Aperol: Nejznámější aperitiv

0

Oranžovočervený Aperol je dnes jedním z nejoblíbenějších aperitivů na světě a nepochybně je tím nejznámějším. Vděčí za to své ohnivé barvě? Nebo kořeněné chuti s příměsí pomerančů? Nebo proto, že se podává před jídlem, díky čemuž nám lépe chutná? Pravda je zřejmě ukryta v každé z odpovědí. Můžete se o tom přesvědčit sami. Článek ukrývá odpovědi na vaše otázky.

Kde koupit Aperol?

Aperol je snadno dostupný alkohol (a také snadno stravitelný, ale o tom potom). V České republice ho koupíte v každém větším obchodním řetězci. Spolehnout se můžete na Tesco, Kaufland, Billu, Lidl. To ale neznamená, že Aperol nekoupíte také v lokální večerce. Vše však závisí na okolnostech. Těm, kteří rádi nakupují ve velkém, doporučujeme návštěvu Makra. Můžete si v něm koupit XXL balení Aperolu s několika lahvemi do zásoby. Nezaskočí vás tak neplánovaný oběd s přáteli.

Nyní se přimlouváme k jiné skupině lidí. Ke skupině, která místo velkých balení upřednostňuje cenu. Navštivte Heureku. Najdete tam nabídku těch nejlepších cen. Ale ani vy ostatní, kteří na plavání ve vodách internetu nemáte čas, nezoufejte. S trochou štěstí narazíte v kamenném obchodě na slevu. Když je Aperol 1 l v akci, stojí méně než 250 Kč. V běžný den ho koupíte za přibližně 350 Kč. 0,7 l Aperolu vás vyjde kolem 250 Kč.

Co je to Aperol?

Aperol je aperitiv. Co je aperitiv? Druh alkoholu, který se v malých množstvích servíruje před podáváním jídla. Jeho úkolem je nastartovat trávicí enzymy v žaludku a zvýšit tak chuť k jídlu. Běžně se aperitiv servíruje v restauracích, na oslavách či na společenských událostech. Někteří lidé si jím zpestřují jídelníček i v běžný den. Proč ne, vždyť chutná výborně. (1)

Přípitek Aperol
Aperol je ideálním alkoholickým drinkem na přípitek

Aperol je vyroben z tajné směsi bylin a koření. Za svou zářivou oranžovočervenou barvu vděčí vyvážené kombinaci hořkých a sladkých pomerančů. Aroma Aperolu se prezentuje jako jemně alkoholické, s výraznou přítomností citrusů, jemným dotekem vanilky a bylinek. Typicky hořkosladká chuť Aperolu je zapříčiněna pomerančovým základem s dřevitými a bylinnými výtažky. Dřevitá i pomerančová chuť dlouho doznívají. Celkový profil italského aperitivu je kulatý a hedvábně jemný. Na závěr ucítíte pouze příjemnou nahořklou chuť, která vás povzbudí k jídlu. Aperol obsahuje pouze 11% alkoholu, proto jeho účinek v malém množství ani nepocítíte. (1)

Historie

V roce 1912 zdědili bratři Barbierovi likérku po svém otci. Od té doby až do roku 1919 vymýšleli recept na nový kořeněný likér.

Po první světové válce začal Aperol nabírat na popularitě. Stal se nejoblíbenějším nápojem mezi italskou smetánkou a mladou, společensky aktivní generací.

Aperol Spritz znáte, že? Jak by ne, vždyť proslavil značku Aperol po celém světě. Spritz se se slovem Aperol drží tak pevně, až se zdá, že tvoří samostatnou jednotku. Mnoho lidí ani netuší, že jde o míchaný koktejl. Většina čistý Aperol nikdy nepila, o Aperolu Spritz se to už však říci nedá. Tento drink je tak populární, že vznikly desítky různých variací. Dokonce se různé jiné společnosti pokoušely přiživit na popularitě tohoto názvu. Zajímavostí je, že recept vznikl již v 50. letech 20. století. (1)

lahve Aperolu
Aperol se stal nejoblíbenějším likérem mladé italské generace a smetánky
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Ve stejné době, kdy značka Aperol představila svůj dosud nejznámější drink Aperol Spritz, běžela v televizi úplně první reklama na Aperol. Jmenovala se ,,Il Carosello“, tedy kolotoč.

Aperol se v roce 2000 stal součástí společnosti Grupo Campari. Našel si cestu do odvětví módy, životního stylu a reklamy. Popularita narůstala i za hranicemi Itálie. Rychle se z něj stal nejznámější aperitiv na světě. Značka Aperol nadále sponzorovala různé společenské akce a rozšiřovala o sobě povědomí.

V roce 2009 se dostal na pulty prodejen alkoholický nápoj s názvem Aperol Spritz. Hádáte správně, byl to již namíchaný koktejl Aperol Spritz. Jak jinak, sklidil velký úspěch a lidé si ho kupovali na hektolitry. (1)

Jak připravit domácí Aperol?

Výroba domácího Aperolu je velmi jednoduchá. V domácím Aperolu samozřejmě nemůže chybět pomeranč ani citrón. Dodají nápoji svěžest. Naopak červený rybíz zvýší jeho kyselost, obsah vitamínů a přidá mu jiskřivou červenou barvu. Grapefruit s limetkou dodají Aperolu trochu hořkosti. Na vyvážení chutí použijte med nebo cukr, to už závisí na vás.

