Jack Daniel’s: Nejprodávanější americká whiskey

0

Whiskey vyráběná ve státě Tennessee je nejprodávanější na světě. Jack Daniel’s je zároveň 18. nejprodávanější destilát na světě. Přestože splňuje kritéria pro status bourbonu, díky unikátnímu způsobu filtrace se řadí ke specifické sortě zvané Tennessee whiskey.

Kde se dá koupit Jack Daniel’s?

Stejně jako všude na světě, tak i v České republice je Jack Daniel’s nejprodávanější a nejpopulárnější whiskey. V regálech všech obchodů najdete různé velikosti balení. Skalní fanoušci Jacka Daniel’s, kteří se do obchodu nechtějí pořád vracet, si mohou koupit 5-litrovou lahev. Zlatou střední cestou je lahev obsahující 3 l americké whiskey. Pro příležitostné labužníky je v regálech Tesca, Kauflandu a Billy vyhrazeno 1 l balení. Co by to bylo za whiskey, kdyby existovala pouze v základní verzi? Dostupný je Jack Daniel’s Fire, Honey, Cinnamon, Gentleman Jack a mnohé jiné. ,,Jacka“ ” koupíte i v Makru a najdete ho také na Heurece. Tento bourbon ,,nebourbon“ patří k vyšší cenové skupině. Litrovka se obvykle prodává za cca 640 Kč. Záleží také na tom, kterou příchuť kupujete a zda probíhá nějaká akce.

Historie

Jasper Newton Daniel, známý více pod jménem Jack Daniel, se narodil v roce 1850 v americkém státě Tennessee. Byl nejmladším z deseti dětí. Přesné datum jeho narození není známo, protože všechny rodinné dokumenty byly zničeny během velkého požáru. Jeho matka zemřela během porodu a Jack byl vychováván náhradní matkou, kterou si otec přivedl do rodiny. Vztah Jacka s jeho macechou byl dlouhou dobu na ostří nože.

V mladém věku Jack opustil rodinu a uchýlil se k rodinnému známému, Danovi Callomovi. Tento muž vlastnil hned za městem palírnu na whiskey. Spolu s otrokem Nathanem ,,Nearest“ Greenem zasvětil chlapce do tajů řemesla. Když bylo Jackovi třináct let, pěstoun mu palírnu prodal. Sám se pak oddal práci pastora, které se věnoval už během pálení whiskey. Vztah Jacka s otrokem Greenem byl natolik vřelý, že se stal dobrým přítelem i jeho syna George. Později, když se stal vlastníkem pálenice, jmenoval Nathana Greena hlavním destilátorem. (1)

Jack Daniel's sklenice whiskey
K výrobě Jack Daniel’s se kromě jiných surovin používá i pramenitá jeskynní voda

V roce 1866 byla Jack Daniel’s Distillery zaregistrována do seznamu palíren. Stala se tak první oficiální destilérkou v Americe. Jackovi bylo tehdy pouze šestnáct let. Jack Daniel’s Distillery je dnes považována za národní památku. Zajímavostí je, že v městečku Lynchburg, ve kterém se nachází destilérka, vládne od roku 1919 prohibice. Jinými slovy, prodej alkoholu na veřejných místech je přísně zakázán. Je to jediné místo v USA, kde prohibice od jejího zahájení nebyla porušena. (1)

Smrt Jacka Daniela a budoucnost společnosti

Jednoho rána roku 1906 se 56letý Jack Daniel pokoušel v kanceláři otevřít zamčený trezor. Paměť mu už nesloužila tak jako kdysi. Za nic na světě si nedokázal vzpomenout na číselný kód. Vzteky nad svou bezmocností kopl do tvrdých kovových dveří a zlomil si palec. Zpočátku zranění nepřikládal velkou vážnost. Dokud pouze kulhal, vůbec bolesti nevěnoval pozornost. Když si však uvědomil, jaké závažné chyby se dopustil, bylo už pozdě. V ráně se mu uchytila infekce. Nečinností došlo k otravě krve. Jack měl své dny sečteny. Trápilo ho, že po sobě nezanechal žádného následníka, který by se zhostil úspěšného podnikání. Jack Daniel v roce 1907 přenechal pozemky i palírnu svému synovci Lemovi Motlowovi. (2)

Prohibice

Lem Motlow, jeho mladší bratr a hlavní destilér, Jess Motlow, nemohli od roku 1919 prodávat ani vyvážet alkohol. Stovky lahví prvotřídní whiskey se válely nevyužité ve skladištích. Ačkoliv opatření později polevila, uběhlo pár dalších let, než se byznys opět rozběhl. Dovoz přísad se totiž rozbíhal velmi pomalu. (2)

