JAMESON whiskey: Třikrát destilovaná, dvakrát tak jemná

0

Lahodná chuť irské whiskey Jameson vás příjemně překvapí. Kdo stojí za dokonalou rovnováhou kořeněných, vanilkových a oříškových tónů? Jameson whiskey je tu s námi už více než 200 let. Nahlédněte s námi do její historie a procesu výroby.

Kde koupit whiskey Jameson?

Známou irskou whiskey Jameson v mohutné zelené lahvi koupíte v České republice bez problémů. Klasické verze Jameson whiskey najdete v regálech všech obchodních řetězců. Billa, Tesco, Lidl ani Kaufland vás nenechají ve štychu. Pokud hledáte limitované verze, obraťte se na e-shop s alkoholem. Nejnižší cena za 0,7 l je přibližně 350 Kč, pokud whiskey zakoupíte online. V kamenných obchodech se cena pohybuje okolo 500 Kč. Pro nejvýhodnější cenu zavítejte na Heureku – napoví vám, kde právě probíhá akce.

Historie

Psal se rok 1740, kdy spatřil světlo světa zakladatel irské whiskey, John Jameson. Původně skotský právník si v roce 1780 založil destilérku v Dublinu na Bow Street. Jak se právník dostane k takové změně kariéry, jako je výroba lihovin? Než k tomu došlo, oženil se s dcerou známého skotského lihovarníka. John a jeho žena Margaret měli 16 dětí. Ty později pokračovaly v otcových šlépějích.

O 25 let později, v roce 1805, se k němu připojil syn John Jameson II. Během následujících 41 let rodinný byznys zveleboval. Pokračoval v rodinné tradici a také on přenechal žezlo synovi. V roce 1851 se stal majitelem John Jameson III. Na počátku 20. století byla firma oficiálně pojmenována jako John Jameson and Son.

továrna Jameson Irish Whiskey
V 19. století vyráběl Jameson největší množství whiskey v Irsku

Zajímavostí je, že čtyři Johnovi synové se věnovali výrobě lihovin. John Jameson II. pokračoval v rodinné firmě na Bow Street. William a James Jameson na Marrowbone Lane v Dublinu – William Jameson & Co. Čtvrtý syn, Andrew, měl svou maličkou výrobu ve Wexfordu.

I navzdory rivalitě mezi Bow Street a Marrowbone Lane byli Jamesonovi nejvýznamnější lihovarnickou rodinou v Irsku. (1)

Náročné 19. století

Na přelomu 19. století byl Jameson druhým největším producentem whiskey v Irsku. Dublin, kde Jameson působil, byl v té době centrem světové výroby whiskey. Po rumu šlo o nejoblíbenější alkoholický nápoj.

Historické události však společnost brzdily ve vývoji. Irská válka za nezávislost a následná obchodní válka s Brity vyústila k zákazu vývozu zboží mimo hranice Commonwealthu. Obchodování nepomohla ani americká prohibice. I navzdory překážkám je dnes Jameson třetí největší společností vyrábějící whiskey. (1)

Lahev Jameson whiskey po zakladateli nenese pouze jméno. Na etiketě se pyšní rodinným erbem Jamesonů. Erb jim byl udělen jako pocta za pronásledování pirátů. Logo obsahuje i rodinné motto: ,,Sine Metu“, kterým se po staletí řídí. V překladu ,,beze strachu“. (2)

Jameson oficiální logo
Logo Jameson zahrnuje také erb Jamesonových. Zdroj: wikipedia

Irská whiskey Jameson

Zákon mluví jasně. Aby se whiskey Jameson mohla nazývat irskou, musí splňovat následující podmínky. Musí být vyrobena v Irsku. Musí zrát alespoň tři roky. A nesmí mít zřejmou rašelinovou příchuť. Whiskey vyrobená v Irsku by měla být také třikrát destilovaná. Není to však podmínkou a najdou se výjimky.

Irská whiskey je vyráběna kotlíkovým destilačním přístrojem. Od skotské se liší tím, že na její výrobu se nevyužívá rašelinový oheň. (1)

Proces výroby

Postup výroby se až na její modernizaci za celá dvě století nezměnil.

