Baileys: krémový likér s dotekem alkoholu

0

Baileys je originální irský alkoholický likér s chutí krému, kakaa a irské whiskey. Obsahuje 17% alkoholu a jde o původní irský krém vyrobený v roce 1971. Za jeho zakladatele je považován Tom Jago.

Kde koupit Baileys

Nestává se často, že dostanete chuť na tradiční irský krém se špetkou alkoholu. Ale když se tato touha ozve, musí být vyslechnuta. Ačkoliv se může zdát, ale Baileys není žádný irský poklad, pohodlně ho koupíte i v České republice. Lahvičku 0,7 l Baileys koupíte v Tescu, Bille i Kauflandu za zhruba 350 Kč. V akci bývá ještě levnější. Likér s chutí slaného karamelu si můžete vyrobit i doma. Recept na domácí Baileys najdete níže v článku.

Historie

Vznik Baileys se datuje pouze pár desítek let do minulosti. Proto můžeme říci, že jde o velmi mladou značku. Minimálně v porovnání s jinými druhy značkového alkoholu. Dobrým příkladem je whiskey. Ta je neodmyslitelnou složkou Baileys. Na rozdíl od něj však vznikla před stovkami let.

První Baileys podle receptu, který dobře známe, se začalo prodávat až v roce 1974. Prvotní idea a počátky výroby začaly již v roce 1971. Trvalo další tři roky než Baileys ,,dozrálo“ do stavu, aby se ucházelo o přízeň veřejnosti. Myšlenka vytvořit krémový likér vznikla poté, co si skupinka nadšenců chtěla vychutnat zároveň tradiční irský koláč i whiskey. Jelikož jejich skloubení není vždy nejjednodušší a nejchutnější, vytvořili nápoj obsahující whiskey, ale vhodný k zákuskům. A tak vzniklo Baileys. (1)

Oficiální logo Baileys
Logo Baileys. Zdroj: wikimedia

Dodavatelé mléka

Rodina Haydenů již od roku 1865 úspěšně vede rozsáhlou farmu se spoustou krav. Zakládají si na kvalitě, humánních podmínkách, přátelském přístupu ke zvířatům a k tradici. I proto si je zvolili za dodavatele mléka ti, kteří přišli s nápadem vyrobit Baileys. Na výrobu krému je použito výhradně kvalitní mléko s důležitými vitamíny. (2)

Humánní přístup ke zvířatům

Krávy dávající mléko na výrobu Baileys žijí v co nejpřirozenějších podmínkách. V menších a větších stádech se většinu roku svobodně pohybují po obrovské travnaté ploše. Aby si i ony užily relax, poslouchají harmonickou hudbu. Každý měsíc jsou krávy vystaveny stresovému testu, který vede nezávislý odborník. Klidný život pro další generace krav, které jsou součástí Baileys, je tak zajištěn. (2)

Složení Baileys

Každý rok je na výrobu Baileys použito zhruba 200 miliónů litrů čerstvého kravského mléka. Další složkou likéru Baileys je irská whiskey. Přesné datum jejího vzniku je téměř nemožné určit. Jisté však je, že si mniši přinesli do Irska recept na její výrobu zhruba v roce 1000. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Whiskey irsky znamená ,,Voda života.“

Výrobní proces

Smetanový krém a irská whiskey z různých lihovarů se spojí za vzniku emulze. Emulgátor obsahuje rafinovaný rostlinný olej. Tento proces zabraňuje oddělení alkoholu a krému během skladování. Baileys obsahuje kakaový extrakt, kterému vděčíme za čokoládový charakter a esenci. Mnoho dalších složek není známo, ale zahrnují byliny a cukr.

Nejsou potřeba žádné konzervační látky, protože obsah alkoholu zachovává krém. Zdrojem smetany použité v nápoji je irská mlékárenská společnost Glanbia. Závod Glanbia ve Virginii v hrabství Cavan vyrábí různé druhy mléčných prášků a čerstvé smetany. Glanbia je již více než 30 let hlavním dodavatelem krémů pro likéry Baileys. Když je závod ve Virginii vytížen, dodává společnost Glanbia krém ze svého zařízení Ballyragget v Kilkenny. (1)

Baileys Irish Cream Original lahev
Baileys Irish Cream Original je složen z kravského mléka a irské whisky.

