Ballantine’s: Skotská míchaná whisky

0

Značka Ballantine’s má za své produkty na kontě několik prestižních ocenění. Jako druhá nejprodávanější skotská whisky na světě si Ballantine’s drží vysoký status už od 19. století.

Kde koupit whisky Ballantine’s?

Skotská whisky Ballantine’s je dostupná ve všech obchodních řetězcích v České republice. Počínaje Kauflandem až po Tesco a Billu. Pro lepší představu o ceně si můžete udělat průzkum na Heurece. Balení 0,7 l Ballantine’s stojí obvykle kolem 400 Kč. Jiné to je u speciálního sortimentu, jakým je například dvanáctiletá whisky Ballantine’s. Ballantine’s 12 0,7 l stojí téměř 700 Kč. Na trhu je dostupná i menší verze 0,5 l. K nejčastěji kupovaným patří 1 l, 0,7 l. Vzácnější jsou Ballantine’s 3 l, 5 l a 6 l. V posledním případě jde skutečně o velké balení vhodné na příležitosti, kde je hodně lidí.

Historie

V Evropě byla Ballantine’s populární a jako první ze skotských whisky získala podporu na trhu. Za jejím úspěchem stál George Ballantine, který měl v Edinburghu v roce 1827 malé potraviny. Mezi produkty měl i různé whisky, které rozesílal mezi své zákazníky.

V roce 1865 přenechal George vedení podniku staršímu synovi Archibaldovi. On sám totiž musel soustředit veškeré své úsilí na otevření pobočky v Glasgowu. Tam, ve své prodejně, se začal naplno věnovat prodeji a distribuci alkoholických nápojů. Obchod vzkvétal. George Ballantine se rozhodl, že je načase začít s výrobou vlastního alkoholu. (1)

Ballantine's whisky
Ballantine’s whisky. Zdroj: ballantines.com

S příchodem Georgovo nejmladšího syna George juniora podnik přejmenovali na George Ballantine and Son Ltd. Součástí firmy se kromě mladé posily stal i ohromný sklad. Společnost v něm skladovala svou vlastní skotskou whisky předtím, než pokračovala na export. George Ballantine zemřel v roce 1891 a firmu přenechal svému nejmladšímu synovi. (1)

Pod vedením George juniora byznys rostl. Rodina značku v roce 1919 prodala firmě Barclay a McKinlay. Noví majitelé použili jméno Ballantine’s na zastřešení svých vlastních míchaných whisky. Jelikož však nedokázali udržet krok s měnícím se světovým trhem, byli nuceni společnost posunout dále.

V roce 1937 se vlastníkem Ballantine’s stala kanadská společnost Hirama Walkera. Úspěch viditelný na každé lahvi o svých zakladatelích hlásal, že jsou to praví aristokraté mezi aristokraty. V roce 1956 se společnost obrátila na Evropu, kde byla minimální konkurence skotské whisky. V roce 1960 byla whisky Ballantine’s na vrcholu slávy, měla stabilní postavení a vysoké zisky. V polovině 80. let byla Ballantine’s v Evropě vyhlášena za nejlepší whisky. Velké popularitě se těšila i mimo Evropu, obzvláště v Koreji. Od roku 2005 patří Ballantine’s společnosti Pernod Ricard. (1)

Proces výroby

Za úspěchem whisky Ballantine’s stojí důsledný postup při její výrobě.

Maltování

V první fázi výroby pravé skotské whisky je ječmen namočen do vody. Nasáklý vodou klíčí a zraje, což vytváří speciální enzymy měnící škrob na cukr. Pak je ječmen vysušen a připraven k mletí.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Ve starověkém galském jazyce je skotská whisky označována jako uisgue beatha, což znamená voda života.

Mletí

Zkvasitelné cukry v ječmenu se rozpustí poté, co je umletý ječmen opět namočen do vody. Slouží k tomu speciální přístroj zvaný Mash Tun. Je určen pro extrakci optimální hladiny sladké tekutiny označované sladina.

