Captain Morgan: Kapitán mezi karibskými rumy

0

Karibský rum Captain Morgan je mladý rum. Na globální trh se dostal teprve nedávno. Jeho krátká, ale divoká historie sahá do 20. století. Dodnes u nás patří k nejoblíbenějším rumovým nápojům.

Kde koupit rum Captain Morgan?

Chuť na dobrý karibský rum se někdy dostaví z čista jasna. My to chápeme. Dali jsme proto dohromady informace, které se vám hodí, když vás touha opět ovládne. Captain Morgan, lidově ,,Kapitána“, koupíte v Lidlu, Bille, Tescu i Kauflandu. Pokud jste podnikatel, můžete se po něm poohlédnout také v Makru. Pokud se vám nechce opouštět pohodlí domova, najdete ho i na Heurece a v mnoha alko e-shopech. Cena bývá proměnlivá. Záleží na tom, jaký druh rumu máte v oblibě nejvíce. Velký rozdíl udělá také akce. Obchodní řetězce akce vypisují rádi a často. Nemusíte se bát, že vyjdete na sucho. Za 1l ,,Kapitána“ zaplatíte zhruba 350 Kč, pokud nenajdete slevu. Captain Morgan Black Spiced je už o něco dražší záležitost, kolem 480 Kč. Naopak verze Spiced Gold stojí přibližně stejně jako obyčejný rum. 3-litrového ,,Kapitána“ na párty prodávají za přibližně 1500 Kč. Poněkud menší, 1,5-litrový, vás vyjde zhruba na polovinu.

Historie

Henry Morgan, velšský mořeplavec a kapitán, se značně obohatil napadáním menších karibských osad. Za utržené peníze si koupil tři plantáže cukrové třtiny. Později byl Morgan titulován jamajským guvernérem a usadil se na Jamajce již natrvalo. Vytvořil první rum destilací sladké melasy. Karibský rum se pod názvem Captain Morgan na počest svého objevitele začal vyrábět až ve 20. století. (3)

V roce 1944 začala společnost Seagram se základnou v Kanadě s produkcí rumu pod názvem Captain Morgan Rum Company. Samuel Bronfman jménem společnosti Seagram odkoupil od jamajské vlády destilérku s názvem Long Pond. Jedněmi z odběratelů rumu, který vznikl v této destilérce, byli Levy Brothers. Rodina Levyova odkupovala surový, neupravený rum, aby na něm mohli testovat své zázraky. Přidávali do něj aromatická koření a bylinky, konzervovali ho a nechávali zrát. Bronfmanovi se tento nápad zamlouval a odkoupil od rodiny práva na výrobu jejich vlastního receptu. (1)

Logo Captain Morgan
Logo Captain Morgan. Zdroj: wikipedia

První kořeněný rum značky Captain Morgan byl na americký trh uveden až v roce 1984. V USA byl tento rum nejrozšířenějším z konkurence. V roce 2001 prodala společnost Seagram vlastnická práva na rum Captain Morgan alkoholovému korporátu Diageo. O šest let později byl titulován sedmým nejrozšířenějším alkoholickým nápojem na světě. V tom roce bylo totiž celosvětově prodáno 7,6 milionu devítilitrových kanystrů. Největší rozmach zaznamenal rum v USA, Anglii, Kanadě a Jižní Africe. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Etiketa na rumu Captain Morgan Black tvrdí, že nápoj pochází z Jamajky. Poslední produkt, Captain Morgan Spiced Gold, je již z Puerto Rica. Ve skutečnosti byly rumy značky Captain Morgan vyrobeny na několika ostrovech.

Proces destilace

Rum Captain Morgan je destilován z cukrové třtiny. Odšťavněná cukrová třtina je jakýmsi mezistupněm výroby – zvaným melasa. Následuje proces fermentace. Během jeho průběhu jsou použity výhradně nejkvalitnější kvasnice, které splňují přísné standardy. Důraz je kladen na jejich chuť a vůni. Spolu s vodou jsou kvasnice smíchány s melasou, čímž postupně vzniká alkohol. Fermentovaná tekutina je následně zahřáta na požadovanou teplotu a zakonzervována v destilačním přístroji. Nápoj je přemístěn do zapečetěných sudů z bílého dubu, kde zraje někdy až rok. Dřevo propůjčuje rumu charakteristickou chuť a vůni, stejně tak i karamelovou barvu. Posledním krokem procesu je blending neboli míchání různých karibských rumů. (2)

Zatímco rum vyráběný na karibských ostrovech symbolizovala tmavá barva, rum z Kuby a Puerto Rica byl téměř čirý. Smícháním těchto rozdílných rumů vznikl Captain Morgan tak, jak ho známe dnes. Je oblíbený především pro svou jemnou, nenáročnou chuť a jiskřivou barvu. Bylinky a koření, které jsou charakteristické pro karibské ostrovy, jsou do rumu přidávány až v poslední fázi. Až v ní se rum stává pravým ,,Kapitánem“ se vším, co k tomu patří. (2)

Captain Morgan má světle hnědou barvu a specifickou vůni
Captain Morgan vznikl spojením karibského rumu a rumu z Kuby

Sortiment

Captain Morgan je oblíbený zajisté i proto, že se svou variabilitou různých verzí snaží přiblížit všem druhům zákazníků.