Baileys má trvanlivost 24 měsíců. Ode dne, kdy bylo vyrobeno, má trvanlivost dva roky. Jeho chuť zůstává nezměněna. Nezáleží na tom, zda jste ho mezitím otevřeli nebo udržovali v chladu. Musí však zůstat splněna podmínka, že bylo skladováno mimo přímé sluneční záření při teplotách od 0 do 25°C. (1)

S čím Baileys nemíchat

Baileys je mléčný likér, je proto důležité dbát na to, s čím ho budete míchat. Smetana se při kontaktu i se slabou kyselinou zvrásní a získá osobitou, pro některé lidi nepříjemnou chuť. Může za to kasein, který reaguje se stopami kyseliny v citrónové šťávě, tonické vodě či víně. Většinou je chemická reakce nežádoucí, jsou však případy, kdy je zvrásnění smetany ústřední složkou koktejlu. (1)

Sortiment

Baileys přichází v několika příchutích. Vyberte si tu, která vám nejvíce sedne. Když se odvážíte, můžete začít experimentovat s přípravou koktejlů.

Baileys Original Irish Cream

Klasický irský krém složený z nezaměnitelné whiskey a krému vyšlehaného z nejkvalitnějšího mléka. Kromě nich obsahuje stopy čokolády a vanilky. Má delikátní sladkou chuť, výjimečné aroma a charisma. Použít ho můžete do koktejlů či koláčů. I samostatně si s ním však užijete hromadu zábavy. Nalijte ho do sklenice s kostkami ledu a vychutnávejte si zaslouženou chvíli odpočinku. (2)

Baileys Almande

Baileys s obsahem alkoholu pouze 13% a bez laktózy. Přichází, aby potěšilo i vegany a lidi s intolerancí na laktózu. Jedinými alergeny v tomto nápoji jsou sója a mandle. Baileys Almande vyrobené ze sójového mléka s přidáním mandlí představuje dokonalé letní osvěžení. Ochutnejte irskou klasiku bez omezení, navíc v krásné lahvi. (2)

TIP: Darujte Baileys Almande ze sóji někomu, kdo je vegan. Uděláte mu tím radost hned dvojitou. Dáte mu lahodný likér v překrásné lahvi a ukážete mu, jak dobře ho znáte.

Baileys Chocolat Luxe

Něco pro ty, kteří milují čokoládu. V Baileys mysleli na každého. Nechte vaše chuťové pohárky rozmazlovat prvotřídní belgickou čokoládou. Kombinace whiskey, šlehaného krému a čokolády svede z cesty i ty nejvěrnější. Podveďte Baileys Original s dokonalým Baileys Chocolat Luxe. Takovou nevěru vám nikdo nebude zazlívat. (2)

Baileys Salted Caramel

Likér s příchutí slaného karamelu? Je něco takového vůbec legální? Řekneme vám, že ano. A chutná to nezapomenutelně. Kombinace soli a sladkého karamelu může znít mírně divoce, ale má své opodstatnění. A také rozsáhlou fanouškovskou základnu. Karamel v delikátním krému s whiskey a špetkou soli je přesně to, co po těžkém dni v práci potřebujete. Sedněte si na chvíli, polijte led slaďoučkým mokem a odpočívejte. (2)

Strawberries & Cream

Baileys s chutí vanilky a jahody tak trochu připomíná milkshake. Má však o 17% více alkoholu. Jeho sladké chuti neodoláte ani vy. (2)

Baileys Espresso Créme

Krém, který je zároveň kávou i whiskey? Nemožné! V Irsku očividně ne. Dejte si extra šálek kávy na zostření smyslů a zvýšení výkonnosti. Aromatická kolumbijská káva vás v kombinaci s likérem Baileys postaví na nohy, ať se děje cokoliv. Když se necítíte na to, abyste si Baileys vychutnávali sólo, dejte si pár kapek do ranní kávy nebo na zákusek. Uvidíte, že vám bude lépe chutnat. (2)

Baileys Red Velvet Cupcake

Představte si, že nosíte všechny vaše oblíbené kávové koláčky u sebe. S Baileys Red Velvet Cupcake je to možné. Baileys s příchutí kávových koláčků vnese do vašeho dne pohodu. (2)

Baileys Pumpkin Spice

Muškátový oříšek, skořice a hřebíček jsou svatou trojicí každého podzimu. Přeneste barvy hýřivého podzimu do vašeho domova díky unikátní verzi irského likéru. Baleno ve stylové lahvi, Baileys Pumpkin Spice nesmí chybět na podzimním stole. (2)

Recept na domácí Baileys

Máte kreativního ducha, popřípadě chcete ušetřit pár korun? Irský likér si zvládnete vyrobit i sami. Recept na Baileys je velmi jednoduchý. Všechny ingredience jsou volně dostupné na českém trhu, s přípravou proto nebude problém.

