Hennessy: francouzský koňak z roku 1765

0

Hennessy znají i ti, kteří koňak nepijí. Francouzský kavalír s vybranými způsoby a vyrobený z vybraných surovin lahodí oku i jazyku. Ročně je vyrobeno asi 50 milionů lahví Hennessy. To je více než 40% celosvětové výroby koňaku.

Kde koupíte koňak Hennessy?

Luxusní koňak Hennessy koupíte ve většině obchodních řetězců, jako jsou např. Tesco, Kaufland, Billa. Pro ty nejnáročnější je zde Heureka, kde si z pohodlí domova uděláte menší cenový průzkum. Ve stručnosti, bez slevy stojí 0,7 l koňaku Hennessy VS přibližně 680 korun. Avšak vzhledem k tomu, že kromě oblíbené Hennessy VS existuje i Hennessy Black, White, Pure white, Private Reserve, X.O. a mnohé jiné, cena se může lišit. Nejčastěji si lidé kupují lahev s obsahem 0,7 l nebo 0,5 l, ale koupíte i Hennessy 1 l, 3 l a 5 l.

Historie

Za koňak Hennessy vděčíme kapitánovi francouzské armády Ludvíka XV., Richardu Hennessymu, původem z Irska. Zasloužil se o jeho vznik v roce 1765. Richard Hennessy byl vizionář povahou a dobrodruh srdcem. Toužil objevit celý svět. V roce 1765 ještě netušil, že vytvořil veledílo, které jednoho dne splní jeho velký sen.

Hennessy putuje napříč zeměkoulí – nehledě na rasové ani politické hranice, přesně tak, jak si to jeho stvořitel vysnil. První lahve koňaku zůstaly věrné domovu a pochutnávali si na nich pouze Angličané a Irové. 150 tisíc lahví prvotřídního koňaku putovalo do Francie až o rok později. Z Hennessy se stala hvězda. Od roku 1794, kdy byl koňak vyvezen do USA, na popularitě pouze rostl. A stále roste. (2)

Logo Hennessy koňaku
Logo Hennessy Cognac. Zdroj: wikipedia

Proces výroby

Proces výroby koňaku Hennessy začíná mnohem dříve než v destilační hale.

Sběr hroznů

Ta sametově sladká chuť, kterou cítíte při pití Hennessy, pochází z hroznů Ugni Blanc. Tato odrůda je jako stvořená na proces destilace. Díky mechanickému sběru dokážou výrobci vytěžit z hroznů maximum po kvalitativní i kvantitativní stránce. Pozdě zrající hrozny jsou kyselé a s nízkým obsahem alkoholu. Sběr probíhá pouze jednou ročně a musí být velmi rychlý, aby byly hrozny akorát zralé. Vinohrady v oblasti okolo města Cognac se rozprostírají na rozloze 75 000 hektarů. Pro jednodušší organizaci jsou rozděleny do šesti částí. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Pravý koňak používající PDO (Protected Designation of ORigin = ochranná známka původu) ověření původu musí být vyroben z hroznů sklizených ve městě Cognac (čti Koňak).

Destilace

Destilace používaná na výrobu Hennessy zůstala nezměněna po staletí. Největší frmol ve výrobní hale začíná v říjnu a končí v březnu. Víno, které musí být také vyrobeno ve městě Cognac, aby se mohlo označovat jako koňak, se v měděných destilačních přístrojích mění na eau-de-vie. Jeho vzniku předchází dvoustupňová destilace.

POZNÁMKA: Eau-de-Vie je bezbarvý ovocný destilát, který vznikl fermentací a dvojitou destilací.

V první fázi destilace se z vína stane mezistupeň Brouillis. Ve druhé vznikne nápoj s podstatně vyšším obsahem alkoholu, ryzí eau-de-vie. Na výrobu jednoho litru tohoto hroznového moku se spotřebuje dvanáct kilogramů hroznů. Z dvanácti kilogramů zůstane pouze devět litrů vína a po první destilaci pouze 3 litry Brouillis. Z těch následně vykrystalizuje jeden litr delikátního eau-de-vie. Tento nápoj tvoří jádro celého koňaku. (1)

Hennessy koňak edice XO
Vzniku eau-de-vie, tedy jádra koňaku, předchází dvoustupňová destilace

Zrání

Kombinace dřeva a eau-de-vie vyústí v tmavý alkohol s jedinečnou chutí. Nápoj musí během zrání vystřídat několik sudů. Z každého si vezme pouze to nejlepší. Také osvětlení a teplota hrají při zrání eau-de-vie klíčovou roli. Sudy jsou umístěny v samostatných buňkách, kde je následně kontrolována vlhkost ovzduší, světelné podmínky a teplota. Je známo, že eau-de-vie vyprodukované ve vlhkém prostředí u řeky Charente má jemnější chuť. Naopak eau-de-vie zrající v suchých podmínkách má bohatší charakter. Až 65 buněk slouží 350-tisícům sudů více než 200 let. Rezervy společnosti Hennessy jsou jedny z největších na světě. (1)

