Heffron rum: rum na počest československých legionářů

0

Příslušníci československých legií během první světové války odvážně bojovali za svobodu Československa. Bez jejich odhodlání a snahy byste dnes možná země Česko a Slovensko na mapě hledali marně. Proto se druhý největší producent lihovin v Česku, Palírna U Zeleného stromu, rozhodl na jejich počest vyrobit rum. Výsledkem jeho práce je Heffron rum, o kterém se více dočtete v článku.

Kde koupit Heffron rum?

Vzhledem k původu této značky byste opravdu neměli narazit na problémy s nákupem Heffron rumu. Najdete ho v regálech hypermarketů, jako Lidl, Tesco či Billa, kde bývá často i ve slevě. Kromě toho je dostupný také v mnoha českých internetových obchodech zaměřených na prodej alkoholu. Cena za jednu lahev Heffron rumu se pohybuje kolem 330 Kč v hypermarketech. V nabídkách e-shopů ho najdete i za nižší ceny na úrovni 250 Kč za lahev. (1)

Historie

Heffron rum se na trhu poprvé objevil teprve nedávno, koncem roku 2019. V jeho historii tedy nenajdete rozsáhlé příběhy o založení společnosti před mnoha desetiletími a postupném zdokonalování výrobního procesu. Jak již bylo zmíněno v úvodu, Heffron vznikl s cílem odkázání na těžkou práci, kterou v boji za svobodu národa vykonali českoslovenští legionáři. (2, 3)

Logo Heffron rumu
Oficiální logo Heffron s legendárním parníkem, který převážel legionáře. Zdroj: rumheffron.cz

Co byly československé legie?

Byly to jednotky vojenského odboje, které během první světové války působily v zahraničí. Legie se dělily na tři skupiny – ruské, francouzské a italské. Jejich význam spočíval zejména v tom, že díky jejich aktivitě bylo i Československo po válce považováno za jednu ze zemí na straně vítězů. Legie také umožnily rozvoj politického působení Čechů a Slováků v zahraničí. Mohly tak budovat vztahy a kontakty, které později výrazně pomohly se zakládáním Československé republiky. (4)

Proč právě Heffron?

Rum od Palírny U Zeleného stromu se původně jmenoval Legionář. Krátce po uvedení do prodeje se však musel přejmenovat. Název Legionář už patřil produktu jiného českého pivovaru. (5) Vedení společnosti muselo vymyslet nový název pro svůj rum. Inspiraci našli ve jméně posledního parníku, který po skončení války převážel československé legionáře z Vladivostoku do Terstu. Trasa vedla přes Japonsko, Tichý oceán, Suezský průplav, Atlantský oceán a skončila v evropském přístavu, odkud se vojáci vlaky přesouvali domů. (6)

Výroba

Střední Evropa není zrovna ideálním místem pro výrobu rumu. Pěstování cukrové třtiny vyžaduje tropické podmínky. Proto se vedení Palírny U Zeleného stromu rozhodlo, že si nechá rum dovážet přímo od odborníků vyrábějících jedny z nejlepších rumů světa. Konkrétně si pro tento účel vybrali Panamu.

Lihovar

O velkou část výroby se starají experti na rum v lihovaru Las Cabras de Pesé. Pod vedením master blendera Francisca Fernandéze, známého jako Don Pancha, vzniká základ Heffron rumu. Jeho zkušenosti s rumem se začaly budovat v 60. letech 20. století na Kubě, díky čemuž kvalita produktů z Las Cabras de Pesé dosahuje opravdu vysoké úrovně.

Palírna U Zeleného stromu
Výrobní prostory Heffron rumu. Zdroj: rumheffron.cz

Příprava k destilaci

Prvním krokem směřujícím k výrobě rumu je pěstování cukrové třtiny. Horké podnebí Panamy je k tomuto účelu jako stvořené. Po dozrání tropické plodiny se sklízí a zpracovává za účelem získání husté melasy. Melasa následně prochází fermentací, která probíhá při udržování konstantní teploty 32°C a pH 4,0 – 4,5. Výsledkem této části procesu výroby je tekutina obsahující alkohol vyprodukovaný kvasinkami, která je připravena k destilaci.

