Havana Club: Tradiční rum z ostrova cukrové třtiny

0

Každý ví, že Kuba je něco jako ráj na zemi, pokud jde o rum. Právě tento ostrov označil Kryštof Kolumbus v roce 1492 za nejhezčí ze všech. Kuba tehdy patřila mezi tři největší producenty cukrové třtiny na světě. A jelikož je cukrová třtina základem dobrého rumu, stal se tento nápoj symbolem Kuby. Pojďme se nyní podívat na asi nejpopulárnější značku kubánského rumu – Havana Club.

Kde koupit rum Havana Club

Havana Club je značka rumu známá napříč celým světem, takže koupit ho nebude vůbec náročné. Tato společnost vyrábí širokou škálu produktů, což zajišťuje dostatečný výběr pro každého milovníka rumu. Levnější druhy prodávají v běžných supermarketech, jako Tesco, Lidl, Kaufland či Billa. Naopak některé speciality z jejich nabídky budete muset hledat v e-shopech zaměřených na alkoholické nápoje.

Historie

Po prvních pokusech o pěstování cukrové třtiny na Kubě se ukázalo, že podmínky jsou pro ni jako stvořené. Trvalo přibližně 350 let, než se ostrov kolonizovaný Španěly proměnil v cukrovou velmoc. Z Kuby kolem roku 1850 pocházela třetina cukru na světě.

Logo rumu Havana Club
Historie Havana Club začíná koncem 19. století. Zdroj: wikipedia

Obavy Španělska

Jak už to většinou bývá, s produkcí cukru přichází i pálení rumu. To se však nelíbilo Španělsku, kterému Kuba v té době patřila. Kvůli strachu, že by se Kuba mohla stát konkurentem v oblasti pálení alkoholu, se rozhodli produkci alkoholu zakázat. Toto omezení trvalo až do druhé poloviny 19. století, kdy se populace karibského ostrova začala snažit o osamostatnění. Právě tyto změny ve společnosti poskytly rumovému průmyslu podmínky pro rozvoj. Svou společnost zaměřenou na výrobu rumů se rozhodl založit i José Arechabala. V roce 1878 se začala psát historie značky Havana Club.

Nové technologie – nové možnosti

Ke konci 19. století se na trhu začaly objevovat různé nové technologie, a to také v oblasti destilace. Kubánské lihovary se změnám dokázaly rychle přizpůsobit, takže brzy začaly využívat destilační přístroje typu ,,Column still.“ V kombinaci s kreativitou a odvahou místních odborníků začaly vznikat zatím neznámé druhy rumů. Byly specifické svou lehkostí charakteristickou právě pro tradiční kubánské rumy. Jistý čas si je vychutnávali pouze domácí. Změna nastala až během prohibice v USA, kdy velké skupiny turistů začaly cestovat právě na Kubu. Povědomí o rumech, mezi které patřil i Havana Club, rychle rostlo a zahraniční poptávka také.

Z Havana Club se stal ,,El Ron de Cuba“

Po kubánské revoluci v roce 1959 byla značka Havana Club znárodněna. Dostala nové logo a rumy se vyráběly pod jménem země. Změna přišla až po 34 letech, kdy se o kubánské rumy začala zajímat společnost Pernod Ricard. Spolu s Corporación Cuba Ron navázala partnerský vztah typu joint venture. Rumy se začaly vyvážet do celého světa pod značkou Havana Club International. (1, 2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Havana Club spolupracuje s módní značkou Places+Faces, díky čemuž mají vlastní kolekci oblečení.
Míchaný nápoj s rumem Havana Club
Rum Havana Club má typický kouřový nádech.Zdroj: havana-club

Výroba

Prvním krokem při výrobě rumu je sběr cukrové třtiny. Díky faktorům, jako je teplé, tropické podnebí a úrodná půda, se třtině na Kubě výjimečně daří. Po sklizni přichází zpracování, které začíná protlačením rostlin přes kovový lis. Tím se z nich vytlačí tekutina, kterou výrobci rumu nazývají ,,guarapo“.

Melasa a její zpracování

Po vytlačení z rostlin se guarapo zahřívá, následkem čehož se z něj odpařuje voda a vzniká cukrová melasa. Něco jako hustý sirup ze šťávy cukrové třtiny. Následně se v lihovaru San José de las Lajas připravuje na kvašení. To spočívá v přidání čisté vody z pramene a vlastních kvasinek. Výsledná směs se nazývá ,,batición“ a nechává se kvasit po dobu zhruba 24 hodin. Během tohoto procesu je pravidelně monitorováno množství alkoholu, na čemž závisí přesný čas tohoto kroku. Po kvašení se z batición stává ,,vino de caña“, tedy víno z cukrové třtiny.

