kraken_Rum

(3) The Kraken Black Spiced Rum – https://www.masterofmalt.com/rum/kraken/the-kraken-black-spiced-rum/

(4) Kraken rum – https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=kraken+rum&f=2

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Lahev:
9.5/10
Barva:
9/10
Vůně:
7.5/10
Chuť:
8.5/10
Poměr cena-kvalita:
9.5/10
kraken-rumLegendy o obrovském hlavonožci, který útočí na lodě a zabíjí námořníky, slyšel téměř každý. Kraken podle legend svými obrovskými chapadly ničí celé lodě, námořníky shazuje z paluby a táhne je do temných hlubin moře. Právě podle této příšery byl pojmenován tmavý rum Kraken, který...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..