Destilace

Při destilaci se využívají tradiční ,,sloupcové“ aparatury typické pro lihovary v Panamě. Jedná se o vysoká zařízení, která se skládají z menších destilačních destiček. Výsledkem je vícestupňová destilace, což rumu dodává jedinečné vlastnosti. Produkt je velmi čistý, obsahuje méně kongenerů, ale zároveň si zachovává svou charakteristickou chuť a aroma.

Zrání

Rum se naplní do sudů a nechá se 5 let zrát v Panamě. Sudy jsou vyrobeny ze dřeva amerického bílého dubu, které kapalině předávají typickou chuť vanilky a výrazné aroma dřeva. Na rozdíl od některých jiných rumů se v případě Heffron rumu nemíchají složky s různou dobou zrání. Každý mililitr zraje stejně dlouho, což přispívá k jednotnému charakteru výsledného nápoje.

Převoz rumu

Do České republiky se z Panamy dováží rum v sudech, které sloužily k jeho zrání. Tak, jak se přiveze, se nechává ještě chvíli odpočívat v českých sklepech. I tento krok mu dodává značnou dávku jedinečnosti. Při zrání alkoholu závisí jeho konečné vlastnosti na drobných detailech, jako je teplota či vlhkost vzduchu. Jelikož jsou české a panamské sklepy poměrně odlišné, vzniká nenapodobitelný rum.

dřevěné sudy s destilátem
Heffron rum zraje 5 let v dřevěných sudech v Panamě. Zdroj: rumheffron.cz

Blending a stáčení

Obsah alkoholu je v tomto bodě procesu výroby na úrovni 74%, což výrazně převyšuje požadovaných 36 – 40%. Před stáčením do lahví se rum nejprve musí zředit. Také se do něj přidávají přísady, které finálně doladí jeho chuť, barvu a aroma. Když je výsledný produkt v lahvi, zbývá ho už pouze přesunout do regálů obchodu, kde si počká na některého milovníka rumu. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Cukrová melasa je tmavá lepkavá hmota, která obsahuje asi 50% cukru.
Heffron Panama Elixir Coffee
Lahev Heffron Panama Elixir Coffee s výraznou chutí a vůní kávy

Barva, vůně, chuť

Barva Heffron rumu už v lahvi vypadá přesně tak, jak by se od rumu dalo očekávat. Příjemná tmavě hnědá barva vás bude lákat, abyste ho co nejdříve ochutnali. Ve sklenici o něco více vyniknou jeho zlatavé odstíny.

Heffron rum možná neposkytuje čichovým buňkám nejzajímavější zážitek. Ovšem rozhodně se nedá označit za neuspokojivý. Jednotlivé vůně docela silně přebíjí alkohol, ale na pozadí se dají rozeznat tóny dubu, vanilky a kávy.

Chuť je ze začátku poměrně sladká, dominuje jí karamel. Postupně přechází do vanilky, která pochází ze dřeva amerického dubu. Závěr je krátký a po chvíli se musíte napít znovu, abyste věděli, co jste vlastně pili. Chuťový zážitek je jednoduchý, ale na to, v jaké cenové kategorii se Heffron rum pohybuje, je velmi dobrý. (7)

Produktová řada

Produktová řada Heffron rumu se ani nedá nazvat řadou, jelikož ji tvoří pouze jeden produkt. Jedná se o 5letý panamský rum, který se hodí k večernímu popíjení bez jiných příměsí, ale výborně doplní i vaše oblíbené koktejly. Lidé, kteří ho ochutnají, si většinou velmi pochvalují jeho poměr ceny a kvality.

Za zmínku stojí limitovaná (sběratelská) edice Heffron rumu. Rumy z této série jsou speciální svou etiketou a omezeným množstvím. Celkem bylo vyrobeno 6 tisíc lahví z této edice. Na etiketách najdete 12 různých představitelů legií, kteří bojovali za svobodu Československa. Lahve jsou určeny zejména pro sběratele a lze je koupit na alza.cz. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Do československých legií patřil i Milan Rastislav Štefánik. Právě jemu je věnována jedna z dvanácti etiket patřících do limitované edice Heffron rumu.

