Jim Beam: Ochutnejte bourbon s více než 200letou tradicí

0

Sedm generací Beamů tvrdě dřelo, aby vyrobilo zlatavý bourbon nejvyšší kvality. Bojovalo s prohibicí, aby zachránilo rodinné dědictví – bourbon whiskey. A vyplatilo se. Jim Beam je dnes nejznámější bourbon whiskey. Denně si díky ní dochutí životy tisíce lidí po celém světě.

Kde koupit Jim Beam?

Chystáte se na kolegovu oslavu padesátky, ale kromě hromady výmluv v rukou nic nemáte? Whiskey Jim Beam je ztělesněním mužství, vyzrálosti a charisma. Jde o perfektní dárek pro muže v nejlepších letech, který seženete i na poslední chvíli. Když je v akci, jeho cena nestojí za řeč. Jim Beam prodávají v Tescu, Lidlu i Kauflandu. Nebo si ho pohodlně kupte online.

Historie

Koncem 18. století se rodina Böhmova přestěhovala z Německa do Kentucky, kde se přejmenovala na Beamova. Farmář Jacob Beam prodal první sudy kukuřičné whiskey, která se později začala označovat jako bourbon, v roce 1795. V osmnácti letech se otcova řemesla ujal jeho syn David Beam. Žezlo rodinného podniku převzal právě v rozpuku průmyslové revoluce. Udělal však možné i nemožné, aby whiskey rodiny Beamů expandovala do zahraničí.

V roce 1854 přestěhoval destilérku do Nelson County ve státě Kentucky. Rozhodl se moudře, protože Nelson County bylo součástí rozrůstající se železniční sítě. Až do roku 1880 si do Beamovo destilérky chodívali lidé čepovat whiskey do vlastních nádob. Po tomto roku destilérka zavedla lahvování a byznys se rozběhl nevídanou rychlostí. Nápoj se prodával pod mezinárodním názvem Old Tub. (1)

Logo Jim Beam
Logo Jim Beam. Zdroj: wikipédia

Roky prohibice

Prohibice v USA tvrdě zasáhla všechny výrobce alkoholu. Byli mezi nimi i Beamovi. Byznys s prodejem lahvování Old Tub byl na nejlepší cestě, a pak přijde tohle… Zachránit firmu se podařilo Jamesovi Beauregardovi Beamovi. Byl to houževnatý a pracovitý muž. Představa, že byznys z generace na generaci dosáhne konce právě během jeho ,,vlády“, ho motivovala k větší snaze. Old Tub destilérka pod jeho velením úspěšně přečkala roky prohibice. V roce 1933 James Beauregard Beam přestavěl destilérku v Clermontu v Kentucky. Na počest svého spasitele byla whiskey přejmenována z Old Tub na Jim Beam. (1)

Booker’s

První bourbon přímo ze sudu začala prodávat společnost Jim Beam v roce 1987. Do tohoto roku o bourbonu Jim Beam nikdo neslyšel. Může za to Frederick Booker Noe. V rodinné destilérce byl aktivně zaměstnán 40 let. Svůj vlastní revoluční bourbon nazval neskromně sám po sobě – Booker’s. (1)

Expanze

Pod záštitu společnosti Jim Beam se v roce 1987 zařadily značky jako Old Crow, Old Taylor, Sunny Brook, Bourbon de Luxe a Old Grand-Dad. Rodina Beamova sehrála klíčovou roli i při růstu další známé americké destilérky Heaven Hill. Původní mistr Heaven Hill destilérky byl bratranec Jima Beama, Joseph L. Beam. Po něm byl každý mistr destilérky v Heaven Hill z rodiny Beamů. (1)

Požár

Stalo se to v roce 2003. Plameny ze skladiště dozrávající whiskey šlehaly 30 metrů vysoko. Za oběť požáru padlo 15 tisíc sudů bourbonu. Následovalo je 19 tisíc ryb, které zahynuly následkem bourbonu, který se vlil do místní zátoky. O 16 let později se historie opakovala. Devastující požár zlikvidoval 45 tisíc sudů bourbonu. Tentokrát však byli hasiči připraveni. Nechali požár dohořet bez zásahu vody, pouze ho kontrolovali, aby se nerozšiřoval. Tím snížili množství zplodin unikajících do ovzduší. (1)

Z Ameriky do Japonska

Pro značku Jim Beam se stal rok 2014 rozhodujícím. Vstřícný krok podstoupila japonská společnost Suntory Holdings Ltd., zaměřující se na výrobu japonské whiskey. Jde o skupinu lihovarů a destilérek. Odkoupila společnost Jim Beam a zařadila ji pod svou kompetenci. Společnost Jim Beam tak získala stabilitu, o kterou dlouhá léta usilovala. (1)

Standard kvality

Dodržování vládních norem při výrobě je pravidlem číslo jedna pro každého destiléra. Aby mohl být bourbon titulován jako ,,pravý“, musí splnit sedm podmínek:

