Johnnie Walker: Nejprodávanější skotská whisky na světě

0

Pravá skotská whisky, prodávaná téměř ve všech státech světa, nese název po svém zakladateli. Byl jím Angličan John Walker. Nachodil se, než vymyslel recept, o kterém dnes nikdo nemá ani páru. A my vám přejeme hodně šťastně nachozených kilometrů s whisky Johnnie Walker.

Kde koupit whisky Johnnie Walker?

Chcete si svlažit rty lahodnou whisky skotské receptury? Johnnie Walker je cenově dostupný a najdete ho v každém větším obchodním řetězci. V Tescu, Kauflandu a podobných prodejnách bývá Johnnie Walker často prodáván za sníženou cenu. Se slevou stojí méně než 500 Kč, bez ní o něco více. Hodně záleží na konkrétním druhu. Dostupná jsou balení 0,7 l, 1 l, 1,5 l a 4,5 l. K nejoblíbenějším lahvím patří Red Label, Black Label a Blue Label.

Historie

John Walker se narodil 25. července 1805. Jeho otec, farmář, zemřel v roce 1819. Rodina Walkerů prodala usedlost. Správce financí dal společnosti 417 liber do rozvoje italské skladové haly, supermarketu a obchodu s vínem a lihovinami. Walker se v roce 1820 jako dítě zabýval základními výrobky, vínem a lihovinami. Zákon o spotřební dani z roku 1823 uvolnil náročné zákony upravující rafinaci bourbonu. Také radikálně snížil velmi důkladné hodnocení týkající se rafinace a nabídky bourbonu. Do roku 1825 začal prodejce vína Walker prodávat lihoviny včetně rumu, koňaku, ginu a bourbonu. (1)

Poměrně rychle se začal orientovat výhradně na whisky. Míchání obilných a sladových whisky bylo v té době zakázáno. Prodával proto zvlášť obilné a zvlášť sladové whisky. Ty byly prodávány jako speciálně vyrobené whisky. Smíšené byly tak, aby vyhovovaly výslovným požadavkům klientů. Neměl totiž žádnou vlastní značku. Své jméno začal používat na etiketách roky poté, co prodával smíšený slad. Na etiketě stálo Walker’s Kilmarnock Whisky. John Walker zemřel v roce 1857. (1)

láhev Johnnie Walker Red Label
Johnnie Walker je dodáván v hranaté lahvi s výraznou etiketou

Alexander Walker, Johnův syn, získal podnik poté, co jeho otec zemřel. Značka se stala populární. Syn Alexander Walker a vnuk Alexander Walker II. se přičinili o to, aby se jejich whisky stala podporovanou značkou. Zákon o lihovinách z roku 1860 schválil míchání obilných whisky se sladovými. Nastalo období smíšené skotské whisky. Směsná skotská whisky s lehčí a lepší povahou byla dostupnější a mnohem atraktivnější. Andrew Usher z Edinburghu přinesl jako první míchanou whisky. Walkerovi však jeho nápad v pravý čas zdokonalili a postavili na něm svůj úspěch. (1)

Alexander Walker představil typickou hranatou lahev značky v roce 1860. Nádoby se snadněji skladovaly, vešlo se jich do skladu více a byly stabilnější. Tím se i méně rozbíjely. Dalším známým znakem pro lahev Johnnie Walker se stal název. Ten je díky přehlednému provedení a velkému písmu snadno čitelný i z dálky. Logo sestává z džentlmena na procházce s vycházkovou hůlkou a cylindrem. (1)

Logo Johnnie Walker.
Logo Johnnie Walker. Zdroj: wikipedia

Historie pokračuje

V roce 1865 vytvořil Alexander Walker první obchodní mix Johna Walkera. Nazval ho Old Highland Whisky, předtím než ho zařadil v roce 1867 do prodeje. Za Johna Walkera obchody s whisky činily 8% zisku společnosti. Když byl Alexander připraven dát firmu svým dětem, zisk byl v rozmezí 90 až 95%. (1)

Roku 1893 koupili Walkerovi rafinerii v Cardhu. Chtěli posílit výrobu jedné z klíčových sladových whisky společnosti Johnnie Walker. Tímto krokem se stala rafinerie v Cardhu osobním vlastnictvím společnosti Johna Walkera. (1)