Fermentace

Do mycí nádoby na fermentaci jsou přidány kvasnice. Fermentace přeměňuje cukr na alkohol. Doba tohoto procesu je variabilní v závislosti na dané destilérce. Někdy je to 48, někdy 56 hodin. Výsledný produkt fermentace se nazývá wash a má 8% alkoholu. V procesu výroby skotské whisky se ničím neplýtvá. Přebytečná zrna, která po fermentaci zanechá sladina, slouží jako krmivo pro zvířata. Nyní přichází čas na destilaci.

Skotská whiskey Ballantine's Finest
Ballantine’s Finest whisky. Zdroj: Wikipedia

Destilace

Proces destilace se dělí na dvě fáze. V obou jsou použity měděné destilační přístroje. V první putuje meziprodukt wash do přístroje Wash Still, ve druhé do Spirit Still. Wash je zahřátý vodní párou ve Wash Still, kde se z něj začne vypařovat alkohol. Ten se ve vrchní části destilačního přístroje opět zkapalňuje. Low Wines, který vznikne, putuje do druhého destilačního přístroje – Spirit Still. Další destilací se z alkoholu selektuje pouze jeho jádro. Takto očištěný alkohol zraje až do doby, kdy je připraven na směšování.

Zrání

Aby se whisky mohla pyšnit titulem skotská, musí zrát v dubových sudech nejméně tři roky. Během zrání nasává pachy, chuť a karamelovou barvu ze dřeva. Čím vyšší kvalita dřeva a čas v něm strávený, tím intenzivnější kvalitu whisky má. Tím, že Ballantine’s funguje už desítky let, má úctyhodnou sbírku sudů a možnost míchat až čtyřicetileté whisky.

Míchání

Míchání sladových a žitných whisky má za následek vznik nových chutí a odstínů. V každém časovém úseku existence značky Ballantine’s existovala pětice zkušených Master Blenderů. Mužů, kteří se starali o to, aby se Ballantine’s vždy mohla pochlubit něčím originálním.

Lahvování

Co by lépe prezentovalo aristokratický původ legendární Ballantine’s, když ne The Heraldic Coat of Arms. Od roku 1938 je tento symbol známkou kvality na každé lahvi Ballantine’s. Logo zobrazuje skotskou vlajku a čtyři elementy potřebné k výrobě whisky; zem, voda, oheň a vzduch. Dalším výrazným objektem na etiketě Ballantine’s je latinská fráze: ,,Amicus Humani Generis“. Znamená to ,,Přítel všem lidem“. Mentalita společnosti se tímto heslem řídí do posledního puntíku.

Logo Ballantine's whiskey zobrazuje skotskou vlajku, zemi, oheň, vodu a vzduch
Logo Ballantine’s. Zdroj: pbase.com

Sortiment

Podívejme se na to, co Ballantine’s nabízí svým zákazníkům.

Ballantine’s Finest

Úplně první recept whisky Ballantine’s patří stále k nejpopulárnějším. Jemně sladká whisky s chutí vanilky, jablka a mléčné čokolády a vůní medu a koření. Světle zlatavá barva úplně zanikne ve vyváženém závěru s tóny svěžích bylin.

Ballantine’s 12 Y.O.

Krémově vláčná a sladká whisky smíchaná ze vzorků zrajících minimálně dvanáct let se vyznačuje chutí bylin a dřeva. Vůně vanilky, barva medu a dlouhotrvající závěr z ní činí jednu z nejoblíbenějších Ballantine’s whisky.

Ballantine’s Barrel Smooth

Jak už z názvu vyplývá, Ballantine’s Barrel Smooth je nesmírně jemná. Je to i díky tomu, že zraje ve zkaramelizovaných (při zahřátí na jistou teplotu cukr ve dřevě zkaramelizuje) dubových sudech. Ty probudí v nápoji skryté kvality. Vyuzená chuť se stopou lékořice s vůní karamelu a ovoce vytváří neopakovatelný gurmánský zážitek. Pobyt ve zkaramelizovaných sudech se podepsal i na její barvě. Je zlatavě jantarová.

Ballantine’s The Clubs Collection

Skotský klub Sub Club je nejdéle fungujícím undergroundovým klubem na světě. Otevřený je od roku 1987 a známý je pod zdomácnělým názvem ,,Subbie“. Ballantine’s ve spolupráci s tímto a dalšími kluby vytvořila unikátní whisky v poutavé lahvi. Složení i kvalita samotného nápoje jsou k nerozeznání od klasiky Ballantine’s Finest.