Captain Morgan Black

Původní verze „Kapitána“ vyrobená z kořeněných rumů z Jamajky, Guyany a Barbadosu má jedinečnou chuť. Je tmavý, o čemž svědčí i jeho název. Dostat ho můžete pouze ve vybraných státech. Naštěstí je Česká republika jedním z nich. Je balen v lahvích s originálním designem a černou etiketou. Bíle na něm svítí nápis ,,Jamaica Rum“. (1)

Captain Morgan Black Spiced Rum

Obsahuje stopy skořice a hřebíčku. Finish uvolňuje sladké vanilkové a aromatické kořeněné chutě. Dvakrát vypálený sud dává rumu temnější, komplexnější chuť. Na rozdíl od klasického „Kapitána“ je balen v průhledných lahvích označených bílými etiketami na obou stranách. (1)

Captain Morgan Original Spiced Gold

Je to směs rumu s jinými druhy alkoholu. Je obohacen o ovocnou chuť, koření a výraznou stopu vanilky. (1) Zraje ve vypálených dubových sudech, které nápoji přidávají charakteristickou barvu a nezaměnitelnou vůni. Vlajková loď karibských rumů má příjemnou sladkou chuť hnědého cukru, sušeného ovoce a stopy dubového dřeva. Jde doslova lehce dolů krkem. (4)

Lahev Captain Morgan Spiced Gold
Captain Morgan Spiced Gold je doplněn o extrakt z vanilky, koření a hnědý cukr. Zdroj: wikimedia

Captain Morgan Parrot Bay

Bílý rum nabízený v široké škále příchutí. Mezi nejpopulárnější patří ananas, mango, limeta, jahoda a kokos. Je světlý, sladký a jakoby lepkavý. Zdá se, že Parrot Bay vznikl jako odpověď na různé druhy vodek, které se používají v barmanském řemesle. Stejně jako ony, i tento svěží rum se uplatňuje při míchání alkoholických drinků. Používá se na přípravu mojita. (1)

Captain Morgan Private Stock

Tento prémiový rum pochází z Portorika. Je vyroben z nejvzácnějších rezerv ,,Kapitána“ a zraje zhruba dva roky. Již samotný název prozrazuje, že tento typ „Kapitána“ není pro každého. Plnou, tmavou a velmi obsažnou chuť ocení hlavně milovníci rumů, ne „dovolenkoví“ popíječi. Vůně exotických ostrovních koření se mísí s bylinkami. Výsledek je sametově vláčný. Private Stock najdete v netradičně zmenšených lahvích s nenápadnou etiketou.

Captain Morgan Tattoo

Velmi tmavý, ovocný rum s nízkým obsahem alkoholu. Jeho největším tržním konkurentem je Jägermeister. Obsahuje chuť lesních plodů a citrusů. (1)

Captain Morgan White Rum

5krát destilovaný rum, který zraje v sudech z bílého dubového dřeva, přijde o svou barvu během filtrace. Jedině kusy prodávané na území Kanady si ponechávají nepatrný zelený nádech. Existuje také ochucená verze. Nahrazuje ochucené vodky. K dispozici je kokos, grapefruit a ananas. Jmenuje se White Rum flavoured. (1)

Captain Morgan Original Spiced Gold And Cola Premix

Vaše oblíbené chutě v plechovce vždy připraveny vyrazit na nové dobrodružství. Spiced Gold s osvěžující perlivou colou je k nezaplacení. Můžete si ho vychutnávat přímo z plechovky nebo přelít do sklenice s ledem a limetkou. (2)

Jak na přípravu koktejlů?

Není nic jednoduššího než si namíchat vlastní drink podle gusta. Karibský rum je k tomu jako stvořený.

Caipirinha

Brazilský národní koktejl v podání „Kapitána“ dostává úplně nový rozměr. Původ receptu sahá do minulého století. Captain Morgan Spiced Gold elegantně nahrazuje původní složku drinku, nápoj cachaça. Nyní zbystřete pozornost, prozradíme vám, jak tropický drink namíchat. Budete potřebovat 45 ml Original Spiced Gold, čajovou lžičku cukru, sklenici plnou drceného ledu a tři limetkové měsíčky. Nejprve smíchejte ve sklenici cukr s limetkami. Dolijte rum, promixujte a zasypte ledem. Můžete vychutnávat, co vám hrdlo ráčí. (2)

Captain’s Shandy

Tento nápoj si vychutnávali námořníci již v 18. století. V podstatě popíjeli rum smíchaný s vodou a přidaným citrónem. V některých případech byl do koktejlu přidán ležák, speciální druh piva. Vnesl do chuti sladkost a svěžest. Tato vychytávka se udržela až dodnes. Captain’s Shandy by nebyl tím, čím je, kdyby neobsahoval ležák. Tradičně se jako hlavní přísada používá Captain Morgan Original Spiced Gold. Svět se však nezhroutí, pokud ho vyměníte za tmavší Dark Rum. Vlastně tím můžete pouze získat. Temnější chuť v kombinaci se sladkým ležákem je velmi povznášející.

