Cinzano: nejznámější italský vermut

0

Aromatizované víno s kapkou alkoholu zpříjemní každou příležitost. Cinzano v sobě nosí vroucného italského ducha již od roku 1757. Zažijte pravou atmosféru turínských tújových alejí na vlastním jazyku.

Kde koupit Cinzano?

Dostali jste chuť na Cinzano, ale nevíte, kde se po něm ohlédnout? Jednou z výhod populárních alkoholických nápojů je, že je koupíte v každém dobrém obchodě. Ať už je to večerka pár minut chůze od vašeho domu, nebo velký obchodní dům. Cena za Cinzano se většinou drží pod hranicí 300 korun. V akci ho prodávají za zlomek původní ceny. Avšak ani plná cena za Cinzano Bianco 1l vás nepoloží na lopatky.

Historie

Vznik Cinzana se datuje do roku 1757. Za prvním receptem stojí bratři Giovanni Giacomo a Carlo Stefano Cinzano. Použitím 35 aromatických bylin z italských Alp vznikl nový červený vermut. Jejich recept zůstává do dnešních dnů záhadou. Lahodný nápoj zdomácněl pod zlidověným názvem vermut z Turína. Za svou oblíbenost nejprve vděčil turínské buržoazii, pak záletníkovi Casanovovi. Ti šířili nezaměnitelnost tohoto vermutu do všech světových stran. Dalším produktem společnosti Cinzano bylo Cinzano Bianco. Na jeho výrobu použili pelyněk, skořici, hřebíček a citrusy. Následovalo Cinzano Extra Dry. V roce 1800 začalo Cinzano produkovat šumivá vína, která si okamžitě získala přízeň požitkářských Turíňanů. Čtyři roky na to získaly Cinzano nápoje vlastní tištěné etikety. Až do té doby je Cinzanovci psali ručně. (1)

Lahev Cinzano Rosso
Cinzano se vyrábí z aromatických bylin, které jsou doplněny o koření a další ingredience

Export od roku 1890 směřoval mimo jiné do Argentiny, Brazílie a USA. V roce 1913 se Cinzano v Evropě, konkrétně v Paříži, těšilo takové popularitě, že investovalo do obrovského střešního neonového poutače. Šlo o první takový poutač v Paříži. Cinzano zůstalo rodinným podnikem do roku 1985. Tajný recept si předávali členové rodiny Cinzano generace po generaci. Od roku 1992 patřila společnost Cinzano pod International Distillers & Vintners, které zase bylo vlastněno Grand Metropolitan. Později se Grand Metropolitan změnilo na Diageo a prodalo Cinzano do soukromého vlastnictví Gruppo Campari. (2)

Kombinace červené s modrou, která Cinzano proslavila, má také svůj příběh. Světoznámé logo si však firma osvojila až v roce 1925. V žádném případě proto nelze tvrdit, že stálo u zrodu legendárního nápoje. Přesto sehrálo v jeho cestě důležitou roli. Karmínová červená symbolizuje hrdost, vášeň a oslnivost. Zatímco červená polovina loga hraje na afektivní vášně člověka, královská modrá ho přesvědčuje, že vypitím Cinzana nabude ztracenou rovnováhu. Jeho skrytým poselstvím je urozenost, tradice a hloubka středozemního moře. (2)

Logo aromatizovaného vína Cinzano
Logo Cinzano. Zdroj: Wikipedia

Sortiment

Ochutnejte tři krále z původní italské nabídky. A nezapomeňte ani na vína.

Cinzano Bianco

Na odstartování dobré zábavy vám stačí jeden Cinzano přípitek. Velmi jemná a sladká chuť Cinzana Bianco elegantně doprovází nejrůznější pochutiny či jídla z hostiny. Nejlepší je podávané studené. Buď jako přípitek, nebo součást koktejlu. Jeho charakteristikou je světle žlutá barva, vůně broskví, majoránky a hořkosladký závěr chuti.

