COINTREAU: Francouzský pomerančový likér

0

Cointreau, původně nazýván také jako Curacao Blanco Triple Sec, je pomerančový likér z Francie. Nejlépe si ho vychutnáte samotný nebo s ledem. Cointreau však patří mezi oficiální ingredience pro drinky, jako jsou Margarita a Cosmopolitan. Přestože je výrobní metoda ukryta pod rouškou tajemství, pokusíme se vám tento aperitiv co nejvíce přiblížit.

Kde koupit Cointreau?

Jedná se o likér, který nebudete muset hledat po obchodech. Neskrývá se. Najdete ho v každém běžném obchodním řetězci jako je Tesco, Lidl, Makro či Kaufland. V kamenné prodejně koupíte Cointreau 0,7 l za cca 500 Kč. Což je přijatelná cena, jelikož se běžně používá jako doplněk do drinků, a tak vám dlouho vydrží. Pokud byste si chtěli likér Cointreau pořídit za levnější peníze, jděte na Heureku. Cointreau má v nabídce hned několik dobře známých online obchodů s alkoholem. Ceny za 0,7 l začínají na úrovni přibližně 400 Kč. Doporučujeme proto nakupovat online.

Historie

Historie likéru Cointreau je stará více než 170 let. Čím vším si likér prošel, než se stal tím, čím je dnes?

Rozšíření rodinného podniku

Příběh značky Cointreau se začal psát v roce 1849. Během francouzské průmyslové revoluce se cukrář Adolphe Cointreau rozhodl rozšířit rodinný podnik o produkci likérů. Celé to začalo likérem Guignolet. Vzhledem ke své odbornosti začal cukrář Cointreau vyrábět různé příchutě tohoto likéru. Později se k Adolphovi přidal i jeho bratr Édouard-Jean.

V roce 1857 se pomerančový likér začíná objevovat v receptářích od bratrů Cointreauů. Cointreau získal své první ocenění na Laval Exhibition ve Francii. Po nástupu Édouarda Cointreau, syna Édouarda-Jeana, do firmy se podnik zaměřil na pomeranče. V té době se jednalo o velmi vzácné ovoce s velkým potenciálem.

Zrodila se legenda

Trvalo to několik let, ale Édouard Cointreau nakonec uspěl. To, co měl dlouhá léta v mysli, se konečně přeměnilo do reality. Křišťálově čistý likér, jak ho známe dnes, byl na světě. Jeho chuť byla třikrát koncentrovanější a méně sladká než měly obdobné likéry. V roce 1885 Édouard zaregistroval ochrannou známku Cointreau.

historická lahev Cointreau
Historická lahev Cointreau. Zdroj: Wikipedia

Cointreau v záři reflektorů

V roce 1898 rozjíždí Cointreau svou reklamní pouť. Zřídili si dokonce maskota, který se jmenoval Pierrot Cointreau. Následovala mnohonásobná ocenění ve světě i na domácí půdě. Byli dokonce také u zrodu první filmové reklamy pod záštitou bratrů Lumiérů.

Střední věk

V roce 1923 zemřel Édouard Cointreau. Vedení podniku převzali jeho dva synové André a Louis. Vdova po Édouardovi, Luisa, se zasloužila o modernizaci podniku a jeho sociální politiku. O čtvrtstoletí později podnik oslavil svých sto let. Stalo se tak přehlídkou ve francouzském městě Angers.

V roce 1972, kdy měl podnik za sebou pořádný rozmach, se otevřela nová palírna. I dnes se můžete podívat na výrobu tohoto likéru, a to ve městě Saint-Barthélemy d’Anjou.

Logo pomerančového likéru Cointreau
Logo Cointreau. Zdroj: seekvectorlogo.net

Moderní doba

Rok 1989 byl pro Cointreau přelomový. Společnost se spojila s výrobcem koňaku Rémy Martin a vznikla mezinárodní skupina Rémy Cointreau. Zajímavostí je, že ve společnosti stále pracují potomci zakladatele Édouarda-Jeana. Jde už o šestou generaci rodiny Cointreau. V roce 2019 oslavila společnost pozoruhodné 170. výročí založení. (1)

Co Cointreau ukrývá?

Záhadný. Je oranžový? Jantarový? Jak chutná?

Mnozí si myslí, že Cointreau dodává Margaritě její sladkou chuť. Není to ovšem úplně tak. Cointreau je suchý kořeněný likér a drinkům dodává potřebnou hloubku a svěžest. (2)

Přestože je Cointreau pevně uschován v lahvi s jantarově zlatým sklem, likér je průzračný. Jedná se o velmi aromatický likér, za což vděčíme hlavně směsi pomerančových slupek v procesu výroby. Cointreau je kombinace hořkých a zároveň sladkých chutí. (3)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Cointreau vykazuje po smíchání s vodou stejný efekt jako Ouzo, zbarví se do mléčné barvy.
nalévání Cointreau
Na trhu existuje několik různých druhů Cointreau. Zdroj: flickr

Sortiment

Aktuálně nám společnost nabízí na výběr ze čtyř druhů Cointreau.

Cointreau L´Unique

Jak říká samotná mistryně destilatérka Carole Quinton, je vyvážený, všestranný a aromatický. Receptura Cointreau se nezměnila již od roku 1875. Obsahuje pouze 4 základní složky – cukr, vodu, pomerančové slupky a alkohol. Vůně je nesmírně aromatická právě díky pomerančovým slupkám. Klasický Cointreau tvoří dokonalý základ pro přípravu různých drinků.