Ballantine’s Brasil

Co se stane, když spojíme tradiční skotskou whisky s brazilskou limetkovou kůrou? No přece Ballantine’s Brasil. Tato whisky je perfektní do osvěžujících letních drinků, neboť je plná čerstvých citrusových tónů. V Ballantine’s Brasil jsou přítomny limetky a citróny. S krémovou chutí a kyselým ovocem je to jeden z nejunikátnějších whisky blendů na trhu.

Osvěžující nápoj s Ballantine's ledem a citrónem
Ballantine’s Brasil se výborně hodí do osvěžujících letních nápojů

Ballantine’s Passion

Ballantine’s Passion je charakteristická ovocnou chutí. Výrazný je především meloun, grapefruit a kiwi. Voní po mangu a sladké broskvi. Jemně kořenitý závěr vytváří spolu se sytou jantarovou barvou zdání západu slunce.

Ballantine’s Miltonduff

Tato whisky je velmi jemná. Pro chuť jsou příznačné tóny mléčné čokolády, skořice a lékořice. Nosem lze zachytit vůni broskve, pomeranče, opečených mandlí a karamelu. Barva je sytě zlatá. Závěr trvá dlouho, je teplý a sladký.

Ballantine’s Glenburgie

Sametově jemnou chuť pomeranče, červeného jablka a hrušky s vůní černého rybízu si zamilujete. Kulatý závěr si prostě nebudete chtít nechat ujít.

Ballantine’s Glentauchers

Sladká chuť malin a černého rybízu je pro Glentauchers typická. Vůně překypuje citrusy, lískovými ořechy a bylinkami. Další z věcí charakteristických pro Glentauchers je extrémně dlouhotrvající závěr.

Koktejly

Whisky je jako stvořená na míchání s jinými nápoji. Přesvědčte se o tom sami.

Caipi Brasil

Na tento drink budete potřebovat:

  • 50 ml Ballantine’s Brasil
  • polovinu citrónu/limetky
  • 5 ml cukrového zahušťovacího sirupu
  • drcený led
  • plátek citrónu

Rozřežte polovinu limetky na čtvrtiny a zamíchejte je s cukrovým sirupem. Potom přidejte whisky Ballantine’s Brasil, led a důkladně promíchejte, aby se všechny složky propojily.

Caipi Brasil s kostkami ledu
Caipi Brasil je osvěžující koktejl s Ballantine’s Brasil, citrónem a cukrovým sirupem

Finest & Ginger

Na přípravu si přichystejte:

  • 50 ml Ballantine’s Finest
  • zázvorovou limonádu
  • kostky ledu
  • měsíček limetky

Jak na to? Naplňte sklenici ledem a whisky Ballantine’s Finest. Následně do nápoje přidejte zázvorovou limonádu a promíchejte. Na závěr přidejte měsíček limetky.

Shrnutí

Když se řekne ,,pravá skotská whisky“, většinu z nás okamžitě napadne Ballantine’s. A zcela oprávněně. Ballantine’s je věrná tradici a už desetiletí si udržuje původní výrobní postup. Některé recepty jsou staré jako samotná značka, jiné jsou nové a jdou s dobou. Whisky Ballantine’s je ideální do koktejlů i k samostatnému popíjení.

Zdroje:

(1) Ballantine’s Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Ballantine%27s

(2) Ballantine’s Scotch Whiskey – https://www.Ballantine’s.com/en-EN

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.8/10
Barva:
9.2/10
Vůně:
9.5/10
Bohatost chuti:
8.7/10
Chuť:
8.9/10
Lahev:
7.6/10
ballantinesZnačka Ballantine's má za své produkty na kontě několik prestižních ocenění. Jako druhá nejprodávanější skotská whisky na světě si Ballantine's drží vysoký status už od 19. století. Kde koupit whisky Ballantine's? Skotská whisky Ballantine's je dostupná ve všech obchodních řetězcích v České republice. Počínaje Kauflandem až...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..