Bumbu rum: barbadoský rum pro náročné

0

Možná se vám slova Bumbu rum s ničím nespojují, ale pro milovníky rumu jsou zárukou jistoty. Nepříliš rozšířený Bumbu rum si zakládá na exkluzivním sortimentu. Není pro masy, ale pro ty, kteří preferují kvalitní alkohol.

Kde koupíte Bumbu rum?

Vzácný Bumbu rum neprodávají jen tak někde. Nejbližší večerka či kiosek u autobusového nádraží? Na to rovnou zapomeňte. Barbadoský rum Bumbu potřebuje dlouhé měsíce příprav, než získá charakter, který od něj očekáváme. Stejně jako jeho výroba, tak i nákup vyžaduje přípravu. Není to alkohol na páteční posezení s kamarády s džusem na zapití. Bumbu rum vás nutí zastavit se. Nutí vás přemýšlet, zda vám chutná a zda je správná doba si ho dopřát. Plánujte, jinak Bumbu rum nekoupíte. Vzpomeňte si na to, když budete dělat týdenní nákup v Tescu. Bumbu rum tam určitě najdete. Cena za lahev se pohybuje kolem 800 Kč. Pokud se dobře rozhlédnete, tak ho možná někde najdete i se slevou. Pokud chcete mít jistotu, že nakupujete za nejlepší ceny, podívejte se na Heureku.

Společnost Bumbu rum CO.

Na ostrově Barbados je výroba rumu takříkajíc folklórní tradicí. Zdokonalují ji už několik staletí. Není divu, že Bumbu rum patří k těm nejlepším na trhu. Společnost Bumbu rum Co. se zahaluje pod roušku tajemství a ukrývá se v co největší anonymitě. Víme pouze to, že na výrobu používá kvalitní cukrovou třtinu ze Západoindických ostrovů. Bumbu rum je vyráběn v historické barbadoské destilérce, která byla postavena v roce 1893. Bez přestávky se v ní vyrábí alkohol už sto dvacet let.

Přestože jde o malou společnost, vynahrazuje si to sebevědomím a dalekosáhlými úspěchy. Je obdivuhodné, že se tak malé společnosti podařilo úspěšně obsadit světový trh. Bumbu rum je známý svou jemnou, exotickou chutí s velmi velkým rozsahem. Patří k vyšší cenové kategorii. Vzhledem k tomu, že je vyráběn výhradně z prvotřídních surovin a v malém počtu, je to pochopitelné. (1)

Co je to Bumbo?

Bumbo je tradiční nápoj karibských námořníků z 16. století. Na jeho výrobu je použita cukrová třtina, rum, voda, muškátový ořech a příležitostně skořice. Bumbu rum Co. oprášila starodávný recept a probudila nápoj karibských pirátů zpět k životu. (3)

Lahev

Společnost Bumbu rum Co. je obzvlášť a právem hrdá na design lahví, ve kterých je rum prodáván. Jsou vyrobeny z hrubého masivního skla. Na přední straně je přivařen velký kovový kříž, na zadní straně si můžete prohlédnout mapu karibských ostrovů. Přestože jde o prestižní značku, lahev si nesnaží na nic hrát. Je kreativní a díky svému oblému tvaru padne do ruky jako ulitá. Už pouze samotné otevírání lahve je zážitek. Velký korkový špunt vydá při každém otevírání charakteristický zvuk jako při šampaňském, což dělá z pití Bumbu rumu ještě větší zábavu. (1)

Logo značky na přední straně lahve
Bumbu Rum je dodáván v masivní skleněné lahvi, která působí velmi luxusně

Výroba rumu Bumbu

Na rozdíl od ostatních karibských ostrovů nevznikl Barbados vulkanickou činností, ale vytvořily ho korálové útesy. Podzemní voda na Barbadosu, filtrovaná přirozenou cestou přes vápencové skály, je považována za nejkvalitnější na světě. Jiní výrobci alkoholu musí vodu, kterou používají k jeho výrobě, dodatečně filtrovat. To na Barbadosu není potřeba.

Pramenitá voda v kombinaci s třtinou ze Západoindických ostrovů a z Jižní Ameriky dělá Bumbu rum lahodně jemným. Cukrová třtina propouští do rumu zdraví prospěšné vitamíny a dělá ho sladkým. Bumbu rum Co. klade důraz na to, odkud třtina pochází. Odebírají ji pouze od ověřených pěstitelů. (1)

Rum je vyráběn ve dvou propojených destilačních přístrojích v historické barbadoské destilérce. Kvasnice používané během procesu fermentace jsou firemním tajemstvím. Je tomu tak již od roku 1840, kdy byly odlity původní železné destilační přístroje. (1)

Bumbu Rum s ledem
Bumbu Rum obsahuje různé druhy koření, které pocházejí z 8 zemí

Sortiment

Co preferujete? Jemný rum na písečné karibské pláži nebo tmavší rum na večerní terase? Bumbu rum má řešení pro všechny.

Bumbu Original

Původní recept můžeme vystopovat až do 16. století. Zasloužili se o něj námořníci ze Západoindických ostrovů. Na svůj recept si z karibských ostrovů zapůjčili několik klíčových ingrediencí a smíchali je s vlastním rumem. Výsledek pojmenovali Bumbo. S použitím stejných složek, bez umělých barviv a chutí, je Bumbu Original znovuzrozením tradičního receptu. Právě v něm žije duch Karibiku nadále.