Fenomén jménem Jack Daniel’s

Po druhé světové válce se z regionální whiskey stává celosvětový fenomén. Jack Daniel’s whiskey byla nedílnou součástí nových hudebních žánrů. Poválečné uvolnění s sebou přineslo vlnu rebelie. Na výsluní byly rock & roll, blues, punk a metal; všechny ve společnosti slavné whiskey z Tennessee. (2)

lahev Jack Daniel's Tennessee whiskey
Jack Daniel’s má výraznou černou etiketu s logem, která pokrývá většinu lahve

Výroba whiskey Jack Daniel’s

Složení Jack Daniel’s je následující. Obsahuje kukuřici, ječmen, žito a pramenitou jeskynní vodu. Tajemství jeho jedinečnosti tkví v samotném procesu výroby. Směs vybrané kukuřice, ječmene a žita se fermentuje po dobu šesti dní. Teprve potom dochází k destilaci. Destilovaný líh je později přefiltrován přes dřevěné uhlí. To mu dodá uzenou chuť předtím, než zakotví ve zrajících sudech. Díky tomuto detailu je Jack Daniel’s whiskey, nikoliv bourbon. (1)

Zdroj čisté vody

Jeskyně Cave Spring Hollow je přírodní památkou městečka Lynchburg. Jack Daniel ji odkoupil za přibližně dva tisíce dolarů. V té době to však byl hotový majetek. Jeskyně se tak navždy stala výlučným vlastnictvím pálenice Jack Daniel’s. Její pramenitá voda obohacená o minerály je složkou každé lahve Tennessee whiskey. Čistá voda protékající přes vápencové skály dodává nápoji lehkost. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Jeskyní Cave Spring Hollow proteče každou minutu 3023 litrů vody s konstantní teplotou 13,3°C? Čistá pramenitá voda je později použita na výrobu whisky.

Oheň

Třikrát týdně a třikrát denně hoří v destilérce obrovské plameny. Hořící věže z palet javoru cukrodárného vytvářejí dřevěné uhlí. Jack Daniel’s prokapává přes uhlí, čímž nabývá uzeného charakteru. (2)

Sudy

Nejsou pouze prostorem pro skladování lihu, jsou jeho podstatnou ingrediencí. Jack Daniel’s je jediná velká destilérka, která si sudy vyrábí sama. Ty z bílého amerického dubu propouštějí do whiskey přírodní zkaramelizované cukry obsažené v dřevě. Za svou jantarovou barvu vděčí Jack Daniel’s právě dubovým sudům. (2)

sudy, ve kterých zraje destilát
Jack Daniel’s si sudy, kde zraje whiskey, vyrábí ve vlastní režii. Zdroj: wikipedia

Sudy naplněné whiskey putují do tzv. Barrel houses, kde jsou uskladněny jeden na druhý. Čím výše se nachází, tím vyšší teplota na ně působí. Vysoce umístěné sudy plodí whiskey s robustním profilem a tmavší barvou. Spodní sudy zanechávají whiskey jemnější a lehčí. Přestože whiskey zraje zhruba šest let, čas není nejdůležitějším faktorem její dokonalosti. Mnohem důležitější jsou roční období, která Jack Daniel’s v sudu stráví. Ta totiž zapříčiňují rozpínání dřeva, díky kterým nabude whiskey nových chutí a pachů. (2)

ZAJÍMAVOST: Až 25% veškeré whiskey se ze sudů během zrání odpaří. Ti, co pracují v alkoholovém průmyslu, to nazývají ,,andělská daň“.

Kdo je Master Distiller?

Master Distiller, česky hlavní destilátor, dohlíží na celý proces výroby whiskey. Prvním hlavním destilátorem v Jack Daniel’s byl zakladatel firmy, Jack Daniel. Úkolem hlavního destilátora je také určit, zda je whiskey po čase zrání způsobilá k prodeji. (1)

Za logem znázorněném na etiketě lahve whiskey Jack Daniel’s se ukrývá několik příběhů. Světu je známá pod názvem Old No. 7. Co známé není, je informace, proč se v názvu vyskytuje právě číslo 7. Někteří tvrdí, že to bylo Jackovo šťastné číslo. Jiní věří tomu, že měl 7 milenek nebo jde o číslo vlaku, který převážel barely s whiskey. Jedině Jack Daniel znal skutečnou podstatu čísla 7 a vzal si ji s sebou do hrobu. (1)

Jack Daniel's logo
Logo Jack Daniel’s. Zdroj: wikipedia

Sortiment

Jack Daniel’s má tolik tváří, že pouze skutečný odborník odhalí všechny.

