Chivas Regal: Skotská whisky s osobitým charakterem

0

Chivas Regal je nejstarší kontinuálně vyráběnou whisky ze Skotské vysočiny. Od roku 2016 je čtvrtou nejprodávanější míchanou whisky na světě. Ke špičce se přibližuje i v Česku, kde je její vláčná ovocná chuť vítaným zpestřením.

Kde koupit Chivas Regal?

Znamenitou skotskou whisky bratrů Chivasů koupíte bez větších potíží i v Česku. Cena se pohybuje okolo 600 korun. Pokud natrefíte na akci, seženete ji ještě levněji. Výše ceny také závisí na konkrétním druhu. Za 18letou Chivas Regal zaplatíte více, za 12letou méně. 25letou Chivas Regal si uděláte oko u šéfa v práci nebo u vaší tchyně.

Historie

V letech 1810 a 1814 se v Ellonské farnosti v Aberdeenshire narodili James John Chivasovi. Když měl starší z bratrů 26 let, rozhodli se oba opustit úzkoprsé a konvenční městečko, ve kterém vyrůstali. Své štěstí se rozhodli najít ve třetím nejlidnatějším městě Skotska, v Aberdeenu. Aberdeen byl od jejich rodné farmy vzdálený zhruba 30 kilometrů. James pracoval v obchodě s luxusním zbožím, kvalitním vínem a likéry. Po smrti jeho vlastníka se obchodu ujal Charles Stewart a stali se s Chivasem obchodními partnery. Obchod vzkvétal a o jejich zboží měli zájem stále významnější klienti. Svého vrcholu dosáhli, když byli jmenováni oficiálními dodavateli pro královnu Viktorii. V následujících měsících poptávka po jejich službách ještě vzrostla a zboží dodávali několika členům královského rodu.

logo Chivas Regal
Oficiální logo Chivas Regal. Zdroj: wikipedia

Stewart v roce 1857 společnost opustil. Uvolněnou pozici rychle obsadil Jamesův mladší bratr John. Společnost se přejmenovala na Chivas Brothers. Mícháním whisky se James Chivas zabýval ještě předtím, než mu společníka začal dělat jeho bratr. První sladovou whisky vyrobil spolu se Stewartem v roce 1854 a jmenovala se Royal Glen Dee. V roce 1863 začala společnost Chivas Brothers prodávat míchanou skotskou whisky. Vznikla mícháním 10 let starých sladových a obilných whisky. 8.5.1890 označil Skotský Magazín bratry Chivasovi za nejlepší prosperující byznys na severu země. (1)

Destilérka Strathisla je považována za domov Chivas Regal, vznikla v roce 1786 v Speyside jako nejstarší destilérka Skotské vysočiny. Dnes je z ní návštěvnické centrum. (1)

destilérka, kde se vyrábí Chivas Regal
Strathisla destilérka ve Speyside. Zdroj: wikipedia

Původ názvu značky

Po smrti Alexandra Chivasa, syna Jamese, nezůstal nikdo z rodiny Chivasů, kdo by se o značku Chivas Brothers postaral. Vlastnictví společnosti připadlo dvěma nejbližším důvěrníkům, Alexandrovi Smithovi Charlesovi Stewartovi Howardovi. Označení Chivas Regal vzniklo až v roce 1900, tedy poté, co byli oba zakladatelé po smrti, jako projev úcty jejich památce. Howard byl rozhodnutý vzdát hold bratrům Chivasům prostřednictvím nové míchané whisky. Na její výrobu použil několik sladových whisky. Finální produkt z roku 1909, starý 25 let, pojmenoval Chivas Regal. V té době šlo o nejstarší míchanou skotskou whisky. Howard ji začal prodávat jako nejstarší a nejluxusnější míchanou whisky. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Chivas Regal je balena v luxusních lahvích, což z ní činí perfektní dar.

Míchaná whisky

Skotská whisky je destilována výhradně ve Skotsku podle přísně stanovených zákonů o výrobě alkoholu ve Velké Británii. Tento druh za svou oblíbenost ve světě vděčí dlouholeté tradici a nezaměnitelné skotské kultuře. Skotové se destilací živili již koncem 14. století. Daně se jim však platit nechtělo, a tak většina destilérek stojí na odlehlých místech. Abyste nezůstali zaskočeni rozdílností chutí, existují dvě verze skotské whisky. Navzájem se výrazně odlišují. Čistá sladová (single malt) je základem Chivas Regal. Chivas Regal však není čistá sladová, ale míchaná whisky, což je druhý typ skotské whisky. (2)

DOPORUČENÍ: Skotsku whisky si vždy vychutnávejte v masivních sklenicích z broušeného krystalu. Medově zbarvenému nápoji to dodá vážnost, hodnotu a potenciál.

Co dělá skotskou whisky skotskou?

Aby se mohla prezentovat jako skotská, musí splňovat pětici britských zákonů o skotské whisky:

  • Musí být vypálena ve skotské destilérce z vody a sladového ječmene, s možností přidání dalších druhů obilného zrna.
  • Po první destilaci nesmí obsahovat více než 94,8% alkoholu. V opačném případě by přišla o unikátní příchuť vzniklou destilací.
  • Musí zrát v dubových sudech na území Skotska, a to minimálně tři roky a jeden den.
  • Kromě vody a karamelového barviva nesmí obsahovat jiné příměsi.
  • Do lahví lze plnit výhradně whisky s obsahem alkoholu nižším než 40%.

Pouze taková smí být legálně vyráběna na území Skotska. (2)

lahev Chivas Regal whisky spolu se skleničkou a kostkami ledu
Chivas Regal whisky má zlatavou barvu a jemnou chuť s nádechem jablek, medu a vanilky

Sortiment

Chivas Regal je po chuti každému. Na trhu najdete několik druhů lišících se mezi sebou chutí, barvou, dobou zrání i cenou.