Koktejl

Pokud hledáte inspiraci na netradiční koktejl, kterým budete moci ohromit vaše přátele, čtěte dál.

Mai Tai

Už z názvu se dá vytušit, že jde o koktejl, který k vám domů přinese exotiku. Mai Tai patří do skupiny Tiki koktejlů. Ty jsou známé svěžími ovocnými chutěmi a obsahem různých druhů rumu.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 2 velké lžíce Heffron rumu
 • 2 velké lžíce bílého rumu podle vašeho výběru
 • 2 velké lžíce triple sec likéru
 • 1 velkou lžíci grenadiny
 • 1 velkou lžíci mandlového sirupu
 • šťávu z poloviny limetky
 • maraschino třešeň na ozdobu
 • led

Postup:

 1. Všechny ingredience, kromě ledu a ozdoby, nalijte do šejkru a pořádně promíchejte.
 2. Do sklenice vložte pár kostek ledu a nalijte na ně směs ze šejkru.
 3. Ozdobte třešní a podávejte. (8)
rum v luxusních sklenicích
Heffron rum má tmavě hnědou barvu a příjemně sladkou chuť

Rumberry Punch

Tento recept je výborný pro letní posezení na zahradě, kde se setká více lidí najednou. Připravte celý džbán a hosté se budou moci obsloužit sami podle chuti.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 350 ml Heffron rumu
 • 1 litr brusinkové šťávy (džusu)
 • 1 litr zázvorového toniku
 • led

Postup:

 1. Nechte rum, brusinkovou šťávu a tonik pořádně vychladit.
 2. Všechny přísady nalijte do velkého džbánu a zamíchejte.
 3. Ke džbánu přiložte také dostatek ledu, aby si každý mohl podle vlastní chuti nápoj zchladit. (9)

Závěr

Heffron rum stojí za ochutnání už jen kvůli jeho původu. V našem okolí nemáme mnoho značek vyrábějících rum, což z něj činí poměrně výjimečný alkohol. Kromě toho však dokáže zaujmout i svou chutí, příběhem nebo velmi dobrou cenou. Pokud tedy nebudete vědět, jaký rum si koupit, určitě dejte šanci Heffron rumu. Pravděpodobně se k němu brzy po prvním ochutnání opět vrátíte.

Zdroje:

(1) Heureka Heffron rum – https://rumy.heureka.sk/heffron-rum-38-5y-0_7-l/

(2) Rum Heffron – https://www.rumheffron.cz/

(3) Heffron – https://palirnauzelenehostromu.cz/znacky/heffron/

(4) Česko-slovenské légie – https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko-slovensk%C3%A9_l%C3%A9gie#V%C3%BDznam_%C4%8Desko-slovensk%C3%BDch_l%C3%A9gi%C3%AD

(5) Heffron místo Legionáře. Palírna se chtěla svézt na oblibě karibských rumů. Začala ale chybou – https://www.e15.cz/byznys/potraviny/heffron-misto-legionare-palirna-se-chtela-svezt-na-oblibe-karibskych-rumu-zacala-ale-chybou-1365700

(6) Před sto lety vyrazil z Vladivostoku na cestu domů parník s posledními československými legionáři – https://radiozurnal.rozhlas.cz/pred-sto-lety-vyrazil-z-vladivostoku-na-cestu-domu-parnik-s-poslednimi-8285817

(7) Heffron 2015 5-year – https://rumratings.com/brands/11750-palirna-u-zeleneho-stromu-2015-heffron-5-year-5-year?review_id=81736

(8) Mai Tai – https://www.bbcgoodfood.com/recipes/mai-tai

(9) Rumberry Punch – https://www.bbcgoodfood.com/recipes/rumberry-punch

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
Rate this post
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
7/10
Barva:
8/10
Vůně:
7.5/10
Chuť:
8.5/10
Poměr cena-kvalita:
9/10
heffron-rumPříslušníci československých legií během první světové války odvážně bojovali za svobodu Československa. Bez jejich odhodlání a snahy byste dnes možná země Česko a Slovensko na mapě hledali marně. Proto se druhý největší producent lihovin v Česku, Palírna U Zeleného stromu, rozhodl na jejich počest...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..