Fernet Stock: Populární alkohol s českým původem

0

Fernet Stock je pro mnohé nedílnou součástí každé párty. Tento alkoholický nápoj s hořkou příchutí se pije samotný, ale také v koktejlech. Na území Česka asi neexistuje člověk, který by ho ještě neznal. Málokdo však ví, že Fernet Stock pochází z Československé republiky. Pokud vás zajímá příběh tohoto alkoholu, čtěte dál.

Kde koupíte Fernet Stock

Fernet Stock nepatří mezi alkoholické nápoje, které byste museli hledat ve specializovaných e-shopech. Vzhledem k jeho popularitě ho najdete v každé větší prodejně s nabídkou alkoholu. V obchodních řetězcích jako Tesco, Lidl, Billa a Kaufland byste ho měli najít. Dokonce častokrát bývá v akci, což jeho fanoušky určitě potěší. Nebo si ho prostě kupte online. Populární Fernet Stock Citrus v 0,5 l balení koupíte přibližně za 180 Kč. Litrovku v akci od 280 Kč.

Historie

Pokud chceme historii Fernet Stock popsat důkladně, musíme se vrátit do roku 1884. Tehdy ještě ani Lionello Stock nevěděl, že tento populární nápoj bude jednou pálit ve vlastní palírně. Svůj první lihovar založil ve městě Terst, které dnes leží na pobřeží Itálie. V té době však patřilo Rakousko-Uhersku. Spolu s Carlem Camisem tam založili společnost Distelleria a vapore Camis & Stock a začali vyrábět koňak. Ten svou kvalitou konkuroval francouzským produktům, což výrazně zvýšilo povědomí o jejich palírně.

Příchodem první světové války však začal obchod s alkoholem v Evropě upadat. Nastala různá omezení distribuce produktů, později i problémy se získáváním surovin. To přivedlo Lionella Stocka k nápadu, že by měl změnit místo svého působení. Vybral si Československou republiku, která se po rozpadu rakousko-uherské říše ocitla ve středu Evropy. V roce 1920 koupil palírnu ve městě Božkov. Následně v ní začal lahvovat alkohol dovážený z Terstu. Postupem času se lihovar osamostatnil pod jménem Stock Cognac Medicinal Božkov u Plzně. V roce 1927 začal produkovat svůj vlastní alkohol – Fernet Stock.

Logo Fernet Stock
Logo Fernet Stock. Zdroj: fernetstock.sk
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Lionello Stock profitoval hlavně z výroby koňaku a brandy. Bylinkové likéry přenechal konkurenční firmě. Ta ale dohodu porušila výrobou vlastního koňaku. To Lionella přivedlo k nápadu, že opráší starou rodinnou recepturu. A tak začal vyrábět Fernet Stock.

Komplikace

S Velkou hospodářskou krizí v roce 1929 přišly opět komplikace. O deset let později byla palírna obsazena nacistickými vojsky. Všichni zaměstnanci, kteří nebyli árijského původu, museli podnik opustit. Výjimkou byl žid Arnošt Müller, který zůstal ve funkci mistra lihovaru. Byl v té době jediným zaměstnancem, který znal přesný recept na Fernet Stock. Po druhé světové válce se v roce 1947 znovu dostal do vedení společnosti Lionello Stock. Produkce alkoholu se mohla naplno rozjet.

Bohužel, tento stav trval pouze rok – pak přišlo komunistické znárodňování. Lionello Stock si sice udržel práva na ochranné známky Stock a Fernet Stock, ale musel za ně platit velké poplatky. Tehdejšímu řediteli, Josefovi Perkovi, se však podařilo prosadit bezplatné používání těchto známek na území Československa. Fernet Stock se tedy mohl nadále vyrábět. Přesto se z něj v 60. letech stalo nedostatkové zboží. Průlom přišel až v 90. letech, kdy se mezi lety 1990 a 1997 produkce Fernet Stock zvýšila až o 500%. (1, 2, 3, 4)

Lahev

Lahev Fernet Stock je v současnosti zelená. Když je plná Fernetu, budí dojem, že je černá. Má hranatý tvar, čímž chtěli výrobci zachovat tradici. Zároveň jí dodali moderní minimalistický tvar. Zajímavým detailem je číslo 1927 vyražené do její základny zepředu i zezadu. Odkazuje na rok, kdy byl Fernet Stock poprvé vyroben. Samozřejmě, na lahvi jsou také etikety s důležitými informacemi o nápoji v ní. Varianta Fernetu, popis odtajněných bylinek, ale i připomínka původní receptury a kvality.