Vincent Darré Limited Edition

Na oslavu 170. výročí vzniku Cointreau oslovila v roce 2019 společnost Rémy-Cointreau designéra jménem Darré. Umělec Vincent Darré vytvořil tři různé etikety podobné třem obrazům. Vznikla tak limitovaná edice v počtu 250 kusů.

Vincent Darré Limited Edition se vyznačuje absolutní průhledností a krystalickým leskem. Přivítají vás pikantní tóny hořkého pomeranče a svěžest citrusů. Chuť je jemná a sladká. V kombinaci s alkoholem ucítíte jemný nádech kyselosti a hořkosti. Dokonalá rovnováha hořké a sladké vůně pochází z pomerančových slupek.

Cointreau Noir

Likér Cointreau Noir je kombinací klasického Cointreau a koňaku společnosti Rémy Martin. Jako se spojily tyto firmy a vytvořily Rémy-Cointreau, tak se spojili i jejich ,,potomci“. Výsledkem je Cointreau Noir inspirovaný receptem ze začátku 20. století. Spojuje v sobě svěží citrusy, které doplňuje jemný koňak. Je navržen tak, aby se pil samotný nebo s ledem. Ne v míchaných drincích.

Cointreau Blood Orange

Křišťálově čistý likér je pevně uschován v krvavě červené hranaté lahvi. Cointreau Blood Orange je vyroben z červených pomerančů vypěstovaných na Korsice v Itálii. Likér je výsledkem odborných znalostí a umění destilace. Hořko-sladkou chuť červených pomerančů doplňují brusinky. (3)

Sklenice Cointreau Blood Orange
Cointreau Blood Orange se vyrábí z červených pomerančů a brusinek

Koktejly

Všechny koktejly, které jsme pro vás vybrali, jsou si velmi podobné, ale zároveň rozdílné. Pokud jste fanouškem drinku Margarita, rozhodně si budete umět vybrat. Je už jen a jen na vás, jestli se rozhodnete pro mangovou, jahodovou nebo broskvovou Margaritu. Výsledek bude stejný – váš úsměv, když drink ochutnáte.

The Mango Margarita

Exotický drink, který je přímo zrozen k pití pod palmovým listem. Nic to ovšem nemění na tom, že si ho klidně můžete vychutnat i doma. Případně drinkem překvapte svou návštěvu. Určitě vás jako hostitele pochválí.

Co byste si měli na drink připravit?

 • 30 ml Cointreau
 • 45 ml Tequily
 • 20 ml čerstvé limetkové šťávy
 • 30 ml mangového džusu
 • 10 ml cukrového sirupu
 • pepř
 • led

Do koktejlového šejkru dejte všechny ingredience, přidejte špetku pepře a trochu ledu. Pořádně promíchejte. Připravte si sklenici s ledem. Následně směs přeceďte přes sítko do sklenice. Drink můžete ozdobit ananasovým listem a kolečkem limetky. Na zdraví! (4)

Cointreau Margarita drink
Cointreau Margarita drink s limetkovým džusem. Zdroj: cointreau.com

Brandy Crusta

Historie tohoto drinku se píše již od roku 1850. Název ,,Crusta“ dostal díky pocukrovanému okraji sklenice. Brandy Crusta je považován za předchůdce velmi známého drinku Sidecar. Drink je vhodný zejména pro ty, kteří vyhledávají méně sladké koktejly.

Na přípravu drinku si připravte

 • 20 ml Cointreau
 • 50 ml koňaku Rémy Martin VSOP
 • 15 ml čerstvého limetkového džusu
 • 2 kapky Angostura Bitters
 • led
 • cukr

Všechny tekuté ingredience nalijte do šejkru. Přidejte led a protřepejte, dokud není dobře vychlazený. Drink přeceďte do stopkové sklenice. Její okraje můžete ještě předtím potřít cukrem. Nakonec už pouze drink ozdobte pomerančovou kůrou. (5)

Shrnutí

Cointreau je likér, bez kterého se neobejde žádná pořádná párty. Cosmopolitan či Margarita jsou zvučnými drinky a přítomnost Cointreau v nich hovoří o jeho kvalitě. A také o tom hovoří více než 300 ocenění, která tento likér již získal.

Zdroje:

(1) Cointreau – História – https://www.cointreau.com/int/en/art-cointreau/history

(2) Cointreau Cocktail Recipes – https://www.liquor.com/cointreau-cocktail-recipes-5079896

(3) Cointreau – Products – https://www.cointreau.com/int/en/products

(4) The Mango Margarita – https://www.cointreau.com/int/en/cocktails/mango-margarita

(5) Brandy Crusta – https://www.cointreau.com/int/en/cocktails/brandy-crusta

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
8/10
Barva:
7/10
Vůně:
8/10
Bohatost chuti:
7/10
Chuť:
7/10
Lahev:
6/10
cointreauCointreau, původně nazýván také jako Curacao Blanco Triple Sec, je pomerančový likér z Francie. Nejlépe si ho vychutnáte samotný nebo s ledem. Cointreau však patří mezi oficiální ingredience pro drinky, jako jsou Margarita a Cosmopolitan. Přestože je výrobní metoda ukryta pod rouškou tajemství, pokusíme...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..