Campari: Povinná výbava každého baru

0

Bylinkových likérů je na trhu mnoho. Jejich popularita je velká hlavně díky širokým možnostem, které ve světě alkoholických nápojů nabízí. Můžete si je vychutnávat samotné jako aperitiv před rodinným obědem. Skvěle se hodí i do koktejlů na párty s kamarády. Campari do této skupiny patří také, ale vyniká už na první pohled. Rozeznáte ho podle jeho sytě červené barvy, která je výsledkem tajné receptury výrobce. Pokud se o příběhu tohoto likéru chcete dozvědět více, čtěte dále.

Kde koupit likér Campari

Nákup Campari likéru rozhodně není problémem. Od té doby, co se poprvé dostal do regálů obchodů, uběhlo už mnoho času. Jeho popularita narostla do obrovských rozměrů. Díky tomu ho najdete v téměř každém obchodě s potravinami, který prodává i alkoholické nápoje. V prodejnách větších obchodních řetězců jako Lidl nebo Tesco bývá často také ve slevě. Samozřejmě najdete také různé e-shopy, které mají Campari ve své nabídce.

Historie

Celý příběh červeného likéru s názvem Campari začíná v roce 1828, kdy se v Lombardii, konkrétně v obci Cassolnovo, narodil Gaspare Campari. Už ve 14 letech věděl, že se jeho život bude točit kolem alkoholu a práce s ním, protože tak mladý pracoval za barem. Tehdy ještě netušil, že právě v jeho hlavě se zrodí nápad na likér, který jednou bude světově známý.

První experimenty a vlastní bar

Mladý Gaspare Campari sice rád míchal drinky žíznivým zákazníkům v lokálním baru, ale nebyla to práce, která by ho naplňovala. Začal tedy experimentovat s výrobou vlastního alkoholu. Postupným zkoušením různých kombinací bylinek, koření a jiných ingrediencí se mu po dvaceti letech pokusů podařilo získat likér, který mimořádně zachutnal jemu a jeho známým.

Campari s kousky ledu a citrónem
Campari je červený likér s charakteristickou chutí a vůní

Když Gaspare zjistil, že tento likér v sobě ukrývá velký potenciál, rozhodl se v roce 1867 otevřít vlastní bar s názvem Camparino. V té době žil ve městě Novara. Pro založení baru si vybral prostory v Miláně, sousedním městě s mnohem více rozvinutým cestovním ruchem. Specialitou Camparina se samozřejmě stal červený likér, který dnes známe jako Campari. Recept se od té doby nezměnil a zná ho pouze vybraná skupina lidí.

Rodinný podnik

Když Gaspare Campari v roce 1882 zemřel, společnost přešla do rukou jeho dvou synů – Davida a Guida. Guido se sice ve vedení společnosti angažoval mnohem méně než jeho bratr, ale jméno Campari na popularitě neztratilo. Dokonce jejich likér získával stále více a více příznivců.

TIP: Pokud se vám nechce kupovat ingredience na složitější koktejly, smíchejte Campari s pomerančovým džusem v poměru 1:2 a vychutnejte si osvěžující a jednoduchý drink.

Popularita nápoje prudce vystřelila vzhůru a poptávka se začala zvětšovat. Davide byl nucen najít způsob, jak své zákazníky uspokojit. 1. října 1904 otevřel svůj první výrobní závod zaměřený na produkci Campari. Zvolil si k tomu město Sesto San Giovanni (provincie Milána), kde spustil výrobu v továrně se stejným jménem.

Campari a umění

Kromě chuti likéru se na jeho úspěchu významně podílelo také umění. Itálie byla vždy zemí umění, takže to není překvapující fakt. První velký krok v marketingu značky přišel kolem roku 1930, kdy umělec Fortunato Depero vytvořil plakát za účelem zvýraznění Campari. Držel se přitom stylu, který byl v dané době nejvýraznější – futurismu. Kromě plakátů pro společnost Campari pracoval i na jiných uměleckých projektech, například designu lahve.