Destilace a zrání

Následuje destilace, během které se vino de caña zahřívá. Výpary obsahující alkohol se zachycují a kondenzují zpět na kapalinu. Ta se nazývá ,, aguardiente“ a je plná aromat, která dávají základ výslednému rumu. Po destilaci se produkt nalije do dubových sudů, ve kterých zraje. Tam minimálně dva roky odpočívá a přebírá aromata ze dřeva.

Blending

V této fázi přicházejí na řadu tzv. Maestros del Ron Cubano – odborníci na míchání základních složek rumu. Vybírají je podle toho, jak probíhal proces zrání v jednotlivých sudech. Potom se namíchá výsledná směs, která se lahvuje a rozváží do celého světa. (2)

Lahev a balení

Havana Club nabízí zákazníkům lahev a balení v závislosti na vzácnosti rumu. Běžné druhy vás při pohledu na lahev ničím nepřekvapí. Ale rumy, jako Havana Club Union nebo Maximo, vám poskytnou zážitek už při otevírání balení. A samozřejmě, když budete lahev držet v rukou, kubánský luxus budete vnímat zrakem i hmatem.

Chuť a aroma

Nelze mluvit jednotně za všechny produkty Havana Club, ale dají se najít rysy, které mají společné. Vůně kubánských rumů je nekuřáky označována za lehce nepříjemnou, neboť se v ní projevuje aroma tabáku. Vzhledem k tomu, že doutníky jsou po rumech dalším typickým výrobkem z Kuby, to nepřekvapuje. Kromě tabáku je možné cítit vůni dubového dřeva, ze kterého jsou vyrobeny sudy na zrání Havana Club rumů.

Chuť většiny rumů Havana Club má společnou jednu vlastnost – chuť kouře. Opět to může být odkaz na kubánskou tradici spojenou s výrobou doutníků. Kromě toho se u Havana rumů zmiňuje chuť kakaa, citrusů, vanilky, kávy a sušeného ovoce. (2, 3)

Produktová řada

Havana Club myslí na všechny milovníky rumu. Proto v jejich nabídce najdete rumy v různých cenových kategoriích.

druhy Havana Club
V nabídce Havana Club máte na výběr z mnoha různých rumů.

Havana Club 3 Años

Základem každého dobrého a tradičního kubánského koktejlu je kvalitní rum. Přesně pro tento účel má Havana Club v nabídce svůj tříletý bílý rum. Pokud plánujete dělat Mojito nebo Daiquiri, tak jedině s Havana Club 3 Años. (2)

Havana Club Especial

Je výborným kompromisem mezi cenou a poznáváním kubánských rumů. Je perfektně vyvážený, chutě se vzájemně doplňují a v ústech pocítíte přesně tu lehkost, která je pro rumy z Kuby typická. (2)

Havana Club 7 Años

7letý rum od Havana Club někteří milovníci tohoto druhu alkoholu považují za příliš dobrý na přidávání do koktejlů a raději si ho vychutnávají samostatně. 7 Años demonstruje chuťovou všestrannost a vyvážení kubánských rumů. Když se napijete ze sklenice, pocítíte tabák, tropické ovoce, kakao a lehkou příchuť vanilky. (2)

lahev Havana Club 7 Años
Havana Club 7 Años je 7letý rum, který se nejčastěji pije samostatně. Zdroj: havana-club
RADA ODBORNÍKA: Pokud si chcete rum vychutnat naplno, pijte ho při pokojové teplotě a bez ledu.

Havana Club Selección de Maestros

Je výsledkem každoročního setkání Maestros del Ron Cubano, kteří jsou elitou ve výrobě rumu. Po jednom testují sudy se zrajícím rumem a z těch nejlepších namíchají výsledný Selección de Maestros. (2)

Havana Club 15 Años

Minimálně 15letý odpočinek v dubových sudech, za působení tropického kubánského podnebí, umožňuje přípravu tohoto výborného rumu. Dlouhá doba zrání způsobuje to, že se určitá část obsahu ze sudu vypaří. To mu dodává výraznější chuť a bohatší aroma. (2)

Havana Club Unión

Zajímavé na tomto rumu je, že byl speciálně vytvořen jako nápoj ke kubánským doutníkům. Stejný původ doutníku a rumu údajně poskytne nenapodobitelný zážitek. (2)

Havana Club Tributo

Milovníky rumu určitě potěší myšlenka, kterou značka Havana Club vkládá do produktů pod názvem Tributo. Jedná se o limitovanou edici rumu, která se každý rok mění. Prostě tím chtějí věnovat uznání rumům, které v daný rok dozrály a mistrům, kteří je namíchají. (2)

Havana Club spolu s kousky ledu a limetkou
Rum Havana Club se může pít jak samostatně, tak v míchaném nápoji, v závislosti na konkrétním druhu.