Na přípravu Aperolu si vyhraďte zhruba čtvrt hodiny. Množství nápoje, které tímto receptem získáte, bude cca 0,7 l. Slušné, ne?

Co budete potřebovat:

 • 1 velký grapefruit (nejlépe růžový)
 • 2 hrsti čerstvého nebo mraženého červeného rybízu
 • 1 limetku
 • 1 citrón
 • 1 velký červený pomeranč
 • 3 polívkové lžíce medu nebo cukru
 • neochucenou vodku (množství podle vašich preferencí)

Postup je následující. Všechno ovoce před přípravou Aperolu důkladně omyjte pod tekoucí vodou. Citrusy – tudíž pomeranč, grapefruit, limetku a citrón odšťavněte. Získáte pořádně kyselý džus. Mražený nebo čerstvý rybíz zbavte stonků a jiných nečistot, budete ho mixovat na pyré. Vzniklé pyré smíchejte s citrusovou šťávou. Pro vyšší kvalitu směs na závěr propasírujte přes sítko. Již téměř hotový Aperol přelijte do vysoké skleněné nádoby a dochuťte ho medem nebo cukrem. Na závěr přidejte vodku podle vaší chuti. (2)

Míchaný alkoholický nápoj Aperol s grapefruitem
Aperol s grapefruitem, pomerančem a šťávou z citrónu
TIP: Podomácku vyrobený Aperol můžete ozdobit kolečkem grapefruitu, pomeranče nebo limetky.

Koktejly

Dejte šanci těmto dvěma receptům a uvidíte, že vás mile překvapí.

Aperol Spritz

Aperol Spritz je tak známý drink, že se stal ikonou celé značky Aperol. Je lehčí než neředěný Aperol, má osvěžující charakter a mnoho citrusových tónů. Podobně jako samotný Aperol, i Aperol Spritz znamenitě plní roli aperitivu. Elegantně doplňuje téměř jakýkoliv druh jídel.

V Itálii se nejčastěji užívá při lehké svačině nebo večerním ,,snacku“. Například s toasty a olivami. Aperol Spritz je varianta benátského vinného střiku a na světě je od 50. let 20. století. Koupit ho můžete i jako samostatný nápoj. Zajímá vás, jak si Aperol Spritz připravit? Zde je jednoduchý návod.

Co budete potřebovat:

 • 60 ml Prosecco
 • 40 ml Aperol
 • soda
 • led
 • plátek pomeranče

Příprava Aperol Spritzu vám zabere maximálně pět minut. Do vysoké skleničky na víno nasypte několik kostek ledu. Potom přidejte Prosecco a Aperol. Můžete se držet našeho poměru nebo jednotlivé složky smíchat ve stejném poměru. Následně Aperol Spritz zřeďte sodou a na ozdobu přidejte měsíček červeného pomeranče.

RADA ODBORNÍKA: Pokud se někdy ocitnete v situaci, že na přípravě chutného Aperol Spritzu bude záviset vaše reputace, ale ani za nic na světě si nebudete schopni vzpomenout na recept, nezoufejte. Jednoduchý postup najdete vyobrazený na zadní straně každé lahve Aperolu.

The Airedale

Chutný drink s kvalitami whisky a Aperolu udělá z každého nudného dne nezapomenutelný zážitek.

Co budete potřebovat:

 • 74 ml bourbonu
 • 22 ml Aperolu
 • 1 čajovou lžičku zahušťovacího sirupu
 • grapefruitovou kůru

Bourbon i Aperol míchejte s ledem ve skleněné sklenici po dobu asi patnácti sekund. Měděnou směs přelijte do sklenice na whisky, ve které bude připraven led. Veledílo zakončete grapefruitovou kůrou. (3)

Shrnutí

Aperol sice patří k jídlu, ale vychutnat si ho můžete i zvlášť či jako součást drinku. Má zvláštní kořeněnou chuť s tóny hořkosladkých pomerančů, což z něj dělá výborný aperitiv. Drink Aperol Spritz, který značku Aperol proslavil, si můžete snadno vyrobit doma. Stejně jako samotný Aperol.

Zdroje:

(1) Svet Aperolu – https://www.aperol.com/sk

(2) Najlepší domáci Aperol miešaný nápoj – https://www.zenyvmeste.sk/najlepsi-domaci-aperol-miesany-napoj-recept-overeny

(3) 14 Best Aperol Cocktails – https://www.townandcountrymag.com/leisure/drinks/g27186067/best-aperol-cocktails/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.5/10
Barva:
9.7/10
Vůně:
8.8/10
Bohatost chuti:
8/10
Chuť:
7.8/10
Lahev:
6.8/10
aperolOranžovočervený Aperol je dnes jedním z nejoblíbenějších aperitivů na světě a nepochybně je tím nejznámějším. Vděčí za to své ohnivé barvě? Nebo kořeněné chuti s příměsí pomerančů? Nebo proto, že se podává před jídlem, díky čemuž nám lépe chutná? Pravda je zřejmě ukryta v...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..