Profesionální barmani míchající Campari drinky
Profesionální barmani. Zdroj: camparino.com

Poválečné znovuzrození Campari

V 50. letech se vliv druhé světové války výrazně projevil i na tržbách společnosti Campari. Na jistou dobu museli dokonce výrobu úplně přerušit, což pro ně znamenalo velké ztráty. S cílem přilákat lidi zpět k vychutnávání červeného likéru opět využili umění. Tentokrát si na pomoc zavolali avantgardního umělce Carla Fisanottiho, který pro Campari vytvořil nový design posterů. Tento krok přinesl obrovský úspěch, takže Campari mohlo pokračovat v rozvoji.

Dobývání světových trhů

Dnes je Campari světově známý likér, se kterým se setkáte ve většině barů a restaurací. Postupná expanze na trhy v okolních zemích má za následek to, že kromě Itálie si můžete Campari koupit i v téměř 200 jiných zemích světa. Pro milovníky hořké chuti bylinkového likéru červené barvy to znamená, že v podstatě kamkoliv půjdou, všude si ho budou moci vychutnat.

Galleria Campari

Za účelem prezentace spojení značky Campari a umění byla založena Galleria Campari v Miláně. Jde o oblíbenou turistickou atrakci. Provede vás významnými spolupracemi společnosti Campari s umělci, modelkami, herečkami a jinými celebritami. V případě návštěvy Milána si tedy rozhodně nenechte ujít tento zážitek, případně si galerii můžete také prohlédnout z pohodlí domova prostřednictvím virtuální prohlídky. (1, 2, 3)

nalévání Campari
Campari má nahořklou chuť s nádechem bylinek. Zdroj: flickr

Výroba a recept

O výrobě a receptuře Campari má veřejnost velmi málo informací. Podobně jako u jiných likérů, i zde spočívá proces výroby v louhování bylinek a jiných ingrediencí ve směsi alkoholu a vody. Bohužel, v případě Campari jsou oficiálně potvrzeny pouze dvě ingredience, a to právě alkohol a voda. Další sice nejsou specifikovány, ale jde o ,,hořké bylinky, aromatické rostliny a ovoce“, jak se píše na webstránce Campari. Dokonce není znám ani přesný počet přísad – někteří ho odhadují na 20, avšak setkáte se také s názory, že jich může být až 80.

V souvislosti s recepturou Campari se často zmiňuje jeho barva. Právě na ní značka staví značnou část svého marketingu a láká oči zákazníků v prodejnách s alkoholem. Do roku 2006 se k dosažení tradiční červené barvy používalo barvivo známé jako karmín. Jedná se o extrakt ze samiček červce nopálového. Je to druh hmyzu, který se pro získávání barviva používal ve Střední Americe již kolem roku 1000 před Kristem.

Od roku 2006 se po nátlaku na Campari toto barvivo přestalo používat. Zajímavostí však je, že minimálně jeden trh na světě stále prodává lahve s látkou E120 (karmín). Jedná se o Švédsko. Takže pokud chcete ochutnat Campari s originální recepturou, kterou vymyslel Gaspare Campari a nevadí vám myšlenka pití barviva z hmyzu, víte, kam máte jít. (1, 4, 5)

RADA ODBORNÍKA: Campari sice nemusíte skladovat v lednici, ale jeho chutě mnohem více vyniknou, pokud ho vychladíte.

Chuť a aroma

Aroma, které pocítíte po přivonění ke sklenici s Campari, nelze popsat jinak než ,,jedinečné“. Hořká vůně se mísí se sladkými vůněmi ovoce jako jahody, třešně či granátové jablko. Všechny jsou propojeny bylinkovým pozadím, které dodává aromatu nezaměnitelný charakter.

Chuť je zajímavá hlavně tím, že na jazyk přichází postupně. Jako první ucítíte sladké náznaky ovoce, které jsou po krátké chvíli vystřídány příjemnou kombinací citrusů a bylinek. Hořká chuť se jakoby stupňuje a na jazyku vydrží poměrně dlouho. I proto je Campari velmi oblíbenou přísadou do různých koktejlů – poskytuje opravdu jedinečný zážitek.

