Hendrick’s Gin: Výborný na oslavu Mezinárodního dne okurek

0

Pro milovníky ginu je název Hendrick’s Gin velmi dobře známý. Mezi prémiovými značkami tohoto druhu alkoholu je asi nejpopulárnější a je k tomu dobrý důvod. Jeho výroba přinesla do světa ginu mnoho novinek. Hendrick’s Gin se stal inspirací pro mnohé další výrobce, díky čemuž se dnes považuje za revolucionáře mezi giny. Přečtěte si o jeho historii, výrobě a chuti. Možná vás to inspiruje a v nejbližším obchodě sáhnete právě po lahvi Hendrick’s Ginu. Kromě toho se dozvíte i to, jak tento alkoholický nápoj souvisí s okurkami.

Kde koupit Hendrick’s Gin?

Pokud vás Hendrick’s Gin zaujme natolik, že ho budete chtít vyzkoušet, nebudete mít problém s jeho nákupem. Tento gin je díky své popularitě v nabídce několika e-shopů zaměřených na alkohol, ale najdete ho i v běžných prodejnách hypermarketů. Například Tesco ho má běžně v nabídce, ale pokud chcete ušetřit a není zrovna v akci, určitě se držte internetových prodejců. Výjimkou je Makro, kde ho koupíte za asi nejlepší cenu (pod 650 Kč).

Historie značky

Historie Hendrick’s Ginu není moc obsáhlá, protože se začal vyrábět v roce 1999. I přesto je však příběh této značky zajímavý a spojuje se s ním několik netradičních osob či událostí.

William Grant & Sons

Hendrick’s Gin se vyrábí něco málo přes 20 let, ale na lahvi se nachází nápis ,,EST. 1886.“ Důvodem je, že v roce 1886 byla založena skotská společnost zaměřená na výrobu whisky. William Grant & Sons se svému řemeslu věnovali ve městě Dufftown v oblasti Speyside, která je známá výrobou typické skotské whisky. Více než století fungovali bez zájmu o gin. Až v pozdních 90. letech 20. století oslovil Charlie Gordon – v té době generální ředitel William Grant & Sons – vystudovanou chemičku Lesley Gracie. (4) Požádal ji, aby ve spolupráci s Davidem Stewartem, mistrem jejich lihovaru, vytvořili gin, jaký se dosud nevyrobil.

Znovuzrození ginu

Většina běžně dostupných ginů dané doby patřila pod typ London Dry. Existují přesná pravidla, která říkají, jaký má výsledný London Dry gin být. Například jsou stanovena přesná množství přidaných sladidel, příchutí a barviv, která se nesmí překročit. Avšak gin od Lesley Gracie a Davida Stewarta tato pravidla porušil. Hendrick’s Gin totiž vyrobili smícháním dvou ginů vypálených pomocí odlišných destilačních aparatur. Následně do nich přidali esenci z okurek a lístků růží a zředili vodou na 41,4 – 44%. Možná to tehdy nebylo cílené, ale Hendrick’s Gin se stal vůdcem znovuzrození ginů.

Logo Hendrick’s Gin
Logo Hendrick’s Gin je propracováno do nejmenších detailů. Zdroj: wikipedia

Budování identity Hendrick’s Gin

Samotní členové společnosti označují Hendrick’s Gin za nejvíce neobvyklý gin na světě. Začalo to nápadem ochutit ho okurkami a okvětními lístky růží. Pokračováním byla inspirace na design lahve a události, které Hendrick’s Gin dodnes organizuje. Za zmínku stojí například uspořádání croquetového turnaje pro barmany. Samozřejmě byly trofeje ve tvaru okurek obložené růžemi. (3) Značka se rozhodně zviditelnila i tím, jak se rozhodli získat rostliny na ochucení nového druhu ginu. Lesley Gracie se totiž se dvěma průvodci vydala přímo do venezuelského deštného pralesa.

Právě těmito nápady se Hendrick’s Gin dokázal rychle zviditelnit a přilákat pozornost barmanů i běžných spotřebitelů z celého světa. Díky tomu se v průběhu necelých dvou desetiletí dostali na vrchol v žebříčku prémiových ginů. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by z něj měli sestoupit. (1, 2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Světový den okurek se slaví 14.6.? Společnost Hendrick’s Gin každého podporuje v oslavě tohoto dne, ideálně pokud si připijete právě jejich ginem.
Lahev ginu spolu se šálkem
Hendrick’s Gin se umisťuje na předních příčkách prémiových ginů. Zdroj: wikipedia

Výroba

Chutí a charakterem je Hendrick’s Gin odlišný od všech ostatních ginů na trhu. Důvod je jednoduchý – neexistuje jiný gin, který by se vyráběl tímto způsobem. Svou jedinečnost získává tím, že výsledný produkt vzniká zkombinováním ginů vyrobených ve dvou typech destilačních přístrojů.