Chivas Regal 12

Jedna z nejběžnějších whisky značky Chivas Regal vzniká smícháním whisky starých až 12 let. Její chuť je jemná a luxusní. Elegantní zlatavá tekutina v sobě ukrývá chuť medu, zralých jablek a vanilky. Kupte si Chivas Regal 12 1l pro každou příležitost. Vychutnávat si ji můžete samostatně nebo jako míchaný drink. Cena za Chivas Regal 12 je úměrná kvalitě.

Chivas Regal 18

Labužníci ocení hlubší a členitější charakter této 18leté whisky. Ti zkušenější v ní mají možnost rozpoznat až 85 chutí. Převládá hořká čokoláda, ovoce a karamelové máslo.

Chivas Regal Royal Salute

21letou Chivas Regal pod názvem Royal Salute si můžete vychutnat ve třech verzích. Modrá jako noční obloha, The Sapphire Flagon je luxusní nápoj pro výjimečné situace. Jinak na tom nejsou ani červená The Ruby Flagon a smaragdově zelená The Emerald Flagon.

Chivas Regal Extra

Robustnější profil dodává tomuto druhu tradiční skotské whisky pobyt v třešňových sudech Oloroso, naplněných poprvé. Ty jí kromě specifického aroma a intenzivní chuti propůjčují i jantarovou barvu. Když extra, tak extra.

Chivas Regal 25

Chivas Regal 25 přežila obě světové války i prohibici a stala se vlajkovou lodí značky Chivas Regal. Kdysi populární mezi americkou smetánkou, dnes populární mezi smetánkou po celém světě. Unikátní verze dozrává v sudech až 25 let, přesně podle receptu původní Chivas Regal, stvořené na počest svých stvořitelů.

Chivas Regal The Icon

Vytvořená smícháním whisky starých přinejmenším 25 let. Její výroba byla spuštěna v roce 2015 a dodnes je považována za nejluxusnější whisky značky Chivas Regal. Dostat ji lze v ručně vyráběném krystalovém skle, což ještě zvyšuje její prestiž. (3)

Koktejly s Chivas Regal

Plná a vyzývavá chuť skotské whisky vytváří ve spolupráci s jinými nápoji a likéry jedinečné kombinace. Inspirujte se následujícími koktejly při výrobě vlastních.

Chivas Collins

Míchaný koktejl Collins se stejně jako Chivas Regal vydal nejdříve z Anglie do USA a zase zpět. Jeho recept pochází ze začátku 19. století. Kombinací skotské whisky s limonádou Collins vznikne osvěžující drink s pestrou ovocnou chutí. Na dno sklenice umístěte dva plátky zeleného jablka a zalijte je 50 ml Chivas Regal 12. Sklenici naplňte ledem a přidejte 100 ml limonády Collins. Kyselá chuť výborně vyváží sladkost medové chuti whisky. Když nápoj smícháte, přidejte ještě 50 ml sody a kolečko limetky.

Chancellor

Budete potřebovat 50 ml Chivas Regal Extra, 12,5 ml sladkého vermutu, 25 ml portského a dva střiky Angostura Bitters. Všechny ingredience smíchejte a přidejte kostku ledu. Nápoj podávejte ve studených sklenicích na Martini. Přestože ingredience nabádají k domněnce, že jde o luxusní a velmi pestrý drink, Chancellor se vyznačuje harmonickou, mírně suchou chutí. Vychutnejte si ho při světle svíček na večerní terase.

Chancellor drink s kostkami ledu
Chancellor drink se podává s kostkami ledu

Chivas 18 Sour

Drink s vyváženou, přiměřeně těžkou chutí, vhodný na rodinné posezení. Vyrobíte ho snadno a rychle. Všechny potřebné suroviny najdete doma. Dva díly whisky Chivas Regal 18 přelijte do shakeru, přidejte k nim jeden díl cukrového sirupu, jeden díl čerstvé citrónové šťávy a poloviční díl vaječného bílku. Rozmanitou kombinaci protřepejte. Po protřepání do směsi přidejte led a znovu promíchejte. Nalijte do sklenic s ledem a podávejte. (3)

TIP: Na přípravu drinků si pořiďte profesionální shaker. Ušetříte si tak zbytečné starosti s přípravou.

Shrnutí

Produkty Chivas Regal vám přinášejí maximální požitek za rozumnou cenu. Pokud chcete ochutnat pravou chuť Skotské vysočiny, dejte na naši radu. Kromě bohaté chuti a vůně se značka Chivas Regal od konkurence odlišuje překrásnými lahvemi. Dejte jim prostor, ať dotvářejí charakter vašeho interiéru.

Zdroje:

(1) Chivas Regal – Wikipédia https://en.wikipedia.org/wiki/Chivas_Regal

(2) Škótska whisky – Wikipédia  https://cs.wikipedia.org/wiki/Skotská_whisky

(3) Chivas Regal –  https://www.chivas.com

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.1/10
Barva:
8.3/10
Vůně:
7.9/10
Bohatost chuti:
9/10
Chuť:
8.9/10
Vzhled lahve:
9.8/10
chivas-regalChivas Regal je nejstarší kontinuálně vyráběnou whisky ze Skotské vysočiny. Od roku 2016 je čtvrtou nejprodávanější míchanou whisky na světě. Ke špičce se přibližuje i v Česku, kde je její vláčná ovocná chuť vítaným zpestřením. Kde koupit Chivas Regal? Znamenitou skotskou whisky bratrů Chivasů koupíte bez větších potíží i v Česku. Cena se pohybuje...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..