Lahev

Každý, kdo už pil Campari, asi ví, že na samotné lahvi není nic mimořádně zajímavého. Při pohledu na ni dominuje právě barva tekutiny v ní. Na etiketě, která je svou jednoduchostí v poměrně silném kontrastu s netradiční sytě červenou barvou, najdete pouze základní údaje. Mezi ně patří objem lahve, obsah alkoholu a odkazy na místo původu a rodinu, která z tohoto nápoje udělala likér oblíbený po celém světě.

Produktová řada

Campari je pouze jedno a na trhu nejsou žádné jeho variace. Pokud chcete Campari, nemáte nad čím přemýšlet a vybíráte si pouze podle velikosti lahve. Jediné, v čem se mohou dvě lahve Campari lišit, je obsah alkoholu. Závisí na zemi, ve které se právě nacházíte, ale tento červený alkoholický nápoj můžete najít s rozdílnými procenty na etiketě: 20,5%, 21%, 24%, 25%, 28,5%. V České republice se prodává 25% verze. (2)

míchání Campari koktejlů
Campari má sytě červenou barvu a je dodáváno v průhledné skleněné lahvi

Koktejly

Campari se dá vychutnávat i bez jiných přísad, a to s ledem. Avšak nejčastěji ho uvidíte právě jako součást koktejlů. Barva, chuť, ale i aroma – všechny tyto vlastnosti likéru Campari posouvají koktejly na novou úroveň.

Boulevardier

Tento koktejl byl poprvé připraven během prohibice v Americe, kvůli čemuž se servíruje v ,,americkém“ stylu. Jeho bohatá a intenzivní chuť vás určitě zaujme.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 30 ml Campari
  • 30 ml červeného vermouthu
  • 45 ml bourbon whiskey
  • led
  • citrónovou kůru na ozdobu

Postup:

  1. Do vysoké sklenice na míchání vložte ledové kostky.
  2. Nalijte všechny ingredience a pořádně promíchejte.
  3. Přes sítko přelijte směs do vychlazené koktejlové sklenice na stopce.
  4. Ozdobte citrónovou kůrou a podávejte.

Mi To

Kolem roku 1870 se začalo Campari původem z Milána míchat s vermouthem vyráběným v Turíně. Vznikla tedy kombinace, které Italové ve svém jazyce začali říkat Milano-Torino. Název se zkrátil, a tak vznikl koktejl Mi To.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 45 ml Campari
  • 45 ml červeného vermouthu
  • led
  • pomerančovou kůru na ozdobu

Postup:

  1. Do vysoké sklenice přelijte ingredience, přidejte led a pořádně promíchejte.
  2. Přes sítko přelijte do koktejlové sklenice.
  3. Ozdobte pomerančovou kůrou a podávejte. (1)

Závěr

Campari si těžko spletete s něčím jiným. Odlišuje se svou výraznou barvou a chutí. Ale i příběhem, kterým se žádná jiná značka alkoholu pochlubit nemůže. Italský původ a vztah Campari k umění z něj dělají jedinečný nápoj, který se vyplatí poznat a ochutnat.

Zdroje:

(1) Campari – https://www.campari.com/

(2) Campari – https://en.wikipedia.org/wiki/Campari

(3) Bright and Bitter: A Brief History of Campari – https://www.themanual.com/food-and-drink/brief-history-campari/

(4) 12 Things You Should Know About Campari – https://vinepair.com/articles/campari-italy-guide/

(5) Karmín – https://sk.wikipedia.org/wiki/Karm%C3%ADn

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev
7/10
Barva:
9/10
Vůně:
8/10
Chuť:
8.5/10
Poměr cena-kvalita:
9.5/10
campariBylinkových likérů je na trhu mnoho. Jejich popularita je velká hlavně díky širokým možnostem, které ve světě alkoholických nápojů nabízí. Můžete si je vychutnávat samotné jako aperitiv před rodinným obědem. Skvěle se hodí i do koktejlů na párty s kamarády. Campari do této skupiny...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..