Rum připravují lidé, ne stroje. Každá přísada je pečlivě zkontrolována a smíchána s ostatními. Koření obsažená v Bumbu Original pocházejí z osmi zemí. Je to Belize, Barbados, Brazílie, Kostarika, Dominikánská republika, Salvador, Guyana a Honduras. Bumbu rum zraje v sudech po bourbonu, přičemž nejstarší složka zraje až patnáct let. (1)

Ve vůni jsou jasně rozpoznatelné druhy tropického ovoce jako banán, mango, pomeranč či ananas. V chuti ucítíte skořici, zázvor, kardamom a šalvěj. Závěr vás ničím nezaskočí, jeho nástup je pozvolný a odeznívá pomalu. Je kořeněný a soustředěnější z vás zachytí i stopu máty. (2)

Bumbu XO

Exkluzivní Bumbu XO, od základů vybudovaný hlavním destilérem, zraje v sudech po bourbonu až osmnáct let. Za tu dobu nasaje dřevnaté pachy a chutě, zmohutní a ztmavne. Bumbu XO je hotov tehdy, když stráví zbytek svých zrajících dnů, v andaluských sherry sudech z bílého dubu. Proces destilace i zrání probíhá v případě Bumbu XO na Panamě. Podobně jako lihovar na Barbadosu, i tento má 120letou historii.

Je balený v elegantních tmavých lahvích s kovovým X. Kříž na lahvi prý symbolizuje místo, kde je ukrytý poklad. Pokud jsou tyto zvěsti pravdivé, pak je X opravdu na správném místě. Bumbu XO se vyznačuje chutí vanilky, kávy, pepře, pomerančové kůry, praženého dubu a karamelky. Stojí téměř dvakrát více než Bumbu Original. (2)

Koktejly

Bumbu rum má svůj osobitý charakter, ale změně se nebrání.

Bumbu Rum Punch

Na výrobu tohoto drinku budete potřebovat:

 • 4,5 cl Bumbu Original
 • 4,5 cl ananasového džusu
 • 2,5 cl pomerančového džusu
 • sodu
 • mátu

Rum a oba džusy přelijte do šejkru s ledem. Pořádně zatřeste. Směs přelijte do sklenice s kostkou ledu. Nalijte do ní sodu podle chuti a dozdobte lístkem máty. (1)

Firemans Sour

Tento osvěžující koktejl má 19% alkoholu. Perfektní k pročištění hlavy a odstartování víkendu plného zábavy. Co potřebujete?

Připravte si:

 • 6 cl rumu Bumbu
 • 3 cl limetkového džusu
 • 1 cl cukrového zahušťovacího sirupu
 • 1 cl grenadiny
 • 10 cl ledu

Grenadina je v barmanském řemeslu často používána jako sladidlo i barvivo. Dodá drinku sytě červenou barvu, bez které Firemans Sour není kompletní. Na začátek vhoďte pár kostek ledu do šejkru. Teprve potom přidejte ostatní složky. Dobře promíchejte a můžete servírovat. (4)

Firemans Sour je koktejl z Bumbu rumu, limetkového džusu, cukrového sirupu a grenadiny
Firemans Sour s citrónem a ledem
RADA ODBORNÍKA: Grenadinu, sirup vyrobený z granátových jablek, hledejte ve specializovaných prodejnách.

Banana Daiquiry

Potřebujete:

 • 6 cl Bumbu Original
 • hnědý cukr
 • 1,5 cl limetkové šťávy
 • 2,2 cl banánového pyré

Banánové pyré si nejjednodušeji vyrobíte svépomocí. Když máte vše připraveno, vložte ingredience do šejkru a 20 sekund pořádně míchejte. (1)

TIP: Aby byl drink Banana Daiquiry hezčí, ozdobte ho sušenými banánovými kolečky.

West Indies Swizzle

Sladký drink, o kterém se vám bude i zdát.

Budete potřebovat:

 • 6 cl Bumbu Original
 • 6 mátových lístků
 • 0,7 cl sirupu z kokosového cukru
 • 1,5 cl čerstvé limetkové šťávy
 • 3 cl ananasového džusu

Ingredience umístěte do vysoké průhledné sklenice a zasypte je hromadou rozdrceného ledu. Míchejte, dokud se na vnější straně skla nevytvoří námraza. Potom do drinku přidejte pár kostek ledu podle chuti a pár lístků máty na ozdobu. (1)

Stručné shrnutí

Když hledáte něco extra, hledáte rum Bumbu. Pravý karibský rum z Barbadosu svým legendárním charakterem oslňuje lidi již několik staletí. Můžete ho pít zvlášť nebo vyzkoušet jeden z drinků, které jsme v článku uvedli.

Zdroje:

(1) Bumbu: The Craft Rum – https://www.bumbu.com/home.php

(2) Bumbu – https://www.svetnapojov.sk/bumbu-m450

(3) Bumbo Wikipédia – https://en.wikipedia.org/wiki/Bumbo

(4) Fireman Sour Cocktail – http://kuletos.com.au/cocktails/How-To-Make-A/Firemans-Sour

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.5/10
Barva:
9.4/10
Vůně:
9/10
Bohatost chuti:
8.8/10
Chuť:
9.3/10
Lahev:
8.7/10
bumbu-rumMožná se vám slova Bumbu rum s ničím nespojují, ale pro milovníky rumu jsou zárukou jistoty. Nepříliš rozšířený Bumbu rum si zakládá na exkluzivním sortimentu. Není pro masy, ale pro ty, kteří preferují kvalitní alkohol. Kde koupíte Bumbu rum? Vzácný Bumbu rum neprodávají jen tak někde....

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..