Old No. 7

Whiskey složená ze zlatavých kapek, z nichž každá překonala svou cestu přes tři metry javorového uhlí. Má sladkou dubovou chuť. Je nejprodávanější whiskey značky Jack Daniel’s. Symbolika čísla 7 v jejím názvu zůstává záhadou. Možná to budete právě vy, kdo odhalí jeho pravou podstatu. Jen směle do toho. (2)

Tennessee Rye

Jemné, ale zároveň kořeněné žito dodává Tennessee Rye nezaměnitelnou chuť. 70% žita a uzená chuť připomínají bourbon, avšak zdání klame. Tennessee Rye je pravou americkou whiskey a statečnou poctou Jackovi Danielovi, přestože vznikla až po jeho smrti. (2)

Gentleman Jack

Tóny karamelu a vanilky. Gentleman Jack je džentlmenem mezi whiskey. Poctivě očištěný, nasáklý vůní dřevěného uhlí, přes které prochází dvakrát. Navíc se loučí extrémně jemným finishem, který zdůrazňuje jeho lahodnou chuť. (2)

Tennessee Fire

Klasický nápoj Jack Daniel’s Old No. 7 smíchaný s teplým skořicovým likérem ve vás rozpoutá peklo. Jemný start přeruší překvapivě sladká a zároveň kořeněná skořice. Pikantní whiskey pro pikantní chvíle. (2)

Tennessee Honey

Medově sladká whiskey vzdává hold barbarským Keltům a Vikingům. Pohladí vás na jazyku a neštípe, i když je vyrobena z pravého včelího medu. Originální ,,Jack“ s číslem 7 představuje v kombinaci s medem perfektní směs. Jemná a velmi příjemná whiskey vhodná pro každé posezení. (2)

Jack Daniel's Tennessee Honey lahev
Jack Daniel’s Tennessee Honey se vyrábí z pravého včelího medu

Single Barrel

Existuje několik verzí Single Barrel Jack Daniel’s whiskey. Všechny mají robustní charakter a unikátní chutě získané ze dřeva. (2)

Drinky

Na ,,Jackovi“ není co zkazit. Ať ho smícháte s čímkoliv, vždy bude chutnat úžasně. Nechte si však poradit a vyzkoušejte jeden z receptů, které vám přinášíme.

Jack & Cola

Drink tak populární, že je to až klišé. Byli bychom však blázni, kdybychom jeho snadnou přípravu alespoň okrajově nezmínili. Naplňte vysokou sklenici ledem, zalijte 50 ml Jack Daniel’s Old No. 7 a Colou. Dotek sladké vanilky z whiskey a sytého karamelu z Coly je skutečně jiskřivý. Přidejte do drinku citrón, kyselost uvolní z obou nápojů nové chutě. (2)

Jack Honey Smash

Co budete potřebovat na výrobu tohoto drinku?

  • 50 ml Jack Daniel’s Tennessee Honey
  • 12,5 ml citrónového džusu
  • 12,5 ml zahušťovacího sirupu bez příchutě
  • 8 lístků máty
  • led

Všechny ingredience včetně ledu silně promíchejte v šejkru po dobu cca dvaceti sekund. Obsah pak přelijte do sklenice a na ozdobu přidejte lístky máty. (2)

RADA ODBORNÍKA: Při míchání drinků nejen z Jacka Daniel’s nezapomeňte na kvalitní kovový šejkr. U plastových hrozí uvolňování nežádoucích látek do nápoje.

Shrnutí

Není divu, že je Jack Daniel’s nejoblíbenější whiskey na světě. Má za sebou krušnou historii a vznikl pod vedením mistra v oboru. Jack Daniel měl vysoce vyvinutý smysl pro detail. Přišel s receptem, který dodnes nemá obdoby.

Zdroje:

(1) Jack Daniel’s – https://sk.wikipedia.org/wiki/Jack_Daniel’s

(2) Every day we make it, we’ll make it the best we can – https://www.jackdaniels.com

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.9/10
Barva:
8.5/10
Vůně:
9/10
Bohatost chuti:
9/10
Chuť:
9.6/10
Lahev:
6.4/10
jack-danielsWhiskey vyráběná ve státě Tennessee je nejprodávanější na světě. Jack Daniel's je zároveň 18. nejprodávanější destilát na světě. Přestože splňuje kritéria pro status bourbonu, díky unikátnímu způsobu filtrace se řadí ke specifické sortě zvané Tennessee whiskey. Kde se dá koupit Jack Daniel's? Stejně jako všude na...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..