Od roku 1906 do 1909 rozšířili Johnovi vnuci linii a na trhu měli tři smíšené whisky. Old Highland ve věku 5 let, Special Old Highland ve věku 9 let a 12letou Extra Special Old Highland. Tyto tři značky měly standardní etikety Johnnie Walker. Hlavním rozdílem byly jejich odstíny: bílá, červená a tmavá. (1)

V roce 1909, v rámci rebrandingu, označila společnost své směsi barvami korespondujícími s druhem whisky. Old Highland byla přejmenována na Johnnie Walker White Label. Jejím standardem bylo zrání 6 let. Ze Special Old Highland se stala značka Johnnie Walker Red Label s dobou zrání 10 let. Značka Extra Special Old Highland byla přejmenována na Johnnie Walker Black Label a zrála 12 let. (1)

sklenice skotské whisky
Johnnie Walker nese přívlastek nejprodávanější skotské whisky

Walker se v roce 1915 spojil s několika úspěšnými společnostmi. Byla to oboustranně výhodná spolupráce. Firmy rozpoznaly v Johnnie Walker potenciál a ochotně investovaly, aby mohly později těžit z jeho úspěchu. To zaručilo ladnou konzistenci jednosladové whisky z lihovarů Cardhu, Coleburn, Clynelish, Talisker a Dailuaine. V roce 1923 koupil Walker rafinerii Mortlach, v rámci rozvoje své strategie. Většinu svého výnosu obětoval smíšeným whisky, jejichž prosperita vyžadovala obrovské množství jednotlivých sladů. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: V roce 1932 přidal Alexandr II. k sortimentu Johnnie Walker Swing. Název vychází z oblého tvaru lahve, který jí umožňuje kývat se ze strany na stranu. (1)

Firma se připojila ke společnosti Distillers Company v roce 1925. Společnost Distillers Company byla sloučena se společností Guinness. V roce 1986 se společnost Guinness spojila s Grand Metropolitan, aby formovala Diageo v roce 1997. V tom roce představili smíšený slad, Johnnie Walker Pure Malt. V roce 2004 byl přejmenován na Johnnie Walker Green Label. (1)

Jak se vyrábí Johnnie Walker?

Výroba whisky začíná obilím. Zrna mají vysoký obsah škrobu. Ten se musí změnit na cukry, aby se vyrobil likér. Děje se to normálně během klíčení. Zahrnuta je vařící voda, která ohřeje směs, oves si tak myslí, že nastal čas vyklíčit. Vývojový cyklus se zastaví sušením ovsa v peci. Občas se používá rašelinový kouř na sušení a zlepšení chuti. Oves se pak semele v továrně, takže se dá velmi dobře smíchat s vodou.

speciální dubové sudy
Johnnie Walker whisky zraje několik let ve speciálních dubových sudech

K výslednému produktu se zamíchá ohřátá voda, aby se oddělily rozpustné cukry. Potom se horká, sladká tekutina odebere a nechá vychladnout. Zahrnuty jsou kvasinky a začíná zrání, které vytváří ležák. Toto pivo se dvakrát rafinuje. Sníží se vodní substance a zvýší koncentrace alkoholu a aroma. Rafinace zahrnuje zahřívání tekutiny v obrovském držáku nazývaném destilační přístroj. Ten je obvykle vyroben z mědi. Výsledek rafinačního cyklu je přesunut do jedinečně upravených dubových sudů. Tam zraje nejméně tři roky, až potom ho můžeme legálně nazývat skotská whisky. (2)

Sortiment

Vychutnejte si lety ověřené recepty značky Johnnie Walker.

Johnnie Walker Red Label

Whisky, která proslavila značku Johnnie Walker po celém světě. Je vyrobena z přísad ze všech koutů Skotska. Red Label se vyznačuje uzenou vůní a kořeněnou chutí skořice a černého pepře. Tóny vanilky jsou poznávacím znamením tohoto nápoje, stejně jako dlouhotrvající uzený závěr. Red Label je směs 30 sladových a žitných whisky. (2)