Domácí Bailyes likér
Příprava domácího likéru Baileys je naprosto jednoduchá.

V první řadě si musíte koupit takovou irskou whiskey, která vám chutná. Je primární složkou Baileys. Chuť mléka a dalších přísad její profil však výrazně okrádá. Neutrácejte proto zbytečně peníze za luxusní whiskey. Její jemné vůně a chutě krém úplně pohltí. Maximum, se kterým můžete pracovat, je 40 cl whiskey, doporučuje se však méně. Pokud to náhodou přeženete a vaše domácí Baileys bude příliš silné, nechte ho pár dní odstát v lednici. Určitá část alkoholu z něj vyprchá. (3)

TIP: Pracujte s tím, co doma máte. Není dáno, že domácí Baileys musí obsahovat irskou whiskey. Některým více chutná skotská, jiným dokonce brandy. Kreativitě se meze nekladou. Testujte a ochutnávejte. Porušujte pravidla.

Použijte:

  • dvě čajové lžičky čokoládového sirupu
  • jeden šálek smetanového krému
  • 400 g kondenzovaného mléka
  • čajovou lžičku kávy
  • čajovou lžičku vanilkového extraktu
  • čajovou lžičku mandlového extraktu

Samozřejmě, že mandle ani vanilka nejsou povinné. Pokud je nemáte rádi, tento krok vynechte. Všechny přísady míchejte v mixéru na nízké rychlosti zhruba půl hodiny. Rychlost nezvyšujte, aby se krém nenapěnil. Výsledný produkt přelijte do dobře zakonzervované lahve a uložte ho do lednice. Před servírováním protřepejte. Vydržet by vám za optimálních podmínek měl až dva měsíce. Celková příprava nápoje vám zabere asi hodinu. (3)

Koktejl

Tím, že pijete Baileys čisté, se připravujete o nespočet překvapení.

Baileys Tiramisu Cocktail

Budete potřebovat 100 ml Baileys Original a stejné množství silné horké kávy. Dále 20 g nalámané čokolády, 60 g podlouhlých piškotů a 120 g mascarpone, dvě čajové lžičky hnědého cukru, kakaový prášek a čokoládové lupínky na ozdobu. Nejprve smíchejte kávu s čokoládou a cukrem. Nechte vychladnout. Vložte Baileys, piškoty a čtyři kostky ledu do mixéru. Pořádně promíchejte. Pěna musí být nadýchaná. Na mascarpone ve sklenici vylijte mix Baileys a důkladně promíchejte. Směs pak nalijte na kávový mix v martini sklenici. Na závěr posypte kakaovým práškem. Dobrou chuť. (2)

Shrnutí

Baileys je něco nového. Něco, co jste ještě možná neochutnali. Baileys má rozhodně co nabídnout. Představuje vhodnou alternativu v situacích, kdy není tvrdý alkohol na místě. Má delikátní chuť a je perfektní k zákuskům. Může být i jejich složkou.

Zdroje:

(1) Baileys Irish Cream – https://en.wikipedia.org/wiki/Baileys_Irish_Cream

(2) Baileys. A proper grown up treat – https://www.baileys.com/en/

(3) Homemade Baileys Irish Cream Recipe – https://www.cupcakeproject.com/homemade-baileys-irish-cream/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9/10
Barva:
8.8/10
Vůně:
9.5/10
Bohatost chuti:
7.4/10
Chuť:
9/10
Lahev:
9.6/10
baileysBaileys je originální irský alkoholický likér s chutí krému, kakaa a irské whiskey. Obsahuje 17% alkoholu a jde o původní irský krém vyrobený v roce 1971. Za jeho zakladatele je považován Tom Jago. Kde koupit Baileys Nestává se často, že dostanete chuť na tradiční irský krém...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..