Diplomático: Král rumů

0

Populární, nenahraditelný, legendární. I takovými superlativy bývá rum Diplomático častován. A co jeho chuť? Prostě skvostná. Právě jí vděčí za všechny předchozí chvalozpěvy. Diplomático je za každých okolností diplomatický, avšak v porážení konkurence je nezastavitelný.

Kde koupit rum Diplomático?

Majitelé obchodních řetězců by přicházeli o velké tržby, kdyby rum Diplomático vyřadili ze svých regálů. Světoznámý rum proto seženete téměř kdekoliv. Největší jistotu představují velké obchodní řetězce, jako jsou Tesco, Kaufland a Billa. V případě, že se schyluje k velké oslavě, tak v Makru koupíte i XXL balení tohoto rumu. Jednou z možností nákupu je i Heureka. Obvykle se jeho cena pohybuje kolem 850 Kč, exkluzivnější lahve jsou však podstatně dražší.

Historie

Při úpatí andského pohoří ve Venezuele stojí destilérka Diplomático. Její umístění není náhodné, ale strategické. Oblast je známá kvalitní pitnou vodou a rozsáhlými plantážemi cukrové třtiny, bez které by se rum neobešel. Jedna z největších vinařských a alkoholových společností světa, LUSA, vlastnila destilérku po většinu její existence. Ke změně došlo až v roce 2002. LUSA změnila majitele, stala se 100% venezuelskou firmou a vyměnila označení LUSA za DUSA. DUSA je hrdá na svůj rodinný původ a stále přetrvává ve formě menšího podniku. (1)

Don Juancho není žádný drogový boss, ale venezuelský gentleman, jehož tvář se dnes vyjímá na logu značky Diplomático. Don Juan Meléndez usilovně objevoval, studoval, míchal a zkoušel, aby zlepšil kvalitu venezuelského rumu. (1)

Obličej Don Juancha znázorňuje logo značky Diplomático
Logo Diplomático. Zdroj: rondiplomatico.com

Výroba

Diplomático používá vlastní postup pro přípravu rumu. Jak probíhá jeho výroba a kolik práce se ukrývá za jednou lahví rumu Diplomático?

Cukrová třtina

Proces výroby rumu Diplomático začíná u cukrové třtiny. Společnost DUSA využívá až deset různých druhů cukrové třtiny. K nejčastěji používaným patří Calan Point, Venezuela a Romana. Společnost Diplomático také podporuje organizaci Fundacaña Venezuela, která se věnuje šlechtění speciální cukrové třtiny s názvem Diplomatica. Výzkum a testování zabralo organizaci deset let. (1)

Fermentace

Na fermentaci se používá melasa z cukrové třtiny s vysokým obsahem cukru, nízkým obsahem „popílečku“ a nízkou viskozitou. Melasa je využívána k výrobě lehkého světlého rumu. Naopak třtinový med pomáhá ke vzniku komplexnějších rumů. DUSA si vyrábí vlastní droždí, pomocí kterého se cukr z třtiny mění na alkohol. Rum vyrobený z melasy se fermentuje jeden den. Rum z třtinového medu potřebuje k fermentaci až dva dny. (1)

Destilace

Alkohol, který fermentací vznikl, je zahřátý v destilačních přístrojích. Zvýšená teplota a proces destilace zajistí, že se alkohol rozloží na zvláštní komponenty. Odpařený alkohol je později zkondenzován. Tím vznikne silný alkoholický produkt. Tento proces je při výrobě rumu klíčový, neboť mu zajišťuje jeho specifické vlastnosti a charakter. (1)

Zrání

Rum zraje v sudech po bourbonu nebo whiskey. Diplomático Single Vintage a Ambassador zrají v sudech po Oloroso sherry a Pedro Ximénez. Po zrání následuje fáze blendingu (míchání), po které putuje většina rumů do obchodních skladů. Ne však všechny. Single Vintage a Ambassador se po blendingu vracejí zpět do sudů, kde je završen proces jejich výroby. (1)

Členové rodiny, kteří se podílejí na výrobě a distribuci Diplomático
Členové rodiny stojící za značkou Diplomático. Zdroj: rondiplomatico.com

Blending

Během blendingu jsou jednotlivé vzorky rumu Diplomático kombinovány. Odpovědnost je na ramenou týmu, který usilovně pracuje na tom, aby vznikaly nové chutné kombinace. (1)

Produkty

Na rozdíl od loga, ve kterém je tvář pouze jedna, jich rum Diplomático má hned několik.