  1. jeho výroba musí proběhnout v USA
  2. obilná směs, ze které se skládá, musí alespoň z 51% sestávat z kukuřice
  3. nesmí obsahovat více než 80% ABV
  4. nesmí obsahovat žádné jiné přidané látky s výjimkou vody
  5. musí být skladován v nových sudech z bílého dubu
  6. musí zrát minimálně 2 roky
  7. nesmí být lahvován s nižším obsahem alkoholu než 40% ABV (1)

Výroba

Základ nejslavnějšího bourbonu na světě je čistě přírodní. I to je důvod, proč je Jim Beam whiskey mezi milovníky bourbonu tak oblíbená. Začátek procesu výroby je zcela nevinný. Voda je přefiltrována vápencem z centrální oblasti Kentucky. Do nádrže s obilným mixem jsou přidány kvasnice. Výsledkem jsou tzv. Dona kvasnice. Ty dostanou příležitost se projevit během procesu fermentace. (1)

Směs kukuřice, žita a ječmene se následně podrtí v mlýnku. Vzniklá hmota se v přístroji na vaření kaše smíchá s vodou a ,,set backem“. Je to zbytek kaše z předešlé destilace. Jeho úkolem je nastartovat fermentační procesy. Z vařiče se kaše přesune do fermentovače, kde se následně za přidání kvasnic ochladí na 16°C. Kvasnice zpracováváním cukrů v kaši produkují teplo, alkohol a oxid uhličitý.

Vzniklý produkt se v hovorové řeči nazývá wash. Chutná, vypadá a voní jako pivo. Proces pokračuje ve sloupcových destilačních kádích. Wash se zahřeje na 94°C, což způsobí odpařování alkoholu. Ten se vzápětí ochladí a opět padá směrem dolů. Vzniká tak ,,low wine“ s obsahem alkoholu 62,5%. Druhá destilace kondenzuje tekutinu na tzv. ,,high wine““ s 67,5% alkoholu.

,,High wine“ je přesunuto do dubových sudů. Jim Beam v nich zraje někdy až devět let. Každý z nich pojme 53 galonů tekutin. Zásadní část tohoto množství se však vypaří nebo zůstane zachycená v sudovém dřevě. Po skončení zrajícího procesu je whiskey přefiltrována, lahvována a distribuována do světa. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Změny ročních období během zrání způsobí, že se bourbon vsákne do dřevěného obložení sudu? Uvolněný zkaramelizovaný cukr ze dřeva dodá whiskey tu správnou barvu a chuť.

Sortiment

Nejznámější whiskey značky Jim Beam je jednoznačně Jim Beam Original. Pyšní se titulem ,, white label“, zraje čtyři roky v dubových sudech a je považována za vlajkovou loď Jim Beam.

Jim Beam Black (black label) zraje až osm let a má temnější a hlubší chuť. Nazývá se také Jim Beam extra aged Black.

Jim Beam Black
Jim Beam Black

O přízeň zákazníků se uchází i whiskey Jim Beam Double Oak (dark blue label). Jejím specifikem je to, že dozrává ve dvou sudech.

Při výrobě Jim Beam Devil’s Cut se používá bourbon extrahovaný ze sudového dřeva. Chuť a barva whiskey se prohloubí.

Skořicovou chuť Jim Beam Kentucky Fire si prostě zamilujete. Jemná, rozměrná, ale zároveň nezastiňuje ostatní chutě vzniklé fermentací.

Žitná Jim Beam Rye (green label) zraje čtyři roky. Vyznačuje se specifickou žitnou chutí, proto má užší kruh příznivců než předešlé typy.

Společnost Jim Beam je mimo jiné známá výrobou delikátních likérů. Všechny s výjimkou tří mají obsah alkoholu 35% ABV. Velmi oblíbený je Jim Beam Apple a Jim Beam Honey. V nabídce najdete i příchuť vanilky, broskve, černé třešně a skořice. (1)

 Likér Jim Beam Honey
Likér Jim Beam Honey patří mezi nejoblíbenější likéry této značky

Je to whiskey nebo bourbon?

Se slovem bourbon se již většina Čechů setkala i bez souvislosti s whiskey . Z toho pramení otázka, co je vlastně Jim Beam zač? Odpověď je méně komplikovaná než byste čekali. Jim Beam je obojí. Klasifikujeme ho jako bourbon whiskey. Tento druh whiskey se vyrábí z kukuřice a je oblíbený hlavně v USA.