Sklenice Fernet Stock spolu s lahví
Fernet Stock je dodáván v zelené lahvi s vyraženým logem. Zdroj: wikipedia

Chuť

Fernet Stock se oficiálně řadí do kategorie bitters likérů, takže je jeho chuť převážně hořká. Samozřejmě, v nabídce této společnosti najdete několik druhů Fernetu s různými příchutěmi. Díky tomu si na své přijdou i milovníci kombinace hořké chuti a ovoce, případně medu.

Fernet je bylinkový likér a výborně se hodí do různých koktejlů, kterým dodá specifickou hořkost. Mnozí ho ale mají rádi právě proto, že je vhodný i jako aperitiv či digestiv. Prostě je to typ alkoholu, který se hodí do každé situace. Pokud je někdo fanouškem hořké chuti bylinek, nemá důvod ho odmítnout.

TIP: Pokud chcete zajímavý dárek pro milovníka Fernetu, můžete mu na objednávku pořídit lahev s vlastní etiketou.

Výroba

Přesný postup výroby a ingredience Fernet Stock jsou dobře střeženým tajemstvím. Dokumenty se složením a návodem na přípravu jsou uloženy u londýnského notáře. Přesto však známe názvy alespoň 6 bylinek, které se do Fernetu přidávají. Konkrétně jde o:

  • hořcový kořen
  • zeměžluč
  • heřmánek pravý
  • chininovou kůru
  • pomerančovou kůru
  • benedikt lékařský

Dohromady se Fernet vyrábí ze 14 bylin, mezi kterými najdete i druhy s léčivými účinky. Spousta lidí považuje Fernet Stock za chutné a zároveň efektivní řešení problémů s trávením.

Příprava bylinek

Pouze dva druhy bylinek potřebných k výrobě Fernet Stock rostou v Česku. Zbytek se musí dovážet z jiných koutů světa. Koupit všechny vyžaduje hodně času a hlavně kontakty na správných místech po celém světě. I proto je napodobení originálního Fernetu tak náročné. Když jsou všechny bylinky dovezeny, musí projít podrobným zkoumáním. Odborníci hodnotí všechny jejich vlastnosti. Od vůně přes barvu, chuť až po obsah éterických olejů. Příroda je nevyzpytatelná a bylinky se každý rok podaří vypěstovat jinak. Proto je určování poměrů jejich množství ve výsledné směsi tak náročným procesem.

Macerování

Dalším krokem po sklizni, dovozu a analýze ingrediencí je macerování. Je to proces, během kterého jsou bylinky namočeny do 60% lihu. Takto se skladují přesně dva měsíce, čímž je dosaženo uvolnění jejich chutí. Následně se směs přefiltruje, aby vám v nápoji neplavaly kousky rostlin. Na výrobu macerátu pro Fernet Stock se ročně spotřebuje několik stovek tun bylinek. Kvůli tomu musela společnost koupit prostory v obci Prádlo nedaleko Plzně.

Závěrečné úpravy

Macerát se následně převáží do Božkova, kde má společnost Stock dodnes hlavní sídlo. Právě tam se ředěním a jinými úpravami tvoří výsledný produkt, který známe jako Fernet Stock. Před lahvováním ho však ještě čeká odpočívání ve velkých sudech. Může trvat až rok než se hotový Fernet Stock dostane k zákazníkům. (2)

Sortiment

Fernet během své historie vystřídal několik příchutí a momentálně má v nabídce 5 produktů. Mezi nejslavnější Fernety, které se dnes už neprodávají, patřil Fernet Stock Cranberries nebo Fernet Stock Extra hořký. Pojďme se ale podívat na druhy, které najdete v regálech obchodů i dnes. (1)

Fernet Stock Original

Klasický Fernet Stock, který známe skoro všichni. Milují ho zejména ti, kteří mají rádi chuť bylinkového bitters likéru bez jakýchkoliv příměsí. Udávaný obsah alkoholu je 38%. (5)

Fernet Stock Citrus

Fernet Stock Citrus nabízí tradiční zážitek z Fernetu. Zároveň je však obohacen o příchuť citrusových plodů. Kromě slabší hořkosti vás možná potěší i nižší procento alkoholu (27%). Díky tomu více vyniknou bylinky a citrusy. (5)

Fernet Stock Citrus s kousky citrónu a ledem
Fernet Stock Citrus má charakteristickou bylinnou chuť s jemným citrónovým nádechem

Fernet Stock Grapefruit

Tento produkt na českém trhu patří k nejnovějším z řady Fernetů. Zajímat bude milovníky exotických drinků, ale chuťový zážitek vám přinese, i když ho budete pít samotný. Podobně jako Fernet Stock Citrus, i tento obsahuje pouze 27% alkoholu. (5)