Mantuano

Rum, který potěší toho, kdo si ho chce vychutnat zvlášť, i toho, kdo upřednostňuje koktejl. Mantuano je směs rumů zrajících osm let. Vyznačuje se vůní švestek, dubového dřeva a koření. Ve vůni jsou také stopy vanilky a sušeného ovoce. (1)

Reserva Exclusiva

Tým mistra blendera spolupracuje, aby se rumy zrající někdy až dvanáct let spojily a vytvořily rum s dlouhotrvajícím závěrem. Reserva Exclusiva vás potěší vůní lékořice, karamelu a pomerančové kůry. (1)

TIP: Vychutnejte si Reserva Exclusiva s ledem, vynikne tak jeho exkluzivní barva i jedinečná chuť.

Planas

Je pojmenován po lokalitě, kde stojí destilérka Diplomático, těží z přírodního bohatství venezuelských hor. Tento bílý rum je směsí rumů zrajících šest let a je plný exotických tónů. Delikátní závěr si nejlépe vychutnáte s ledem. (1)

Ambassador

Exkluzivní rum Ambassador zraje přinejmenším dvanáct let v sudech z bílého dubu. Když je dosaženo požadovaného levelu zralosti, rum putuje do sherry sudů po Pedro Ximénez. Pobyt v sherry sudech propůjčuje rumu Ambassador chuť portského vína, sušeného ovoce a doutníků. Skořice, uzené dřevo a muškátový ořech se starají o jemný a velmi pozvolný závěr. Ambassador si je nejlepší vychutnat samotný. (1)

Single Vintage

Podobně jako Ambassador, i Single Vintage patří mezi špičku značky Diplomático. Po dvanácti letech zrání v sudech po bourbonu a whisky putuje do Oloroso sudů. Tam pobude do té doby, dokud nenačerpá hluboký dřevitý profil. Význačnými jsou vůně vanilky, pepře a mandlí. Soustředěný degustátor odhalí také stopy tabáku, karamelu a dubového dřeva. Barva rumu Single Vintage je krvavě červená, čímž ještě narůstá na výjimečnosti. (1)

Nalévání královského rumu Diplomático
Královský rum Diplomático má tmavě hnědou barvu

Batch Kettle

Na jeho výrobu je používán speciální destilační systém z Kanady, který je vytvořen za účelem produkce whiskey. Batch Kettle je vyroben z medu cukrové třtiny a zraje v bílých dubových sudech šest let. Původně sloužily tyto sudy k uskladnění bourbonu a whiskey, propůjčují proto rumu uzené aroma prosycené vůní dřeva. Batch Kettle obsahuje chuť ovoce, vanilky, lučních květů, opečeného karamelu. Má temnou mahagonovou barvu. (1)

Barbet

Destilační systém využívaný k produkci tohoto rumu pochází z Francie. Barbet Rum se skládá z cukrové melasy. Je světlejší a lehčí než Batch Kettle, který je vyroben z třtinového medu. Zraje pouze čtyři roky v sudech po bourbonu a whisky. Má mírně suchý charakter a překvapí vás množstvím citrusových chutí. Dlouhotrvající závěr je vláčný a lahodný. Barva rumu Barbet je tmavě oranžová. (1)

Pot Still

Měděný destilační systém ze Skotska se začal k výrobě Pot Still používat v roce 1959. Tento rum zraje v malých sudech z bílého amerického dubu, než dozraje. Příznačné jsou pro něj tropické a vanilkové tóny a tmavě zlatá barva. (1)

Koktejly

Není nad osvěžující rumový koktejl. S těmito tipy zpestříte váš večerní život jako nikdy předtím.