Na začátek je potřeba, aby ječmen naklíčil. Od polití suchého ječmene po naklíčení uběhnou přibližně čtyři dny. Takto naklíčený se následně suší v peci – bez kouře. Jak jsme zmínili, právě zde je rozdíl v přípravě skotské a irské whiskey. Když je ječmen dostatečně suchý, pomele se, zalije horkou vodou a za stálého míchání kvasí. Po čtyřech hodinách je směs potřeba scedit, aby mohla přijít na řadu destilace.

pití whiskey
Jameson whiskey zraje v sudech minimálně 3 roky
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Zbývající zrna, která neprojdou sítem, se odjakživa dávala farmářům pro jejich zvířata. Tento zvyk platí dodnes a irské krávy tak žerou zbytky ječmene určeného pro whiskey.

Aby byla whiskey irskou, je třikrát destilovaná. Zaručí jí to známou jemnost, jakou má i Jameson. Jelikož takto destilovaný alkohol nemá téměř žádnou chuť a vůni, následuje zrání. Jameson ani jiná irská whiskey nezraje v nových sudech. Na zrání jsou používány sudy po bourbonu, sherry nebo portském víně. Podle zákona musí irská whiskey zrát alespoň tři roky. Samozřejmě, čím déle zraje, tím je vzácnější a dražší. (2)

Sortiment

S Jameson whiskey se nudit nebudete. Nabízí na výběr 19 druhů lahví. Přestože má každá svou vlastní osobnost, všechny jsou součástí rodiny Jameson.

Jameson Original

S klasikou nic nezkazíte. Jameson Original s sebou přináší lehkou květinovou vůni na pozadí s kořenitým dřevem. Pochutnáte si na oříškovo-vanilkové chuti s náznaky sherry, které se vyvinou do neuvěřitelně jemného konce.

Jameson dárkové balení
Na trhu je k dispozici 19 různých druhů Jameson whiskey

Jameson Black Barrel

Překvapí vás neuvěřitelně silná vanilková chuť a bohatá krémovost. Když se budete soustředit, ucítíte rozinky, citrusy, datle či ořechy. Závěr je ovocný, s tóny skořice a muškátového ořechu.

Jameson 12 Year Old Special Reserve

Jemná a chutná. Tato whiskey zraje v sudech od bourbonu a sherry. Následně je smíchána s obilnou whiskey na odlehčení chuti. Její komplexní chuť dotváří vůně dřeva, koření a sherry. Na prodej je pouze v Dublinu a Corku – případně online.

Jameson Gold Reserve

Za jasně zlatou barvou se ukrývá voňavé dřevo a dotek sladké sherry. Komplexní zážitek zaručí sladký med a koření. Limitovaná verze této whiskey byla původně vyrobena pro asijský trh. Díky své popularitě si však vybojovala stálé místo v rodině Jameson whiskey.

Jameson 18 Year Old Limited Reserve

18letá whiskey, která má neuvěřitelně jemný karamelový závěr. Oblíbená je díky své karamelové, vanilkové a kořenité chuti. Doplňuje ji chuť dřeva, kůže a oříšků. Jde o nejstarší a nejvzácnější Jameson whiskey.

Jameson Rarest Vintage Reserve

Co ucítíte, když si k ní přivoníte? Budou to tóny melounu, banánů a tmavých švestek. Hned v závěsu se k pikantnímu charakteru přidává skořice, melasa a lékořice. Když tuto vzácnou whiskey ochutnáte, poznáte v ní chuť ovoce a smetanového fondánu s čokoládou. Dlouhý a chutný závěr nabízí sladké ovoce, koření a nezaměnitelná stopa po ječmenu.

Jameson Signature Reserve

Charakteristickou chuť a jemnost dostává Signature Reserve ze zrání v sudech z amerického dubu. Po sladké květinové vůni ucítíte koření, ořechy, jablka a sušené ovoce. Chuť je doprovázena medem a jemnými pikantními oleji. Dodatečnou hloubku chuti dodává cedrové dřevo se sušeným ovocem. Závěr je dlouhý, jemný a sladký.

Jameson Crested

Whiskey Jameson Crested je oslavou prvních lahví, které opustily destilérku na Bow Street. Zřetelné aroma sherry doprovází delikátní chuť. Jemné tóny sherry, dřeva, ovoce, koření a čokolády jsou gro této whiskey. V závěru si pochutnáte na přetrvávajících teplých tónech sherry.