Havana Club Máximo Extra Añejo

Pokud vás zajímá skutečný luxus ve světě rumů, tento je správnou volbou. Každý rok se vyrobí pouze 1000 lahví pro celý svět. Pokud si jednu chcete pořídit, bude vás to něco stát. Cena jedné lahve se pohybuje mezi 37000 až 39000 Kč. (2)

Havana Club Pacto Navio

Tato specialita vznikla jako oslava smlouvy, která po válce v Evropě obnovila možnost vyvážet produkty za oceán. Ke vzniku se váže příběh o tom, jak byl zpožděn náklad prémiového francouzského vína Sauternes, Bordeaux. Sudy měly více času vstřebat jeho chuť, což se projevilo na rumu, který v nich na Kubě zrál. Výsledek zaujal natolik, že se dodnes sudy z dané vinařské oblasti převážejí na Kubu, aby v nich zrál rum. (4)

Koktejly

Rumy od Havana Club jsou známé svou všestranností. Dají se pít samotné, ale vyniknou také v koktejlech. Dodají jim tradiční kubánský charakter. Vyzkoušejte dva koktejly, které mají své kořeny přímo na ostrově Kuba.

El Presidente

Když během prohibice v USA začaly na Kubu proudit davy turistů, tímto drinkem se připíjelo na prezidenta Kuby, který jim umožnil organizovat párty a pít alkohol.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 40 ml Havana Club 7 Años
 • 20 ml Lillet Blanc (nebo jiného vermouthu)
 • 10 ml likéru Triple Sec
 • 5 ml grenadiny
 • pomerančovou kůru na ozdobu
 • led

Postup:

 1. Do šejkru nebo vysoké sklenice nalijte Havana Club 7 Años, vermouth, Triple Sec a grenadinu.
 2. Přidejte led a dobře promíchejte.
 3. Přes sítko nalijte vychlazenou směs do koktejlové sklenice.
 4. Ozdobte pomerančovou kůrou a podávejte. (2)

Cancha

Pro milovníky rumu a sladké chuti medu je Cancha výbornou volbou.

Na přípravu budete potřebovat:

 • 50 ml Havana Club 7 Años
 • 20 ml medové vody (med:teplá voda – 2:1)
 • 20 ml čerstvé limetkové šťávy
 • perlivou vodu
 • limetku na ozdobu
 • led

Postup:

 1. Nalijte medovou vodu do sklenice. Ujistěte se, že je med pořádně rozpuštěný.
 2. Přidejte limetkovou šťávu, rum a promíchejte.
 3. Sklenici doplňte ledem a troškou perlivé vody.
 4. Přidejte limetku na ozdobu a podávejte (2)

Závěr

Havana Club je jedna ze značek rumu, které při výrobě myslí na všechny. Z jejich nabídky si vyberete, pokud hledáte rum do koktejlů, ale i na luxusní posezení s doutníkem. Pokud jste jejich rumy ještě neochutnali, co nejdříve to napravte. Umožní vám to poznávat kubánskou kulturu i na dálku, z pohodlí domova.

Zdroje:

(1) Havana Club – https://cs.wikipedia.org/wiki/Havana_Club

(2) Our Story – https://havana-club.com

(3) Havana Club 7 Anos – https://thefatrumpirate.com/havana-club-7-anos

(4) Back To Trade – https://www.pacto-navio.com/history-rum/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
8/10
Barva:
8.5/10
Vůně:
7/10
Chuť:
9/10
Poměr cena-kvalita:
9/10
havana-clubKaždý ví, že Kuba je něco jako ráj na zemi, pokud jde o rum. Právě tento ostrov označil Kryštof Kolumbus v roce 1492 za nejhezčí ze všech. Kuba tehdy patřila mezi tři největší producenty cukrové třtiny na světě. A jelikož je cukrová třtina základem...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..