A nyní už k přípravě koktejlu. Smíchejte 125 ml ležáku, 25 ml „Kapitána“ a 50 ml citrónové limonády. Všechny ingredience vlijte do sklenice s ledem a pořádně promíchejte. Na závěr přidejte kyselou limetku. Na zdraví! (2)

Tokyo Tea

Cítíte tu exotiku? Přímo sálá z názvu. A skutečně, Tokyo Tea byl ovlivněn východní Asií. Překvapí spoustou chutí a nečekaných zvratů. Abychom uvedli věci na pravou míru, Tokyo Tea v sobě navzdory názvu neobsahuje ani kapku čaje. Místo něj je v něm melounový likér. Pořiďte si 7,5 ml Captain Morgan Original Spiced Gold. Důležitá je také vodka, tequila a gin, všechny ve stejném množství jako rum. Exkluzivní chuť drinku přidá 15 ml pomerančového Triple Sec. K zahuštění použijte 55 ml melounového likéru. Nesmí chybět ani citrónová soda, kolečko kiwi a sklenice ledu. Všechny přísady smíchejte v šejkru a přelijte do nízké sklenice s ledem. Ozdobte zeleným kiwi. Vychutnávejte, to je rozkaz kapitána. (2)

Tokyo Tea s kostkami ledu
Tokyo Tea obsahuje kromě Captain Morgan také vodku, tequilu, gin a melounový likér
TIP: Kiwi nakrájejte na plátky, lépe se tak projeví jeho specifická chuť a vůně.

Long Island Iced Tea

Také žádný čajíček, ale pořádný alkohol. Long Island vznikl, k překvapení všech, v Long Island v USA. Dnes je jedním z nejpopulárnějších koktejlů. Tradičně se do něj přidává cola, pokud se však chcete odlišit, použijte klasický ledový čaj. Tento recept je časově náročnější než předchozí, ale my vašim schopnostem věříme. Přichystejte si 15 ml Original Spiced Gold, 7,5 ml vodky, Triple Sec, tequily a ginu. Hodí se vám 35 ml citrónového nebo limetkového džusu, 20 ml zahušťovacího sirupu, 55 ml coly, citrón a led. Všechny druhy alkoholu nalijte do jedné sklenice a promíchejte je. Následně přidejte sirup a džus. Finišujete colou. Opět vše promíchejte a přidejte citrón. Místo citrónu můžete použít i pomeranč. (2)

Captain & Cola

Pokud se vám nechce vyhazovat peníze za plechovku „Kapitána“ s colou a máte raději poctivou domácí práci, pozorně čtěte. Přestože bývá tento typ drinku označován jako Cuba Libre, ve skutečnosti je původem z Karibiku. Tam byl vytvořen na začátku 20. století. Pokud Long Island patří k nejoblíbenějším drinkům, tak rum s colou je tím nejoblíbenějším. Stala se z něj tradice. Je oblíbený pro svou snadnou a rychlou přípravu. Přináší osvěžení v horké letní dny, kdy všechno ostatní selhává. Pamatujte si, že zlatým pravidlem tohoto receptu je poměr 2,5 dílu coly k 1 dílu rumu. Předtím než do něj vhodíte citrón, pomačkejte ho. Uvolní se tak citrusové vůně. 50 ml rumu promixujte se 125 ml coly, přidejte ovoce a led. (2)

Captain Morgan spolu s colou, ledem a limetkou
Captain Cola nebo jinak nazývaný také Cuba Libre drink

Krátké shrnutí

Captain Morgan si titul nejúspěšnějšího rumu zasloužil právem. Je prodáván v několika koutech světa a všude tam, kde se objeví, je ihned oblíbený. Uplatňuje se jako hlavní složka mnoha kultovních koktejlů.

Zdroje:

(1) Captain Morgan – https://en.wikipedia.org/wiki/Captain_Morgan

(2) How is rum made – https://www.captainmorgan.com/en-row/how-is-rum-made/

(3) Pár zaujímavostí o rume Captain Morgan – https://click.sk/par-zaujimavosti-o-rume-captain-morgan/

(4) Captain Morgan Spiced 35% 1,5L – https://www.1day.sk/captain-morgan-spiced-gold-35-1-5l?seolink=captain-morgan-spiced-gold-35-1-5l&verify=1

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.8/10
Barva:
7.7/10
Vůně:
7.9/10
Bohatost chuti:
7.5/10
Chuť:
8.2/10
Lahev:
6.5/10
captain-morganKaribský rum Captain Morgan je mladý rum. Na globální trh se dostal teprve nedávno. Jeho krátká, ale divoká historie sahá do 20. století. Dodnes u nás patří k nejoblíbenějším rumovým nápojům. Kde koupit rum Captain Morgan? Chuť na dobrý karibský rum se někdy dostaví z čista...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..