Jameson Crested lahev
Jameson Crested whiskey má typickou chuť s nádechem sherry

Exkluzivní série pro návštěvníky lihovaru v Irsku

Série obsahuje tři druhy whiskey. Jameson Distillery Edition, Jameson Black Barrel Cask Strength a Jameson 12 Year Old Distillery Reserve. Jak už z názvu vyplývá, sérii lze zakoupit pouze při návštěvě Dublinu.

Caskmates série

Caskmates série je zajímavá v tom, že si whiskey propůjčuje sudy, ve kterých dříve zrálo pivo. Pokud jste fanouškem piva, nebo chcete experimentovat, vyzkoušejte jednu ze dvou lahví. Čeká na vás Jameson Caskmates IPA Edition. Dokončena je v řemeslných sudech India Pale-Ale z pivovaru Franciscan Well Brewery.

Druhou výjimečnou whiskey je Jameson Caskmates Stout Edition. Tato whiskey si propůjčuje sudy od irských řemeslných piv.

The Whiskey Makers série

Tato série vzdává hold svým mistrům, kterým se společnost chtěla zavděčit. Výjimečná kolaborace vyústila do tří vzácných druhů whiskey. Které to jsou?

 • Jameson The Cooper’s Croze
 • Jameson The Blender’s Dog
 • Jameson The Distiller’s Safe

Whiskey reflektují jejich vášeň pro tuto práci.

The Deconstructed série

Poslední sérií je The Deconstructed série. Jde o sérii, ve které experimentují s chutí. Vše začalo jednou otázkou. ,,Co by se stalo, kdybychom rozložili Jameson Irish Whiskey na části a zesílili její klíčové vlastnosti?“ Výsledkem jsou tři vynikající whiskey, které odpovídají svému názvu. Vznikl tak Jameson Bold, Jameson Round a Jameson Lively. (2)

sklenice whiskey s ledem
Jameson whiskey lze zkombinovat nejen s kostkami ledu a limetkou, ale například také s kávou

Drinky

Výroba drinků je v dnešním světě hotovým uměním. I vy můžete být umělcem. Stačí vašim hostům připravit následující drinky.

Jameson Cold Brew Dalgona Coffee

O Dalgona Coffee jste už pravděpodobně slyšeli. Káva, která je aktuálním hitem nejen mezi mladými. Co si ji tak trochu vyšperkovat?

Na tento jednoduchý recept budete potřebovat:

 • 1 PL Jameson Cold Brew
 • 2 PL instantní kávy
 • 2 PL krystalového cukru
 • 2 PL horké vody
 • 3 PL mléka
 • špetku skořice

Kávu, cukr a horkou vodu smíchejte v misce vhodné k použití mixéru. Hmotu šlehejte mixérem, dokud se vám nevytvoří nadýchaná pěna. Do sklenice nalijte mléko, whiskey a navrch přidejte kávovou pěnu. Nakonec váš drink ozdobte skořicí. Nápoj jako stvořený pro nedělní odpoledne. (2)

Jameson IPA Edition, Tonic & Lemon

Nezáleží na tom, zda připravujete garden party, chcete jen tak relaxovat nebo se chystáte na skutečnou akci. Našli jsme drink, který je připraven zvládnout všechny události.

Co vše byste si měli připravit?

 • 50 ml Jameson IPA Edition
 • trochu ledu
 • tonik
 • plátek citrónu

Recept je velmi jednoduchý. Do připravené sklenice vložte led. Nalijte k němu vaši whiskey a zbytek sklenice doplňte tonikem. Navrch položte ještě plátek citrónu a váš svěží nápoj je hotov. (2)

Shrnutí

Jameson má za sebou dlouhou historii a mnoho práce. Společnost je své práci oddaná a neustále své produkty zdokonaluje. Třikrát destilovaná whiskey Jameson není přece jednou z nejlepších na světě pro nic za nic.

Zdroje:

(1) Jameson Irish Whiskey Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Jameson_Irish_Whiskey

(2) Jameson Whiskey – https://www.jamesonwhiskey.com

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.5/10
Barva:
10/10
Vůně:
9/10
Bohatost chuti:
9.8/10
Chuť:
9/10
Lahev:
8/10
jamesonLahodná chuť irské whiskey Jameson vás příjemně překvapí. Kdo stojí za dokonalou rovnováhou kořeněných, vanilkových a oříškových tónů? Jameson whiskey je tu s námi už více než 200 let. Nahlédněte s námi do její historie a procesu výroby. Kde koupit whiskey Jameson? Známou irskou whiskey Jameson...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..