Fernet Stock Mango & Zázvor

Opět jedna z exotických kombinací, avšak rozhodně stojí za vyzkoušení. I tento ochucený Fernet se řadí mezi 27% nápoje v produktové řadě společnosti Stock. Hořké bylinky doplněné o sladké mango a lehké štípání zázvoru jsou kombinací, která možná nezní lákavě. Když ho však jednou ochutnáte, určitě si ho oblíbíte. (5)

Fernet Stock Honey

Fernet Stock Honey je zde pro ty, kteří mají rádi sladké chutě, ale ovocné příměsi je nelákají. Přidáním přírodních výtažků z medu se vytvořila dokonalá rovnováha mezi hořkou a sladkou složkou. Rovněž obsahuje 27% alkoholu. (5)

Fernet Stock Grand

Pokud hledáte „luxusnější“ zážitek z Fernetu, toto je správná volba. Chuť originálního Fernetu je obohacena o výtažky z čajových lístků a ovoce, která je umocněna aromatem z dubových sudů. Avšak je potřeba dodat, že Fernet Stock Grand obsahuje 35% alkoholu. Takže je silnější než ostatní ochucené Fernety. (5)

RADA ODBORNÍKA: Fernet Stock Grand si nejlépe vychutnáte vychlazený, ideálně s kostkou ledu.
nalévání Fernetu do sklenice s kostkami ledu
Fernet Stock výborně chutná v kombinaci s kousky ledu

Koktejly

Fernet Stock je alkohol oblíbený hlavně na oslavách a různých garden parties. Koktejly s ním jsou určeny k osvěžení a vychutnání osvědčené bylinkové chuti v neformálním prostředí s přáteli.

Legendární Bavorák

Na přípravu Legendární Bavorák budete potřebovat:

  • 40 ml Fernet Stock Original
  • 150 ml toniku
  • plátek citrónu
  • led

Postup:

  1. Do vysoké sklenice vložte led a nalijte tonik.
  2. Opatrně nalijte Fernet Stock do sklenice tak, aby se udržel jako horní vrstva.
  3. Ozdobte citrónem a podávejte. (6)

Bavorák Spritz II

Na přípravu Bavorák Spritz II budete potřebovat:

  • 40 ml Fernet Stock Citrus
  • 150 ml bezové limonády
  • pár lístků máty
  • plátek citrónu
  • led

Postup:

  1. Do sklenice na stopce vložte led a nalijte bezovou limonádu.
  1. Opatrně nalijte Fernet Stock Citrus do sklenice tak, aby se udržel jako horní vrstva.
  2. Navrch jako dekoraci položte mátu, plátek citrónu a podávejte. (7)

Závěr

Vzhledem k zemi původu se už většina z nás s Fernetem asi setkala. V Česku je to velmi oblíbený nápoj. Výborně se hodí k posezení s přáteli, ale i jako aperitiv před rodinnou večeří. Společnost Stock našla výbornou strategii, jak uspět ve světě alkoholu. Lidem poskytla hořkou chuť bylinek a její kombinace s různými ovocnými a sladkými příchutěmi. Díky tomu se ještě dlouho nemusíme obávat, že by Fernet Stock zmizel z nabídky obchodů.

Zdroje:

(1) Oficiální web – https://www.fernetstock.cz/

(2) Fernet Stock – https://cs.wikipedia.org/wiki/Fernet_Stock

(3) Fernet Stock – https://en.wikipedia.org/wiki/Fernet_Stock

(4) History – https://web.archive.org/web/20080609064518/http://www.stock.cz/en/profil/historie.do

(5) Fernet Stock 1l – https://destilaty.heureka.sk/fernet-stock-1-l/specifikace/#

(6) Legendární Bavorák – https://www.fernetstock.cz/files/Fernet_Stock_Legendarni_Bavorak.pdf

(7) Bavorák Spritz II – https://www.fernetstock.cz/files/Fernet_Stock_Bavorak_Spritz_II.pdf

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
6/10
Barva:
8/10
Vůně:
6/10
Chuť:
8.5/10
Poměr cena-kvalita:
8/10
fernet-stockFernet Stock je pro mnohé nedílnou součástí každé párty. Tento alkoholický nápoj s hořkou příchutí se pije samotný, ale také v koktejlech. Na území Česka asi neexistuje člověk, který by ho ještě neznal. Málokdo však ví, že Fernet Stock pochází z Československé republiky. Pokud...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..