Bennett a Carter-head

Destilační zařízení typu Bennett bylo vynalezeno v roce 1860. Jde o dlouhodobě používaný a osvědčený měděný hrnec. Funguje tak, že bylinky jsou přímo ponořeny do ohřívané kapaliny. Destilát má tedy silnější, bohatší a komplexnější chuť. Na druhé straně pochází Carter-head  zařízení z roku 1948 a má štíhlejší a vyšší tvar. Bylinky jsou umístěny v koši nad ohřívanou kapalinou. Jejich chutě a aroma se tedy do destilátu dostávají pouze tehdy, když výpary procházejí přes koš. Charakter ginu z tohoto typu destilačního přístroje je mnohem jemnější.

Zdroje chutí

V Hendrick’s Ginu si potrpí na kvalitu svých bylinek a rostlinných produktů. To dokazuje například i odhodlání samotné Lesley Gracie, která kvůli nim šla přímo do deštného pralesa. Zaručují výslednému ginu jedinečné chutě a aroma. Jejich kombinace je používána v přesně určeném poměru, aby byl destilát připraven na závěrečné dochucení esencemi z okurek a lístků růží. Ingredience používané pro výrobu Hendrick’s Ginu pocházejí opravdu z celého světa. Směs bylin, plodů, semen a jiných částí rostlin je tvořena například jalovci, koriandrovými semínky, kubébou, citrónovou a pomerančovou kůrou, kmínem či řebříčkem obecným. (1)

Vůně a chuť Hendrick’s Ginu

Jak již bylo zmíněno výše, jedinečnost Hendrick ‚s Ginu spočívá v okurkové a růžové esenci. Dnes je tato chuť oblíbená a vyhledávaná napříč celým světem. Nicméně v době, kdy byl tento gin poprvé představen, to byl ze strany výrobce velmi odvážný krok do neznáma. Nakonec se však ukázal jako správný. Pojďme se tedy podívat na to, jaká kombinace chutí dokázala od základů změnit svět ginu.

Po nalití do sklenice vás nejprve osloví jeho vůně. Jako u správného ginu, tak i u Hendrick’s dominuje aroma jalovce. Avšak pro tuto značku je specifická i vůně květů. Přidaná růžová esence tedy působí ještě před ochutnáním.

Když se vám Hendrick’s Gin dostane na jazyk, pochopíte, proč se považuje za prémiový gin. Chuťový zážitek je překvapivě komplexní. Za to můžeme vděčit metodě výroby pomocí dvou typů destilace. První část chuti patří jalovci a kůře z citrónu a pomeranče. Ta postupně přechází do hořké kombinace, ve které vládne kubéba a řebříček. A v závěru přichází to, na co čekáte od otevření lahve – okurka a lístky růže. Právě proto, že byly přidány do destilátu jako poslední, vám na jazyku zanechají dozvuk chuti typický pro Hendrick’s Gin. (5)

TIP: Před pitím nechte Hendrick’s Gin vychladit a podávejte ho ozdobený plátky okurky.
vychlazená sklenice ginu
Hendrick’s Gin se doporučuje pít vychlazený spolu s tenkými plátky okurky

Lahev

Lahev Hendrick’s Ginu sice na první pohled svým designem nevyniká, ale i její jednoduchý vzhled má svůj příběh. Inspirací byly údajně skleněné nádoby, které se používaly v lékárnách ve viktoriánském období. David Piper, světový ambasador značky, na toto téma řekl: ,,Výstřednost, nonsense a surrealismus toho období nám daly možnost zabavit se a zatřást kategorií, která byla velmi klidná a ustálená.“ (2)

Produktová řada

Značka Hendrick’s Gin zatím představila dohromady 5 druhů ginu. Každý z nich se trošku liší chutí, protože na jejich výrobu byly použity jiné směsi bylin. V nabídce českých obchodů se můžete seznámit s tímto netradičním výrobcem ginu.

Hendrick’s Gin Original

Nejdéle vyráběný a nejznámější Hendrick’s Gin, který proslavil tuto značku. Pokud se nemůžete rozhodnout, kterým produktem začít, toto je správná cesta. Díky jedinečnému postupu výroby je tento gin jemný a chuťově dokonale vyvážený. 11 bylin a rostlinných produktů v kombinaci s esencí z okurek a lístků růží vám poskytne zážitek, ke kterému se s radostí vrátíte znovu.

Hendrick’s Gin Midsummer Solstice

Tato limitovaná edice Hendrick’s Ginu se od klasického liší hlavně chutí. Myšlenkou při výrobě bylo představit gin, který bude sloužit jako oslava dlouhých letních dní. Midsummer Solstice vám na jazyk přinese mnohem ,,květovější“ chuť. Sladší a ovocnější chutě potěší hlavně ty, kteří nejsou fanoušky hořké chuti jalovce.

Hendrick’s Gin Orbium

Jde o další z netradičních, ale zajímavých pokusů Lesley Gracie. Gin Orbium je obohacen o chinin, pelyněk pravý a květy modrého leknínu. Na samotné stránce produktu se píše, že tento gin si téměř s jistotou najde více odpůrců než ostatní. Důvodem je jeho chuť, která je velmi specifická.