Johnnie Walker Black Label

Za svůj vláčný a konzistentní profil vděčí whisky Black Label tomu, že je vyrobena z whisky zrajících minimálně 12 let. Na paletě chutí se objevuje opečený karamel, tropické ovoce a sladká vanilka. Black Label patří dlouhodobě k nejžádanějším produktům Johnnie Walker. (2)

různé druhy Johnnie Walker
Druhy Johnnie Walker whisky. Zdroj: wikipedia

Johnnie Walker Double Black

Praotcem této tmavé whisky s těžkou komplexní chutí je Johnnie Walker Black Label. Verze Double Black se inspiruje ostrovními whisky a těmi vyrobenými na západním pobřeží Skotska. Původcem této whisky je mistr blender Jim Beveridge. Pokusil se prohloubit charakter klasické Black Label, což se mu v konečném důsledku podařilo. Dnes se Double Black řadí také ke klasice. Na chuťové buňky útočí čerstvými jablky a pomeranči. Loučí se s nimi teplým a velmi jemným závěrem. Čokoládovým zbarvením se Double Black vymyká klasickému pojetí skotské whisky. Právě proto je tak žádaná. (2)

Johnnie Walker Island Green

Ostrovní whisky Island Green vyrobená z jednosladových whisky kombinuje chuť karamelu a černého pepře. Tradiční ostrovní sladová whisky Caol Ila měla na recept Johnnie Walker Island Green výrazný vliv. Kromě ní se na Island Green podepsaly i Clynelish, Glenkinchie a Cardhu. Chutí, vůní i závěrem se podobá Red Labelu, má však výraznější přítomnost uzeniny. (2)

Johnnie Walker Green Label

Vůně santalového dřeva, kouřící dřevo, tropické ovoce a čerstvá tráva, to vše je Green Label. Je vyroben ze sladových whisky zrajících minimálně 15 let na ostrovech, skotských loukách i vysočinách. V chuti je přítomno i lehké zahradní ovoce. Green Label zraje v prvotřídních amerických a evropských dubových sudech. (2)

Johnnie Walker Gold Label Reserve

Gold Label je rezervován právě pro vás. Exkluzivní zlatá whisky s vůní dřeva, chutí ovoce, vanilky a medu. O vznik tohoto rázu se zasloužil Jim Beveridge. Mix namíchal na oslavu blížícího se 200. výročí Johnnie Walker. (2)

Johnnie Walker 18

Představte si chuť tropických mandarinek, křupavých mandlí, citrusů a vanilky. Johnnie Walker 18 sestává z 18 druhů whisky zrajících v sudech po dobu 18 let. Závěr obohacený o aromatický kouř, čokoládu a citrónovou kůru si prostě nesmíte nechat ujít. (2)

Johnnie Walker Blue Label

Ty nejvzácnější skotské whisky a nejpreciznější design se v případě Blue Label setkávají a vytvářejí nezapomenutelný nápoj. Pouze jedna z 10 tisíc whisky je dostatečné kvality, aby mohla být použita na výrobu tohoto mistrovského díla. Není divu, že je jeho cena vyšší než u ostatních produktů. Vychutnejte si chuť třešní, čokolády, lískových oříšků a pomeranče. Závěr prezentuje vysokou úroveň whisky Johnnie Walker v nejsofistikovanější formě. (2)

Koktejl

Osvěžte se koktejlem, který má šťávu.

Johnnie & Green Tea

Kombinace kouřové whisky a sladkého zeleného čaje? Proč ne! Drink Johnnie & Green Tea říká ne stereotypu a zve vás na nezapomenutelnou jízdu nových chutí.

Co budete potřebovat?

  • 50 ml Johnnie Walker Red Label
  • 150 ml sladkého zeleného čaje
  • plátky zahradní okurky

Naplňte vysokou sklenici ledem. Přidejte whisky a následně čaj. Obě přísady dobře promíchejte. Přípravu zakončete několika plátky šťavnaté a křupavé zahradní okurky, která dodá drinku svěžest. (2)

Shrnutí

Whisky Johnnie Walker je nejprodávanější skotská whisky na světě. Jejich produktům byla udělena nejrůznější prestižní ocenění. Zpestřete si den skleničkou pravé skotské whisky s charismatem džentlmena. Ale hlavně nezapomínejte chodit.

Zdroje:

(1) Johnnie Walker Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Johnnie_Walker

(2) Home of Johnnie Walker – https://www.johnniewalker.com/en/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.5/10
Barva:
8.7/10
Vůně:
8.8/10
Bohatost chuti:
7.9/10
Chuť:
9.2/10
Lahev:
9.1/10
johnnie-walkerPravá skotská whisky, prodávaná téměř ve všech státech světa, nese název po svém zakladateli. Byl jím Angličan John Walker. Nachodil se, než vymyslel recept, o kterém dnes nikdo nemá ani páru. A my vám přejeme hodně šťastně nachozených kilometrů s whisky Johnnie Walker. Kde koupit...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..