Každý bourbon je whiskey, ale ne každá whiskey je bourbon. Dělicí čarou mezi oběma pojmy je zákon. Zákon, který přesně definuje podmínky potřebné k tomu, aby mohla být whiskey označována za bourbon. Kromě toho, že musí být vyrobena v USA, musí také obsahovat přinejmenším 51% kukuřice. Kukuřice dodá bourbonu sladkou chuť. Nové dubové sudy, ve kterých nápoj dozrává, mu zase propůjčí nádech vanilky a sladkost karamelu. Čím déle bourbon dozrává, tím jemnějším se stává. Proto platí prohlášení, že aby se whiskey mohla prezentovat jako pravý bourbon, musí v sudech strávit alespoň 2 roky. Přidání jiných aditiv s výjimkou vody je zakázáno. (2)

Koktejly

Na Jim Beam bourbonu je nejkrásnější to, že ho lze mixovat s různými druhy nápojů. Vyzkoušejte ověřené kombinace a časem si vytvoříte vlastní, které budou splňovat vaše požadavky.

Butch’s Pink Panties

Vtipný recept, kterým rozveselíte nejen sebe, ale i sousedy. Musíte ho však splnit až do konce a nevynechat žádnou jeho část. Do dvou cl Jim Beamu přidejte šest cl citrusové limonády Mountain Dew. Smíchejte s ledem a vychutnávejte. Pak si natáhněte růžové kalhotky a vydejte se na zahradu sekat trávu. Věřte nám, že něco takového nezůstane bez povšimnutí.(3)

TIP: Elegantní lahev Jim Beam padne každému jako ulitá. Je to ideální dárek pro mužské oslavence. Samozřejmě v dárkovém balení.

Jim Cox

Drink, který spíše než alkohol připomíná ranní šálek kakaa. Na jeho přípravu budete potřebovat Jim Beam bourbon whiskey a Wilcoxon čokoládové mléko. Když se vám nepodaří sehnat tuto konkrétní značku, stačí čokoládové mléko z místního supermarketu. Obě ingredience v poměru 1:1 smíchejte s ledem a můžete servírovat. (3)

Red Stag & Cola

Mix coly a Jim Beam Red Stag   je starý asi jako samotná značka. Je to také krásný příklad stavění (buildingu) drinku. Na kostky ledu nalijete v poměru 3:1 colu a whiskey. Na vrch přidáte kolečko citrónu nebo limetky. Svěží a rychlý drink je na světě. (2)

sklenice bourbonu
Připravte si drink s použitím bourbonu Jim Beam

Devil went down to Georgia

K výrobě tohoto ideálního BBQ drinku (vhodného na grilovačky stylu barbecue) potřebujete broskvový Schnapps likér, vychlazený čaj a Jim Beam Devil’s Cut. Na okrasu a zdůraznění svěžesti přidejte kolečko citrónu i s kůrou. Servírujte ve vysokých sklenicích s ledem. (2)

Great Beam on Fire

Zázvorový sirup, Jim Beam Kentucky Fire a hodně citrónu. Tohle a nic dalšího vám stačí na výrobu nejosvěžujícího drinku široko daleko. Jim Beam Kentucky Fire je typický svým skořicovým aroma. Kyselý citrón uvolní z bourbonu další přitažlivé vůně. Jako vždy servírujte s ledem. (2)

Jim Beam vs Makers Mark

Dvě slavné značky whiskey pocházející z Kentucky již dlouhá léta soupeří o zákazníky. Kde je pravda? Který nápoj je lepší? Obzvláště mladší konzumenti staví své argumenty na faktu, že Makers Mark jde s dobou. Po mnoha letech totiž nový majitel změnil zažitý recept. Na druhou stranu milovníci Jim Beam whiskey nedají dopustit na tradiční, léty ověřenou chuť. Chuťově jsou si obě whiskey velmi podobné. Neuděláte chybu ani v jednom případě. (4)

Americká kvalita

Bourbon, hrdý nápoj Američanů, nám dává příležitost ochutnat kousek nezkrotné svobody. Jim Beam whiskey dozrává roky, aby polechtala chuťové a čichové smysly na správném místě. Sklenice kentucké bourbon whiskey je skvělá na zakončení úspěšného dne.

Zdroje:

(1) Jim Beam – Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Beam

(2) Jim Beam oficiálny web – https://www.jimbeam.com

(3) Jim Beam Bourbon Whiskey cocktails – http://www.drinksmixer.com/cat/2248/

(4) Difference Between Jim beam and Makers mark – http://www.differencebetween.net/object/difference-between-jim-beam-and-makers-mark/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
8.7/10
Barva:
8.8/10
Vůně:
8.2/10
Bohatost chuti:
9/10
Chuť:
9.2/10
Vzhled lahve:
8.5/10
jim-beamSedm generací Beamů tvrdě dřelo, aby vyrobilo zlatavý bourbon nejvyšší kvality. Bojovalo s prohibicí, aby zachránilo rodinné dědictví - bourbon whiskey. A vyplatilo se. Jim Beam je dnes nejznámější bourbon whiskey. Denně si díky ní dochutí životy tisíce lidí po celém světě. Kde koupit Jim Beam? Chystáte se na kolegovu oslavu padesátky, ale kromě hromady výmluv...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..