Blend

Blending, nebo míchání, je záležitostí Master Blendera. Současným Master Blenderem společnosti Hennessy je Renaud Fillioux de Gironde. Řemeslu ho naučil jeho strýc, který reprezentoval sedmou generaci Master Blenderů. Renaudův strýc se spoléhal na svůj nos a prošel všechny louky a lesy v okolí města Cognac. Nasával pachy přírody, tříbil svůj čich a zdokonaloval se v rozpoznávání vůní. Uvědomoval si totiž, jak velké břemeno nese na ramenou. Odhadnout, který sud eau-de-vie je ten ,,pravý“, není snadný úkol.

Již dvě století se ochutnávači setkávají vždy v jedenáct hodin před obědem a ochutnávají jednotlivé eau-de-vie. Jen ty nejlepší z nejlepších se dostanou do testovacích flakónů. Vítězným eau-de-vie je pak po celý rok věnována extra pozornost.

sklenice koňaku
Hennessy koňak má sytou barvu a specifickou chuť s nádechem ovoce

Každý rok vyzkouší komise ochutnávačů zhruba 10 000 vzorků eau-de-vie. Na rozdíl od většiny jiných alkoholických nápojů nehraje v případě koňaku zrání finální roli. Každé eau-de-vie je jinak staré, má osobitou chuť, vůni i charakter. Pouze směsí těch nejlepších vznikne koňak Hennessy, který všichni tak zbožňujeme. Master Blender při míchání jednotlivých eau-de-vie spolupracuje s ochutnávačskou komisí. (1)

Distribuce

Každý Hennessy koňak začíná svou pouť ve městě Cognac. Po lahvování je distribuován do mnoha zemí světa od Austrálie přes Japonsko až po Rusko a USA. Každý den je doručeno 240 tisíc lahví do 160 zemí. (1)

TIP: Hennessy je díky efektní lahvi ideální jako dárek.

Sortiment Hennessy

Přestože je klasický Hennessy koňak Very Special (VS), výrobci si řekli, že vyrobí několik speciálních koňaků pro každý typ labužníka.

Hennessy VS

Definitivně jeden z nejpopulárnějších a nejprodávanějších koňaků v historii vás mile překvapí. Má zajímavou chuť s tóny ovoce, nabízí exotické turbulence na jazyku a získá si vás i svou sytou barvou. Díky své robustní chuti je Hennessy VS ideální do koktejlů. (1)

Hennessy Black

Hennessy Black je vyroben z mladých svěžích hroznů. Tento mladý koňak z roku 2009 si za krátkou dobu získal milionové publikum. Hennessy Black je exkluzivně dostupný v USA, ale přes internet ho koupíte i v Česku. 1 l tohoto koňaku vás bude stát více než 1800 Kč. Když to však vezmeme z jiného úhlu, 1800 Kč za 43% prestižní koňak, který je vhodný do každého drinku, není vůbec moc. (1)

Hennessy Classivm

Koňak Hennessy Classivm zraje od tří do dvanácti let a skládá se z různých druhů eau-de-vie. I proto má velmi temperamentní profil a nabízí kontrastní chutě plné inovace. Světlá mahagonová barva se místy jeví jako zelená, čímž koňak prozrazuje svou nekonvenčnost. (1)

lahev koňaku ve velké nádobě s ledem
Na trhu je několik druhů Hennnessy koňaků, z nichž každý chutná a voní jinak

Hennessy Pure White

Hennessy Pure White je plný voňavých květinových tónů. Připomíná letní louku. Je vhodný na míchání s jinými nápoji. Nejvíce se hodí k džusům a osvěžujícím limonádám. V chuti můžete rozpoznat hrozny a květový med. V téměř průhledně žluté barvě Hennessy Pure White se odráží minimální vliv dřeva. (1)

Hennessy V.S.O.P Privilége

Tento recept spojil bohaté zkušenosti výrobců koňaku Hennessy do jednoho nápoje, který je určen privilegovaným osobnostem. Hennessy V.S.O.P Privilége má velmi vyrovnanou chuť a sestává z těch nejúspěšnějších eau-de-vie. Jeho klenotem je navzdory všem výhodám oslnivě červená barva. Překvapivě je tento koňak levnější než Hennessy Black. Zaplatíte za něj kolem 1300 Kč. (1)

James Hennessy

Koňak září jako jantar se záblesky bronzu a nabízí několik vrstev jemných a dokonale spojených chutí. V chuti jsou stopy broskve a opékaných mandlí. (1)

Hennessy XO v luxusní lahvi
Koňak Hennessy XO byl původně vytvořen pro úzký okruh přátel