Cinzano Rosso

Jeho sytá jantarová barva je produktem směsi exotických koření a bylinek. Při podávání Cinzana Rosso se doporučuje smíchat ho se lžičkou perlivé sody. Díky své unikátní chuti se perfektně hodí do Cinzano drinků. Obohatí je o třešňové aroma a oslnivou barvu.

Cinzano Extra Dry

Extra suchý vermut, nejlépe podávaný s ledem, je ideální k nedělnímu obědu. Je pro něj typická světle žlutá barva se zelenými odstíny, vůně oregana a natrpklá příchuť.

Cinzano Bianco, Rosso, Extra Dry
Nabídka jednotlivých druhů Cinzano vermutů. Zdroj: wikipedia

Cinzano Prosecco D.O.C.

Cinzano Processo se vyznačuje vyváženou chutí jablek a hrušek. Svým jemným dotekem vám rozvášní chuťové pohárky. Využívá se jako aperitiv nebo složka koktejlů. Příjemně ladí s chutí mořských plodů, kuřecího masa a zeleniny.

Cinzano Pro-Spritz

Cinzano Pro-Spritz vám obstará opravdovou chuť Aperol Spritz. Toto víno je šumivé. Doplňuje chuť malých pochutin, jako jsou různé italské pečené krekry. (3)

Cinzano koktejly

Namíchejte si domácí Cinzano se surovinami, které máte rádi.

Americano

Na přípravu tohoto ,,amerického“ drinku budete potřebovat 3 cl Cinzana Rosso, 3 cl Campari, trochu sody, pomerančovou a citrónovou kůru. Všechny ingredience důkladně promíchejte ve sklenici a přidejte kostku ledu.

Gibson

Gibson rozhodně patří ke kontroverznějším drinkům. Pokud však víte, že vaši příští hosté už všechno méně výrazné znají, dejte mu šanci. Přichystejte si 1 cl Cinzana Extra Dry, 6 cl Ginu a nakládané baby cibulky. Ty napíchněte na špejli. Jsou více méně pro efekt. Smíchejte Gin s vermutem ve vysoké sklenici na stopce a dílo završte cibulkovým špízem. Úspěch máte zaručený.

Dry Martini

Slavný drink, který zachránil už nejednu párty. Málokdo ví, že na jeho přípravu vám stačí pouze hrstka surovin. 1 cl Cinzana Extra Dry smíchejte ve sklenici na stopce s 6 cl Ginu. Nakonec koktejl zkrášlete olivou nebo citrónem.

Dry Martiny koktejl s citrónem
Dry Martiny koktejl je vyroben z Cinzano Extra Dry a ginu

Aperol Spritz

Pokud se i vám začaly sbíhat sliny, když jste si přečetli název tohoto drinku, neváhejte a pusťte se do jeho přípravy. Stačí vám smíchat Cinzano Prosecco s Aperolem v poměru 1:1 a přidat sodu. Barevnost nápoje vyzdvihnete přidáním pomerančové kůry.

TIP: Aperol Spritz servírujte ve vínových sklenicích.

Závěrečné shrnutí

Cinzano je vermut se vším, co k tomu patří. Nechte rozlévat pravou chuť Itálie po vašem jazyku. Lehký alkoholický nápoj vhodný na jakoukoliv příležitost seženete v každém obchodním řetězci.

Zdroje:

(1) wikipédia Cinzano https://en.wikipedia.org/wiki/Cinzano

(2) Cinzano web https://www.cinzano.com/int/en/heritage/

(3) Cinzano koktejly https://www.cinzano.com/int/en/cocktails/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.5/10
Barva:
7/10
Vůně:
8/10
Bohatost chuti:
8.2/10
Chuť:
8.7/10
Vzhled lahve:
6/10
cinzanoAromatizované víno s kapkou alkoholu zpříjemní každou příležitost. Cinzano v sobě nosí vroucného italského ducha již od roku 1757. Zažijte pravou atmosféru turínských tújových alejí na vlastním jazyku. Kde koupit Cinzano? Dostali jste chuť na Cinzano, ale nevíte, kde se po něm ohlédnout? Jednou z výhod populárních alkoholických...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..