Old Fashioned Twist

Koktejl Old Fashioned Twist se v barmanské příručce poprvé objevil v roce 1860. V textu stálo, že na jeho výrobu má být použit gin. O pár desetiletí později přišel James E. Pepper, bourbonský aristokrat, s nápadem zaměnit klasický gin za bourbon. Dnes používáme na přípravu Old Fashioned Twist rum Reserva Exclusiva. Výsledek je tak lahodný, až se nabízí myšlenka, že použití Reserva Exclusiva zamýšleli již původní autoři receptu. Bohatá, hořká citrusová chuť je doplněna o jedinečnou chuť Angostura Bitters a cukrového sirupu.

Na přípravu tohoto receptu budete potřebovat:

 • 50 ml Reserva Exclusiva
 • 5 ml cukrového sirupu
 • 3 kapky Angostura Bitters

Všechny ingredience umístěte do masivní sklenice plné ledových kostek. Pořádně promíchejte. Výsledek ozdobte pomerančovou kůrou. Na zdraví! (1)

Presidente

Tento recept byl prý vytvořen během období prohibice na Kubě. V USA bylo pití alkoholu zakázáno, ne však v oblasti Karibiku. Koktejl narostl na popularitě až po skončení prohibice, přičemž nejvíce fanoušků si našel na Floridě. Do zbytku USA se rozšířil až později. Je prý tak dobrý, že byste se ho nemuseli stydět nabídnout ani prezidentovi.

Co budete na tento drink potřebovat:

 • 45 ml Diplomático Reserva
 • 15 ml Vermut Rosso
 • 10 ml Orange Curacao (citrusový likér s příchutí rumu, snadno k dostání i v České republice)
 • kapka Grenadiny (sirup z granátových jablek)

Přísady smíchejte s ledem a přelijte do vychlazené sklenice. Jako ozdobu můžete použít pomerančovou kůru. (1)

Presidente koktejl s kostkami ledu
Presidente koktejl se připravuje z citrusového likéru, sirupu z granátového jablka, vermutu a citrónového likéru

Dark and Stormy

Drink s Diplomático Mantuano a zázvorovým pivem je ideální i pro začátečníky. Recept vznikl v období po 1. světové válce v továrně na zázvorové pivo vedené společností Royal Naval Officer’s Club. Námořníci rychle zjistili, že kombinace tmavého rumu a světlého zázvorového piva je překvapivě dobrá. Elegantní a svěží koktejl si nyní můžete vychutnat i vy.

Připravte si následující položky:

 • 60 ml Diplomático Mantuano
 • 20 ml čerstvé citrónové šťávy
 • pár kapek Angostura Bitters
 • 180 ml zázvorového piva

Nalijte rum do vysoké sklenice s ledem. Přidejte sirup Angostura Bitters a pokračujte zázvorovým pivem. Na závěr do sklenice přidejte citrónovou šťávu. Na ozdobení je ideální použít citrónové kolečko nebo plátky zázvoru. (1)

Shrnutí

Venezuelský rum Diplomático není králem mezi rumy pro nic za nic. Má za sebou dlouhou historii. Šlechtí ho poctivá domácí práce za použití lokálních surovin, které nejsou dostupné mimo zemi původu. Má plnou a na tóny bohatou chuť, díky které se může vychutnávat sólo. Přesto existují desítky drinků, které se bez rumu Diplomático neobejdou. Některé z nich jsme uvedli i v tomto článku. Jejich přípravu hravě zvládnete i sami. Dobře namíchaný koktejl osvěží každou zábavu.

Zdroje:

(1) The Heart Of Rum – https://rondiplomatico.com

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.2/10
Barva:
8.6/10
Vůně:
8.8/10
Bohatost chuti:
8.7/10
Chuť:
9.1/10
Lahev:
8.9/10
diplomatico-rumPopulární, nenahraditelný, legendární. I takovými superlativy bývá rum Diplomático častován. A co jeho chuť? Prostě skvostná. Právě jí vděčí za všechny předchozí chvalozpěvy. Diplomático je za každých okolností diplomatický, avšak v porážení konkurence je nezastavitelný. Kde koupit rum Diplomático? Majitelé obchodních řetězců by přicházeli o velké...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..