Hennessy X.O

V roce 1870 vytvořil Maurice Hennessy nový koňak pro blízký okruh přátel. Pojmenoval ho Hennessy X.O. Jeho chuť se pěkně zaokrouhluje v sudech z mladého dřeva, přičemž neztrácí energii ani sílu. (1)

Hennessy X.X.O

Hennessy X.X.O vznikl ve stejném roce jako Hennessy X.O, ale přičinil se o to jiný člověk. Master Blender Emile Fillioux si odložil vzorek eau-de-vie, která ho natolik zaujala, že se rozhodl věnovat jí více pozornosti. Jak se později ukázalo, byl to rozumný krok. Hennessy X.X.O byl jedinečný koňak a v roce 1871 se o tom dozvěděl i zbytek světa, když byl uveden na trh. V roce 2018 se dočkal Hennessy X.X.O menších úprav. Vůně tohoto koňaku hýří různými odstíny. Nejvýraznější jsou hořký pomeranč, muškátový ořech, sladké dřívko, peprmint a různá koření. (1)

Hennessy Paradis

Známý pro své harmonické aroma, koňak Hennessy Paradis spatřil světlo světa v roce 1979. Vychutnejte si výtažek z růží, medu a sladkých koření, které rozhýbou vaše chuťové pohárky. Vůně červeného tropického ovoce a lístků z růže v kombinaci s podmanivou jantarovou barvou promění klasický den na zážitek. (1)

Hennessy Paradis Imperial

Pouze 10 z 10 tisíc eau-de-vie dostane příležitost stát se složkou tohoto extrémně luxusního a vzácného koňaku. Tmavá zlatá barva pochází ze dřeva, vůně pomerančů příjemně doplňuje stopy jasmínu, koření a bylinek. (1)

Richard Hennessy

Pocta zakladateli značky, Richardovi Hennessymu, vznikla jako výsledek usilovné práce ochutnávačské komise. (1)

Koktejly

Zpestřete si den originálním drinkem.

Mint Julep Cocktail

Budete potřebovat 50 ml Hennessy V.S.O.P Privilége, 15 ml zhušťovacího sirupu a osm mátových lístků. Lístky vložte do sklenice typu Julep a podrťte je, aby se z nich uvolnilo aroma. Potom přidejte ostatní složky spolu s ledovou drtí. Efektivně promíchejte lžící. Přidejte na ozdobu mátové lístky. (1)

Hennessy Ginger Cocktail

Tento recept je velmi jednoduchý. Stačí vám pouze dvě suroviny a nezabere vám to více než pět minut. Budete míchat 40 ml Hennessy VS se 100 ml zázvorové limonády. Nejprve do sklenice nalijte koňak, přidejte led a až na závěr přilijte limonádu. Dozdobte plátky čerstvého zázvoru. (1)

RADA ODBORNÍKA: V receptech, kde se nezmiňuje míchání ingrediencí, je nemíchejte. Pokazili byste tak výsledný efekt.

Bramble Cocktail

Barevný, sladký a velmi efektní koktejl stvořený pro příjemné posezení.

Co budete potřebovat:

  • 40 ml Hennessy V.S.O.P Privilége
  • 15 ml čerstvé citrónové šťávy
  • 4 až 5 bobulí lesního ovoce, ideálně ostružiny
  • 15 ml zahušťovacího sirupu
  • jednu menší dávku likéru z lesních plodů

Jako likér z lesních plodů se doporučuje Cassis, Chambord, ale stačí i jiný likér. Nyní pár slov k přípravě. Vložte všechny nealkoholické ingredience do hrnce a povařte je, aby se svařily. Potom je přelijte do sklenice z hrubého skla. Přidejte alkohol, pomerančovou kůru a promíchejte. Na zdraví. (1)

Stručné shrnutí

Elegantní koňak se zdravým sebevědomím. Pokud si budete věřit natolik, nakolik věříte koňaku Hennessy, dokážete divy. Má charisma, šmrnc, jiskru. Je to perfektní nápoj na večerní popíjení, ale krásně bude zářit i v dárkové krabičce. Rozumí si s jinými nápoji a neprotestuje proti míchání, proto překročte hranice a experimentujte.

Zdroje:

(1) Hennessy oficiálny web – https://www.hennessy.com/en-int

(2) Hennessy Wikipédia – https://sk.wikipedia.org/wiki/Hennessy

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.7/10
Barva:
9.7/10
Vůně:
9.3/10
Bohatost chuti:
8.9/10
Chuť:
9.5/10
Lahev:
10/10
hennessyHennessy znají i ti, kteří koňak nepijí. Francouzský kavalír s vybranými způsoby a vyrobený z vybraných surovin lahodí oku i jazyku. Ročně je vyrobeno asi 50 milionů lahví Hennessy. To je více než 40% celosvětové výroby koňaku. Kde koupíte koňak Hennessy? Luxusní koňak Hennessy koupíte ve...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..