Lahev Hendrick's Gin Orbium
Hendrick’s Gin Orbium je známý svou specifickou chutí. Zdroj: hendricksgin.com

Hendrick’s Gin Amazonia

Pokud si koupíte lahev tohoto ginu, můžete se těšit na skutečně jedinečný zážitek. Přispívá k tomu chuť Hendrick’s Gin Amazonia, ale i jeho příběh. Tento gin je totiž výsledkem expedice Lesley Gracie do deštného pralesa. Při jeho výrobě byly použity právě byliny, které během svého dobrodružství našla.

Hendrick’s Gin Lunar

Tento gin je cílený speciálně na popíjení s kamarády v době, kdy slunce zapadne a na nebi se objeví měsíc. Jeho chuť je ve srovnání s předchozími giny více aromatická a kořeněná. (1, 6)

Koktejly

První koktejl, na který si většina lidí vzpomene v souvislosti s ginem, je jednoznačně Gin & Tonic. Určitě nic nezkazíte tím, když si ho namícháte právě s Hendrick’s Ginem. Mnozí dokonce říkají, že jejich giny jsou na Gin & Tonic jako stvořené. Tento drink je však dobře známý, a proto se pojďme podívat na některé méně tradiční kombinace s Hendrick’s Ginem.

Hendrick’s Gin Buck

Pokud hledáte inspiraci na neformální posezení s kamarády při večeři, toto je správná volba. Zázvorová chuť s kyselým citrónem a hořkými alkoholickými nápoji se vzájemně skvěle doplňují.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 50 ml Hendrick’s Gin
 • 15 ml citrónové šťávy
 • 2 kapky Angostura Bitters
 • Ginger Ale na dolití sklenice
 • 3 tenké plátky okurky
 • led

Postup:

 1. Vložte pár kostek ledu do vysoké sklenice.
 2. Přilejte Hendrick’s Gin, citrónovou šťávu a Angostura Bitters.
 3. Dolijte Ginger Ale tak, aby se sklenice doplnila a jemně promíchejte.
 4. Ozdobte plátky okurky a podávejte.
Gin s kousky ledu a citrónem
Hendrick’s Gin výborně chutná s limetkovou šťávou, ledem, kousky citrónu a bylinkami

Martinez

Koktejl Martinez se chuťově řadí do bylinkové skupiny. Chuť Hendrick’s Ginu v tomto případě nádherně vyniká a ostatní ingredience ji zlehka doplňují. Působí sice formálněji, ale určitě nic nezkazíte tím, když si ho dáte i na pohodovém posezení s přáteli.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 40 ml Hendrick’s Gin
 • 25 ml Vermouth
 • 5 ml Maraschino likéru
 • kapku Angostura Bitters
 • kapku pomerančového Bitters
 • pomerančovou kůru na ozdobu
 • led

Postup:

 1. Do sklenice na míchání vložte led a nalijte všechny ingredience.
 2. Míchejte, dokud se směs nevychladí.
 3. Přes sítko přelijte do koktejlové sklenice.
 4. Ozdobte pomerančovou kůrou a podávejte. (1)

Závěr

Hendrick’s je ve světě ginů velmi uznávané jméno a pravděpodobně to tak ještě dlouho zůstane. Za svou pozici vděčí zejména odvaze zkoušet nové věci, kterou poskytla hlavní lihovarnice Lesley Gracie. Kromě toho dokázala společnost zaujmout spotřebitele svými netradičními marketingovými kroky. Při příležitosti nejbližšího Mezinárodního dne okurek si můžete koupit jeden z Hendrick’s Ginů a přesvědčit se o jeho jedinečnosti sami.

Zdroje:

(1) Hendrick’s Gin – https://www.hendricksgin.com/

(2) Hendrick’s: a brand history – https://www.thespiritsbusiness.com/2014/10/hendricks-a-brand-history/

(3) Hendrick’s Gin Stages Croquet Tournament – https://www.bizbash.com/local-venues-destinations/chicago/media-gallery/13476927/hendricks-gin-stages-croquet-tournament-with-railroadtycoon-dress-code-cucumber-trophies

(4) How Hendrick’s Master Distiller Lesley Gracie Is Shaping the Future of Gin – https://www.foodandwine.com/drinks/lesley-gracie-hendricks-gin-palace

(5) HENDRICK’S GIN REVIEW – https://www.fromtheginshelf.com/hendricks-gin-review/

(6) Hendrick’s gin – https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=hendrick%E2%80%99s+gin

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
7.5/10
Vůně:
8/10
Chuť:
9.5/10
Poměr cena - kvalita:
9/10
hendricks-ginPro milovníky ginu je název Hendrick’s Gin velmi dobře známý. Mezi prémiovými značkami tohoto druhu alkoholu je asi nejpopulárnější a je k tomu dobrý důvod. Jeho výroba přinesla do světa ginu mnoho novinek. Hendrick’s Gin se stal inspirací pro mnohé další výrobce, díky čemuž...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..